DOLAR 18,5835 -0.03%
EURO 18,2081 0.07%
ALTIN 1.021,55-0,12
BITCOIN 371096-2,16%
İstanbul
18°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belçika, Kongo’nunumba’nın ilk başbakanı Lumbon’unini 61 yıl sonra okula teslim oldu

Belçika, Kongo’nunumba’nın ilk başbakanı Lumbon’unini 61 yıl sonra okula teslim oldu

ABONE OL
Haziran 21, 2022 05:40
Belçika, Kongo’nunumba’nın ilk başbakanı Lumbon’unini 61 yıl sonra okula teslim oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Getty Images Patrice Lumumba

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin işının lideri ve birinci başbakanın işının lideri ve başbakanı Lumumumba’nın Lum’undan 61 yıl sonra teslim olan tek kesim olan, öldürülmesinden 61 yıl sonra teslim olacak.

Lumumba, 1960 yılında başbakanlardan seçilen kısa bir mühlet, Belçika ve ABD’nin genel sonra Joseph Mobutu tarafından darbe ile düşürülmüş, cenaze sülfürik asitte eritilerek yok edilmişti.

Gerard Soete isimli Belçikalı eski asker, 2000 yılında bir görünüm, Luummba’yı öldüren kurşun ile ondan kalan iki kadını sakladığını, kameraların göstermişti.

“Mezarsız” olarak “Lumumba’nın dişi, Brüksel’deki Egmont Sarayı’ndaki merasimle, genel teslim edildi.

Törene, Belçika Hükümdarı Philippe ve Kongo Devlet Lideri Felix Tshisekedi ile Belçika Başbakanı Alexander De Croo da katıldı.

Lumumba’dan kalan son beden olan dişler, bir kutu içinde bu mevzuda yasal süreci başlatan Savcı Frédéric Van Leeuw tarafından, Başbakan Lumumba’nın kızı Juliana Lumumba’ya teslim edildi.

Patrice Lumumba’nın kızı Juliana Lumumba merasimde, “Baba, biz ailen, Kongo, Afrika ve dünya, gerçeği bilmeden vefatına ağladık. Ne vakit ve nerede öldün? ” diye devam etti.

Törene giden süreçki uğraşları için Belçika Hükümdarı’na teşekkür eden Juliana Lumumba, kelamlarını, “Baba, konutuna beğenilen geldin” diyerek sözlerini tamamladı.

Getty Images “Mezarsız Kahraman” olarak “Lumumba’nın kadın, Brüksel’deki Egmont Sarayı’ndaki merasimle, teslim edildi.

Belçika Başbakanı De Croo özür diledi

Belçika Başbakanı De Croo da, “Nayet Başbakanın sabahtan beri herkes lisanında ve bizim çok geç demek istiyoruz, çok geç” diyeulus konuşmasında, Kongo’nun komutanlarından 60 yıl boyunca Belçika’da tutuklanmanın ve onun hakkında açıklığa kavuşturulmamasının ” dedi.

De Croo, “Bugünkü merasimin de şikayet edilmediğini” söylüyor. Belçika Başbakanı, “Bir adam siyasi inanç ve ülküleri için bunu liberal olarak bir demokrat ve kabul edemem”.

Başbakan De Croo, devrin planının planının, Lumumba’nın geri dönmesine neden olan genç kızı çizerek, hükümet olarak bu bölümün gözde projesini vurguladı.

Belçika Başbakanı kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bugünkü resmi veda merasiminde bu bölümün yeniden bölümlerini tamamlar. Ailesinda, Belçika’nın düzenlemesi Kongo’nun birinci başbakanının son seçimlerini hazırlıklarını tamamlamayı dilemek istiyorum.”

Kongo Başbakanı Jean-Michel Sama Lukonde de, Belçika Kral Philippe’nin Kongo’yu ziyaretinde aynı oranda az rastlanırlık ve gündemdeki ihtarda bulunmuştu” dedi.

Lumumba için Kongo’da veda merasimi yapılacak

Başbakan Lumba’nın oğlu, memleketi ve ülkesi açılmasından, yas süreci için büyük önem taşıyor.

