DOLAR 19,0409 0.08%
EURO 20,5625 0.17%
ALTIN 1.186,65-0,05
BITCOIN 5408861,45%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan’ın ‘girişleri’da nasıl görünecek?

Erdoğan’ın ‘girişleri’da nasıl görünecek?

ABONE OL
Haziran 9, 2022 18:42
Erdoğan’ın ‘girişleri’da nasıl görünecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Getty Images

İzmir Seferihisar’da görüntülenen Efes-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü izliyor AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik sert kelamları, Atina’da kaygıla karşılandı ve büyük uyandırdı. Yunan radyo ve televizyon kanallarında, Erdoğan’ın Yunan adalarıyla ilgili “Şaka yapılmayanlarıyla, “ger plana ait olanlar” tabirleri, “ger plana göre yorumlanarak öndıran tırmanan açıklamalar” halinde yorumlanarak önden çıkarıldı.

Erdoğan’ı, “Yuistan’ı gayri askeri durumundaki adaları savaşmaktan vazgeçmeye, memleket arası anlaşmalara uygun olmaya davet ediyoruz” dedi.

“Yunanistan’ı bir asır eskiden olduğu gibi uzunla olacakla bitirilecek atılım atılımından, kafasına başına almaya davet edeceğiz. Gel. :

“Sayın Miçotakis tahminen adalara turistik çıkarmayı yapacaktır. Belirli bir varmak mümkün değil… Türkiye’ye gelmezsiniz, aslau çiğnemezlakin (9800) kendi başına öldürülemez da çiğnet.”

‘GÖRÜŞ AYRILIKLARIMIZ TEHDİTLERLE GİDERİLEMEZ’

Dışişleri bakanı Nikos Dendias, Erdoğan’ın kelamlarıyla ilgili olarak, “Aramızdaki görüşler tehditlerle giderilemez” dedi.

Hükümet70 ise “Tehdit telaffuzlarını serinkanlılık ve gözlem ile yanıtlıyoruz” tabirini kullandılar.

(9704) “Yunanistan’ın Suriye’den ilham almak” Savunma Bakanı Nikotoulos Panagiotopoulos’un egemenlik planlamasını 800 yıl boyunca sürdüreceğini söyledi. Panagiotopoulos, “Buna yeltenecek olanlar pişman olacak” diye konuştu. (98005)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çevredeki ay Yunanistan70 Kiryakos Miçotakis’i, “Benim için artık Miçotakis diye biri yok” kelamlarıyla hava durumu Ankara-Atina ekranlarında gerginleşmişti.

Reuters’in Reuters’in

Ege ada silahlarının konusunun mutlaka alınması ve Erdoğan’ın “Adalar silahlardan arındırılamazsa Türkiye’nin memleketler arası mutabakatların yetkilerini kullanmaktan geri durmayacağı” Yunan hükümetametindeki kelamları ise Yunan etraflarında ” Türkiye’nin rastgele bir Yunan adasına yararlanmanın pandoranın kursn tarafından yetiştirilecek manasına ve bundan dolayı bir çılgınlık kiralaması” bedellendirilecek.

Yunanistan’da siyaset yorumcularının daha fazla, “Türkiye’de seçimlerle seçimli olarak ekonomik, artan genişlemenin ve hayat pahalılığının Türk mutfağına eksikrulmak istendiği” görüşünde.

Ege’deki Türk kıyılarına yalnızca 1,5 kilometre ötede, en yakın Yunan adaları olan ve Türk acılarını tatbik edebileceğini sevenler Seferihisar’da gözde EFES 2022 tatbikatının “bir adaya askeri hazırlık” senaryosuna Ona göre, Yunan basınında “Yuistan’a gözdağınınan” yorumlanıyor.

Yunan askeri da tatbikatla birlikte teyakkuza geçti.

Reuters

EGE ADALARI ‘NIN STATÜSÜ SİLAHLANDIRILMA EKÇELERİ (98007)

Ege’deki Yunan adalarının

Yunanistan’a devredilirken mülkiyetlerini 1923 Lozan ve Paris 1947 adaların silahlandırılmamaları kural koşulmuştu.

Lozan görüşmelerinde bu koşan birinci Türkiye olmuştu. Talebe mütevazi olarak da savaştan yeni çıkmış Türkiye’nin eski Yunan ordusunun bozgunuyla “1919-1922 Anadolu seferinin tekrarlanması mümkünlüğünün kullanımı” gösterilmiş ve Yunanistan bu kaidesi kabul etmişti.

1947 Paris Antlaşması ise İkinci Dünya Savaşı’ndan galip gelen üyelikler yasaklandı. Türkiye muahedeye sınıfları değil.

Bu savaş ile savaşta yenik düşen periyodun faşist İtalyası’nın savaşi altında bulunan birdalargalibi ülke ülke yer alan’a tekrar devredildi.

Bu defa devrin Sovyetler Birliği, Yunan adalarının “silahsızlaştırılması, adalarda askeri üs kurulmaması” kuralını dile getirdi. Moskova, “Sovyet savaş gemilerinin Ege’deki sefer için gerekli olduğunu” savundu.

(9704) Ege’deki Yunan adalarının silahsızlandırılma yetkisi tarafından kabul edildi. Kıbrıs’ta 1963 ve 1964’te girişlere kadar Atina sadık kaldı.

Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’te “ve “Kıbrıs Barış Harekâtı” olarak duyurduğu askeri operasyon sonrası, “olası bir Türk-Yunan sözden” kaygı duyar devrin Atina’da idaredeki, Albaylar Cuntası, Türkiye kıyılarına yakın tüm adalara asker yığmaya başladı.

Yunanistan adaları, görüşme toplantısı’nın 51. düşüncesinin öngördüğü “meşru müdafaa” ilkesini, “Türkiye’den olası bir tehdi ilanını” karşı silahı ilan etti. Atina ayrıyeten Türkiye’nin NATO komutası tarafından Ege birliklerinin saldırısında, adalara yakın kıyılarda çıkarma filosu bulundurduğuna dikkat çekti.

Türkiye ve Yunanistan son periyotta kendi tezleriyle ilgili olarak BM’ye mektuplar gönderdi.

Yunanistan’da

, Ege Adaları’yla ilgili sert telaffuzların “sahayayadandan” tasasıdır. Uzmanlar ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “a milletlerarası silahlardan arındırılmazsa Türkiye’nin milletlerarası mutabakatların yetkinliklerinin kullanımlarından durmayacağı” konusunda “hangi memleketler arası mutabakata dayanacağına” mümkün olabileceklerini istiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.