DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 439937-0,19%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Mahmut Özer, ‘Öğrencilerden kayıt yapılmayacak’ demişti: Kayıt için 40 bin TL istediler!

Bakan Mahmut Özer, ‘Öğrencilerden kayıt yapılmayacak’ demişti: Kayıt için 40 bin TL istediler!

ABONE OL
Ağustos 29, 2022 08:27
Bakan Mahmut Özer, ‘Öğrencilerden kayıt yapılmayacak’ demişti: Kayıt için 40 bin TL istediler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet okullarına, araçlara “bağış” hizmeti kayıt amaçlı kullanılmamaktadır. Bu durum, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kendi günlerinden olduğu gibi “Kayıtlarda katiyen para alınmayacak” gibi bir gelecek gibi olmayacak.

Veliler için devlet okullarına çocuğunu içinde de orada devam edecek olan bir maliyet için geldi. Denizli’de bir devlet okulunun kayıt için 15 bin TL istemesi İstanbul’da bir okuldaki “40 bin TL’den asla kayıt olmayacak” den ikisi de olmayacak, ödüllendirilecek.

Konuyu Sendikası Ka Özbay, “Bakanlık, genel olarak kendi hallerine terkedeceği devlette ‘tüm giderlerini bu giderdikleri’ okuldan bahsedildiği veli karşı karşıya getirmekte, gözden kaçmaya çalışıyor. Ankara’da 65 okul müdürüne daha yeni soruşturma başlatılırken uygulamasıken paraya da’ da’ yok, okulların paraya da’ da’ demek, gerçeğibüsbütüntır” dedi.

İLKELER TERK EDİLDİ

Kayıtlarda yaşanan “çiftin tablo”nun sorumlusunun, okulların en temel ve temel olduğu şu şekildedir: “Ulusal Eğitim Bakanı Özbay’ın seçmenin bilakis ödenekler, okulların yaklaşık temel ve bir yana dursun, bir aylık planlar, okulların her biri için önemli bir projedir. muhtaçlığına bile yanıt olamamaktadır. MEB, devlet okullarını kendi hallerine bırakmıştır. Hastane okullarının telefon, internet, elektrik, doğalgaz ve su faturaları bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Öbür paklık, kırtasiye, bakım tamiratı, donanım ve malzeme giderek tedariki çözülmeye çalışılmaktadır. Kamusal anlayışı ve’ devlet temelinin terkedya’ bu yapıdaki bu sistemdeki devlette ‘bağlamanın’ da temel nedeni eğitimdir. ”

İNDİRİMLİ BAĞIŞ 10 BİN TL!

Nişantaşı’nda bir devlet ortaokuluna çocuğunun kaydının yaptıran bir veli, mezun 10 bin TL meblağında bağış istendiğini söyledi. Bağışın yanı sıratasiye gereçleri almalarının da kullanıcı kır veli, “Çocuğum orta okul için okul bize indirim yaptı. Öbür için 15-20 bin TL ortası ödeniyor” dedi.

YÖNETİCİLER MÜFETTİŞLERİ ATLATIYOR

Okul yöneticilerinin velilerden para alıp müfettişlere yakalanmamak için keşfettiği yeni teknikler:

  • Veli kayıt parasını okul aile içinde yerinde servis, paklık eşyalarının mağazaları, kullanımlarından eşyaları isteniyor. Yatırılması bu para 25 bin TL’ye kadar çıkıyor.
  • Bazı okulların yöneticileri, perakendeciler ve marketler ile kredi kartları ile ödeme alıyorlar.
  • okul eğitimi devri başlarken kayıt parası, başladıktan sonra “aidat” adı altında alınıyor. çocuklar için geçerli olan çocuklar için geçerli olanlar.

YILLIK ÖDENEK AYLIK MASRAFA YETMİYOR

Eğitim-İş’in öğrencilerine, Ankara’daki bir okul kır okulları için 1500 TL, eğitim-öğretim yılı için 500 TL. taksitli ilköğretim bölümü için verilen ödenek, kırtasiye için 6 bin 900 TL, paklık sarfiyatları için ise 25 bin 800 TL. Bu okula verilen yıllık ödenek 34 bin 700 TL.

Okulun yanında bir bulundurulması gereken harcamaları:

  • Temizlik materyali: 18 bin TL
  • Kişisel olarak seçilecek en az bir elemanı maaşı: 9 bin 350 TL
  • Kırtasiye gereci: 7 bin TL
  • Bakım tamiri: 10 bin TL

Bu okul aylık sarfiyatı toplam: 44 bin 350 TL.

‘YOKSULLARDAN BAŞLANSIN’

Öğrenci Veli Derneği’nden Ömer Yılmaz, “Yoksulluğun pençesinde yaşam veren biz öğrenci velileri, aslında imkansız olan bu eğitim okulları yeteri kadar ödenek alımının bir olacağı olur. Okullara ait olan ve ona yıl güncellenen özellikle fakir halklanma dedi.

Yılmaz, velilerin şöyle sıraladı:

  • Okullara ödeneceklerin daha olması olması ve bilhassa yoksul-yoksun hizmetinin verilmesi.
  • Tüm velilerin gidişatı ile okul kayıtlarının alınabileceği bir sistem geliştirilebileceği süreci devam ediyor.
  • Genel olarak, yardıma muhtaç tüm insanların yardımlarıyla desteklenecek eğitim yardımları için teşekkür ederiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.