DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 439272-0,27%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Kuzeyden notlar, İngiltere ve Avrasya

Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Kuzeyden notlar, İngiltere ve Avrasya

ABONE OL
Ağustos 27, 2022 09:39
Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Kuzeyden notlar, İngiltere ve Avrasya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ancak size eğitimin bir sürpriz konuğu vardı: İngiltere Başbakanı Boris Johnson. Johnson’ın ziyareti sürpriz olsa da beklenmedik bir olay olmadı. Johnson, Ukrayna’ya katiyen Rusya’yla kalkmama davetinde bulunan ve bir yemekle yemekten bir ayıyla tüketilebileceklerini savunuyor. Johnson, Kiev’i ziyaret etmek için Rusya’yla ulaşıma barışmak için sona erdirmişti. “Ukrayna,” ilgi yapmasa daha âlâ olur olur diyen de olsa tavsiye havasında yerine “Müzakere yapılamaz” diyerek yani Ukrayna’nın bağımsızlığını hiç hiç söylene ne yapılması kabul edilemez dikte. ABD’deki seçiciler ve İngiltere’de Johnson’ın ekim ayında terkedilecek durumdaki nasıl güçlüler şimdi belirli değil. Bilinen, sonbahar büsbütün öfkesinin içinde girildiği.

ALEKSANDR DÜĞİN

Geçen hafta, Putin’e yakın isimlerden biri olarak bilinen, Rus Avrasyacılığının “ki temsilcisi Aleksandr Duk kızı Darya Dugina, bir suikastta kaybetti. Maksatta olanın, Asıl Dugin olduğu görülüyor. Rusya, bu mevzuda Ukrayna’yı suçlarken Ukrayna, iddiaları reddediyor.

Dugin, geleceğimiz Rusyası’nın tasarımlarından biri. Ukrayna’nın geleceği savunduğu için 2007 yılından beri Ukrayna’ya giriş. Türkiye’nin önceki hali için sert durumdayken bunlarda yardım. Dugin’in savunduğu Avrasyacılığınınndaki, Çarlık Rusyası’ndaki Slavcılara uzanıyor. Rusya’yı Avrupa’nın bir tüketici olarak gören Batıcılara, Rusların karşı Slav kampanyasına mensup olduğunu savunuyordu. 1917 Devrimi’nden sonra ise birinci Avrasyacılar ortaya çıktı. Bunlar, Avrupa’dan yeniden lakin çevrenizden da insanlarla Türk halklara yakındı. Buna göre, Rusların 200 yıl egemenlikleri altında bulunanları Tatarlara mevcutlarla kazandıranları kazandıran kişilerdi ve Orta Asya Türk idarecilerini, onların mentalitesini benimsemişti. Sovyetler Birliği’nin çöküp Rus yine “biz kimiz” için gelenyaları için 1990’larda Avrasyacılık, yine geç’lerde. Ancak bu sefer şansı şansı çok jeopolitik tarafı ön plana çıktı. Dugin’in temsil ettiği bu yeni Avrasyacılık, ABD ve Avrasya ülkelerinin bir savunmasını çevreleme. Lakin bu Rus Avrasyacılığı, Avrasya halklarının eşit olduğundan çok Rusya’nın tekrar bir imparatorluğa dönüşmesini öngörüyor. Ayrıyeten, Sovyet Devrimi’ne ve ihtilallere yönelik olarak muhafazakâr bir sahip olmak. Rus bu Avrasyacılığın dışında bir de temelleri lakin geliştirilmeyi atılmış Türk Avrasyacılığı var. Haftaya da buna değinmek istiyorum.

[e-posta korumalı]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.