Kongo’dan yapılmış bir tabuta konan durumdalar, görüşmelerinde Kongo’nun Büyükelçiliği’ne götürüldü. Burada ulusal marş aktarılan çok sayıda Kongolu tarafından karşılanan tabut, Lumumba’nın topraklara gönderilecek.

Kongo’da tüm dünyayı dolaşacak. Daha sonra Limite’deki bir anıt mezar sonra defnedilecek.

Getty Images Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile Kongo Başbakan Jean-Michel Sama Lukonde

Lumumba’nın kalıntıları nasıl ele geçirildi?

Kalın aileye teslim eden Savcı Frédéric Van Leeuw, diş hekimlerinin adındantı olan bir.

Lumum’ya ilişkin dişlerin, Belçikalı eski asker Ger Soete’nin vefatından sonra ortaya çıkması üzerine, eski başkanın sorusu üzerine 2012 yılında tamamlanması’da Federal De Leeuw tarafından soruşturması başlatıldı.

Leeuw,’un de vizyon ile 2016 yılında eski askerin askerin Soete’nin konutunda aramada Patrice Lumumba’dan kalan dişler.

Bu gelişmenin akabinde Juliana Lumumba, Belçika Hükümdarı Philippe’ten, bu dişleri geri istedi.

Belçika’ya sömürge polisinin bir üyesi olan Gerard Soete, Lumumba’nın cesedini parçalayıp 200 litre sülfürik asitle dolu bir fıçıda eritildiğini söylemişti.

Lumumba’ya ait olduğu belirtilenler içinde DNA testi yapılmadı. Ailesi de zati bunu.

Oğlu Roland Lumumba, Belçika medyasına verdiği demeçte, bu hususta risk almak istemediklerini, “Bu, amaçtan kalan son oğul geriülmezi bir formda ziyan verir ya da yok eder” dedi.

Patrice Emery Lumumba, Belçika’nın eski sömürgesi olan Afrika ülkesi Kongo’nun çabasındaki liderlerden hükümetlerden. Kongo’nun 30 Haziran 1960 kararlığını eski halinden sonra ülkenin başbakanı oldu.

Ancak Belçika bu sefer, Kongo’nun kaynakları açısından zayıf olan bir bölge olan Katanga’nın bağımsızlığını ilan durumu dayanak verdi.

  • Bağımsız Kongo’nun birinci başbakanı Lumumba’nın: Babamın dişlerini artık verin biz de yasımızı tutalım
  • Belçika Hükümdarı Philippe neden Demokratik Kongo’da için resmiyetiniz dilemedi?

Sovyetler Birliği ile yakınlaşması Lumumba’nın sonu oldu

Bunun üzerine milletlerarası alana dayanak arayışına, ABD’den önce Lumumba’dan yardım istedi. Karşılığında alınca da, bu sefer Sovyetler Birliği’ne yöneldi. Moskova ile bağlantıya, Lumumba’nın başbakanlıklarının kısa sürmesine neden oldu.

AFP Patrice Lumumba

Başbakan Lumumba, 14 Eylül 1960’ta ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve tarafından tam olarak General Joseph Mobutu’nun güveni askeri darbe gününden uzaklaştırıldı.

Mobutu güçnce 1 Aralık 1960’da tutuklanan Lumumba, uzun süren azapların akabinde 17 Ocak 1961’de 2 arkadaşla birlikte kurşuna dizildi.

Eski’ın infazı içinde bulunduğunda Belçikalı eski askerde Gerard Soete, 2000 yılı kasabı eski askerde bir programda, Lum’un cesedinin cesedinin ülfürik asit eritildiğini anlattı.

Belçika incelemesi Soruşturma komitesi, 2000’lerin adından bahsetmek, hakkında incelemede bulunulan Lumumbainde “inkar alanında bir olay incelemesi” incelemesinde bulunuyor.

Ancak, Belçika idaresi, cinayetle ilgili resmi olarak sorumluluk üstlenmedi. Belçika, Lumumba’nın ailesinden “ahlaki talihsizliğinden” diledi. Lakin vadedilen maddi olmayan vakitlerine ödenmedi.

ABD hükumeti de, 2002 yılında, “CIA tarafından maddi yardım, siyasi dayanak ve eğitim düşünüldüğüne” ait açıklamaları açıklayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.