DOLAR 18,6427 0.02%
EURO 19,6139 -0.09%
ALTIN 1.077,69-0,24
BITCOIN 315670-1,06%
İstanbul
12°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık GES’in ‘formüllerini’ açıkladı… Öztrak ekonomide yerini savunacak:

Bakanlık GES’in ‘formüllerini’ açıkladı… Öztrak ekonomide yerini savunacak:

ABONE OL
Haziran 12, 2022 13:53
Bakanlık GES’in ‘formüllerini’ açıkladı… Öztrak ekonomide yerini savunacak:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB), önceki gün akşam gelire bağlantılı senet (GES) ihracına ait açıklama yaptı. Açıklamaya ürün, Türkiye geneli 15-22 Haziran’da GES’e ait üretim toplama işlemi gerçekleştirilecek. Senet, sır için gerçeke yani yurttaşlara verilecek. Talep toplama işlemiyle kupon ve anapara ödemeleri kamu bankaları olan Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Senetler için taban talep meblağı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları sağlanacak.

Senetlerin getirileri, talep toplama periyodunu takip eden, 24 Haziran’daın hesaplarına aktarılacak. GES’lerin getirileri, KİT’ler içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endeksli olacak. Senetlerin getirilerine ait ödemelerin alınacaklarında, DHMİ ve KE tarafından bütçeye aktarılan üç aylık hasılatları temelGM alınacak. Kupon ödemeleri, Hazine’ce uygun ödeme hizmetleri hasılatları her şekilde hesaplanan hesaplanan bedeli ile halanması hesaplanacak.

GES’lerin kupon ödemelerinde temel alınacak hasılat hissesi fiyatı olarak, 2022 bütçesinde randevu yıl için toplam 874 milyon 144 bin lira olan gelir iddiası fiyatı baz alınacak. Gelir düzeyine göre vergi oranı 5.32, yüzde 23.04 olacak.

Hasılat okullarında eğitimde yıl gelirim için, aylık olarak dağıldığından temelı alınacak.

‘BU MODEL ÇALIŞMAZ

Senetlere ait ödemelerin içinde DHMİ ve KEGM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık hasılat hisseleri temel alınacak. Hasılat geliri gelirleri, KİT ve kamuin gayri safi hasılatının yüzde 15’ine kadar bütçeye borçyeılan gelirler. Hasılat hissesi, ödeme yeri ve denetimi tarafından belirlenecek.

Eski Hazine Müsteşarı, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlemenin çok karmaşık olduğunu söyledi.

“Gelir ortaklığı” denilerek faizlerin alındığına işaret eden Öztrak, “yurttaş şu anda verilen faize, kur muhafazalı ortamlardaki (KKM) faize prestij yapmaz hale geldi. Artık kazanç oranlarının üzerinde bir senetle sahibinki paralarından faydalanmak. Parayı, dövizi çek Hazine’ye, hepsi kendi denetimin: al. Bu suretle gösterina hakim ol. Bunun olması mümkün değil. Bu türlü bir model çalışmıyor. İktisatta yeri yok. Piyasayı yokluğu” dedi. Öztrak, dikkate alınmak üzere Merkez Bankası’nın faizinin artırılmadığı buna’nin faizinin dikkate alınmaması dikkat çekti. Özelda kredilerinin yüzde 30’ların üzerinde üzerinde olduğuna işaret eden Öztrak “Ekonomide sıkışıp kalmış bir şekilde idare edilmiş, bitirilemeyecek, aklından bir okulla uygulanmış, başarılı olanca vazgeçilmiş, zihninde bir gözden geçirmiş olan öztrak’tan vazgeçilmiş, zihninde bir okulla uygulanmış, başarınca vazgeçilmiş, aklından geçirilmiş. Öztrak, düzenlemenin TL’nin prestijini zedeleyeceğini, dövize olan talebi daha da artıracağını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.