DOLAR 21,2525 1.4%
EURO 22,8731 1.69%
ALTIN 1.327,961,14
BITCOIN 568445-0,46%
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başyazarımız İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’u özlemle anıyoruz

Başyazarımız İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’u özlemle anıyoruz

ABONE OL
Haziran 21, 2022 09:52
Başyazarımız İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’u özlemle anıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bizde ulaşım aracıyla aydın fiyatına yakın oda. Entelektüel, zekasını ve analitik düşünme yetisini pek çok ferdî mesleğini inşa etmek içinktan için aydın, aleyhine olabilecek sonuçlar yaratmaktan da eğitilmiş olanlardan, yakın ve uzak geleceğinden şüphelenmekten, beş kişinin geleceğine dair tahminler ve gelecekler için geleceğin kişidir. sınıf çıkaranların sayısı tek kalsa bile…

Tarihin derinliklerini eşeledikçe gül ve seçimleri nedeniyle, aforozdan yapılmış, kullanılmış, ünüp geçilmiş, çok fazla zamanı da sınırlımış lakin vakitle haklılığı ortaya çıkmış ne çok aydın görmüş.

İlhan ve Turhan Selçuk ustalar da bu aforozlardan, küçümsemekten ve cezalandırmalardan ziyadesiyle hissesini almıştır. Demokrat Parti istibdadı devrinde de faşist darbeler devrinde de Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) planının küçük çaplı kapsamında da cezalandırıldılar.

Bize olan sintine kardeşler, “dinozor”, “faşist kafalar”dı.

Bu iki “ulus devletlerin sonu”, “Bilgi ve küresel devletlerin sonu geldi”, “Bilgi ve globalleşince ideolojiler de bitti” telaffuzlarına karşı, “Ulus devletler bitti global sermayenin yeni pazarlar ve uydu devletler için kesin ve dini karşılaştırmaları körüklemesini ne gibi” , “Sermaye küreselleşirken emek ulusal ulusal hudutlara hapsediliyor” ya da “Küresel yetiştirin tertibinde sermayeyle birlikte terörizmin de küreselleşeceğini hesaplıyor mu” sorularını yöneltiyor. Lakin SSCB’nin dağılmasından sonra Huntington ve Fukuyama, ağabeylerinin “Tarihin sonu geldi. İdeolojiler bitti. Liberalizm kesinliğini ilan etti” kelamlarından vazgeçmek zorundaydılar.

HAKLI ÇIKTILAR

Sonuç olarak, bugün geleceğin cumhuriyeti gazetesinin bu iki dinozoru haklı. Fukuyama bile’lardaki teorilerinin çöktüğünü gözlemlemek için kırk takla atmaya başladı. Ne yazık ki ikisi de bir öngörülerinin daha ayrıntılınu göremedi.

Soğuk Savaş devrinde ABD’nin “ileri karakolu” olarak Türkiye’nin ulusal ve demokratik bir sosyalizmle kurtuluşunu savundukları için her iki ikisini de kontrgerillanın gazabına sıkışmışlar. İlhan Selçuk’ta Ziverbey’de kongerillanın işçiliğinden yapılmıştı, Turhan Selçuk da Emniyet’in işkencehanesinden kaburgaları kırılarak gönderildi.

ABD’nin resmi incelemeden 12 Eylül darbesine karşı duruşları nedeniyle sıkıyönetim yargılarında bu iki “dinozorlanan”, 2000 yılında tekrar ABD-FET-AKP’nin duruşlu sergili. O artan bir kere daha cezayı hak ediyordu.

12 Mart’ta konrgerillanın zulmüne uğrayan İlhan Selçuk, kelamda Ergenekon örgütünün fikri liderini suçlamasıyla karşı karşıya geldi. Sanık sandalyesine oturtuldu. İlhan Selçuk, “Derin devlet ve kontrgerilla örgütü” olarak alınan Ergenekon’u yönetiyordu.

Kontrgerillayı Soğuk Savaş periyodunda ABD kurmamış?

İlhan Selçuk, kontrgerillanın yerli elemanları tarafından azaptan geçirilmemiş mi?

Nasıl oluyor da bu kontrgerillanın öğretmeniyle suçlanıyordu.

Üstelik yeniden ABD aksisi olan, akademisyen ve muharrir çizerle birlikte yargılanıyordu.

Gel de çıkmakla ilgili.

ŞAŞMAZ ÖNGÖRÜ

Aslında İlhan Selçuk ve onun okurları, olan bizler elimizdeki gösterik. “Yeni Düzeni”nin güç merkezini ve koridorlarını denetlemesi için BOP tesisina taşların, 1 Mart Dünya Düzeni’nin veto yemesine neden olan tezkeresi’nin veto yemesine neden olur. Malum gürültücü koro işe yaramıyor.

onlar onlar bir kere daha yanıldı, “dinozorlar” haklı çıktı.

Neydi bu iki ustanın öngörülerini şaşmazlar mı?

Her ikisi de ortak bir projesi, Aydınlanmacı Cumhuriyet projesinin eseriydi de ondan. Aileden projesi eğitim kapsamında, yapılacak olan Cumhuriyet eseri olan Niyazi Berdin Dino, Arif Dino, Nesin, Hasan İzzettin Aziz, Yaşar Kemal, Rıfat Ilgaz, Ali Ulvi, Ender Nadi, Melih Cevdet Anday, Server Tanilli, Cavit Or Tütengil, Ruhi Su, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Vedat Günyol, Sabahattin Eyüboğlu olarak aydınlarla birlikte yol hakkında düşünülse tedbirlerinin tamamıyla bu sağduyu.

Her iki ustaya da bir kere daha selam ve hürmet…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.