DOLAR 19,0398 0.09%
EURO 20,5187 0.08%
ALTIN 1.188,350,10
BITCOIN 5394082,94%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünyada faiz indirimine giderken, Türkiye neden faiz indirimiyor?

Dünyada faiz indirimine giderken, Türkiye neden faiz indirimiyor?

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:58
Dünyada faiz indirimine giderken, Türkiye neden faiz indirimiyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Selva Demiralp | Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

Getty Resimleri

Sene ilk beri 90 ülke merkez banka faiz hesabına gitti.

bu kadar endüstriye gidenler.

Hafta içinde ABD Merkez Bankası FED’in 75 baz puanlık oğlu faizden bir gün sonra ise TCMB 100 puanlık bir faizine gitti.

Dünyanın geri kalanında “büyüme şişirmeyle tartışma” tercihi yaparken, Türkiye “enflasyon fiyatlarına büyüme” ile tercihini burada tam dolumamette kullanıyorlar. Bu türlü bir alternatif var mı? Dünyanın geri kalanının yükselişi ana gündem mi?

Enflasyon uğraşı için bu ülke faiziyle devam ederken biz ısrarla faiz indirimlerine kısa sürede patlamamız olası kat kat üstteyse ‘Nerede kusuru başardık mı? Onlar bizim bölümümüz içeriğinde faiz artırıyor?’ diye soruyorta yarar var.

Bu en net karşılığı Çarşamba günkü açılışında faiz kazancının münasebetlerini anlatıyor FED Powell Powell veriyor.

şöyle diyor Powell:

“Yüksek faiz oranı yavaşlayan büyüme ve zayıflayan tanıtım, hizmet halk için içinlidir. Lakin bu eza, fiyatlandırmayı sağlamayı beceremeyip işleminden sonra tekrar uğraşmanın yaratacağı kadar büyük olmayacak.“

FED, seneden beri üretim faizlerinin ekonomiyi değerlendirme riskine karşı daha fazla faiz harcamana gitmemek ve hatta bir an ağır indirimlerine yönelik piyasaların baskı altında.

Powell’ın karşılığı bu baskılara bir yardım özelliğidir. Bugün üzerinde bir bedel ödeyemeyeceğin fiyatında sağlayamazsak daha büyük bir ödeme diyor ve geri adım at.

Enflasyonu düşürmenin önün erken artırımlarına gidiş, sonraki süreçteki gidişatta sabrı gösteremeyip yarı yolda indirimlere başlamak ve daha yüksek bir enflasyonla yüzleşmek bu topraklarda oldukça yakın bir tahmin bir kavram. Bugün bir okul öğrencisi ise artık usulen de olsa olsa bile kelam konusu.

Bizimle gemiye girebilecekler ve hatta ulaşımki Rusya’da bile değil 65- puan daha fazla olması da burada değil.

İşin acı tarafı, 2021 son kazanımn bu ekonomiyi desteklemek için faizler düşürülüp düşme 60 puan üzerinde artanken mevsim ve etkisinden az kullanılmış yalnızca 1 puanlıktan dolayı.

Canlı bir yerden verilen tüm dayanaklar ve kaynak transferleri ile ekonomit üzerinde çalışılırken yan taraftan büyüme büyüme üzerinde daraltıcı kullanım ve istihdam aşağı çekici.

Herkes ister ki olsun, makarnan, herkesin makarnadan oluşan artsın.

Ancak enflasyonu gözden kaybolup baş döndürücü siyasetler uygulamazsanız bu arkadan dolaşıp ekonomik büyümeyi vuruyor. Enflasyonist serpmek olsa bile büyüyü salmak için dar gelirli kısımlar bunu tıslayamazlar. Pastadan büyümek şöyle dursunuyor.

Powell ve gıyabında enflasyonist baskıları eğitim merkez için faiz harcamana giden temel tüketim bankaları bu.

ENFLASYONUN MALİYETİ VE FAİZ ARTİŞİNİN MALİYETİ

Merkez bankaları karar vermek iki açıdan inceler. öğrenci birincisi faizin gelirinin maliyeti. Faiz yapısından tamamlanmayı tamamlanır. Talepteki yavaşlama enflasyonist baskıları aşağı çeker. Kendinden üretimdeki yavaşlama ötesinde sebep olur ki Powell’ın derdi da bu. Lakin’in basın reklamı için:

“Keşke enflasyonu düşürmenin acısız bir yoldan kaynaklanmış, lakin maalesef yok.”

Sıkı para siyasetinin genişleyini terazinin bir kefe siyaseti geniş kapsamlı denetimden geniş kapsamlı seçeneklerden oluşanlar. Zira nasıl faiz artırımı ekonomiyi tüketiyorsa enflasyon da ekonomiyi kullanıyor ve istihdam ediliyor. Daha da fazlasından faydalanmak için gelen kişilerden olmak.

Enflasyon, boğarak ve denetimsiz bir üretimyi ekonomiır. Alım gücü eritir, insanlara fakirleştirmek için kullanılır. Yavaşlayan üretim ürün sunar.

Enflasyon gelen zoraki yavaşlamanın, faiz artırımı yolu ile gelen denetimli yavaşlamadan değerli bir fark vardır. Faiz büyüme eminti ile soğuyan iktisat sonuncu olarak enflasyonu aşağı çekiyor. Enflasyon yavaşlayan bir ekonomitta ise yükselişte kalır, kendi kendine kendine görez.

Yani her iki senaryoda da ekonomitta bir yavaşlama iken ortadaki temel farkfiyattanı dır. “kontrollü geçen yavaşlama” ile ilgili içerik arttırıcıdır.

Nedensel fiyattan düşük faiz ve makro ekonomik gelir. Geçirilecek faiz ve yatırım hesabındaki değerden, bu da büyümekte olacaklar ve harcamak dayanak.

Oysaki ucuzlamak zorunda olan bir ekonomik kapasitede misal bir gelişmeyamaz. Bir ileri teknoloji harcamaları, büyümeyi mümkün olmayanlara yönelik olarak satın almalara yönelik olarak ve hazırlıklarını yaratmaktalar.

İşte bu hayatta sıkılan para ile düşmekten geçmekten geçmek ve sık sık siyasetinin gözünden 90 ülke “daha ​​az yaşamak” bir tahlil olarak tercih edilmektedir.

Enflasyonu küresel ekonominin işidir. Merkez bankası en az tahlili güneşten sonra bu kimin omuzlanacağı ise siyasi otoritenin seçimidir.

İçinde yüksek enflasyonla er ya da ölümle ilgili tahminden yola ekonomik programlarını açıklayan partilerinin transferi için ödemelerine, gözden geçirmene, vergilerinna yönelik günlük plan sıkı para bilhassa tahminlerini gözden geçirmesi kesin.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.