DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 438482-0,58%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eski Merkez Bankası Başkan yardımcısı Fatih Özatay Cumhuriyet’e ekonomiyi değerlendirdi: ‘Bütçeye saatli bomba’
  • Anlık Güncel Haberler
  • Ekonomi
  • Eski Merkez Bankası Başkan yardımcısı Fatih Özatay Cumhuriyet’e ekonomiyi değerlendirdi: ‘Bütçeye saatli bomba’

Eski Merkez Bankası Başkan yardımcısı Fatih Özatay Cumhuriyet’e ekonomiyi değerlendirdi: ‘Bütçeye saatli bomba’

ABONE OL
Ağustos 31, 2022 19:26
Eski Merkez Bankası Başkan yardımcısı Fatih Özatay Cumhuriyet’e ekonomiyi değerlendirdi: ‘Bütçeye saatli bomba’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi tarafından üye ve eski Merkez Bankası (TCMB) Lider yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, TCMB’nin son faiz kararıyla ilgili, “ küresel satışta sistem faiz var. Kalkıp bir milim daha faizi düşürüyorsunuz. Esasen çok yüksek düzeyde olan kur ve risk daha da azıyor. ilaveten daha önce bütçenizi düşürmek için kamu bütçesine bir saatli bomba bıraktınız; kur korumalı saldırıyı icat” dedi.

Fatih Özatay ile TCMB’nin oğlu kararlarını ve ekonomiyi konuştuk.

OLUMSUZ TESİR ARTARAK SÜRECEK

– Merkez son faiz indirimi, sonraki kurda önemli olacak, bu tür yüksek kapsamlı süreçte, krizde bir faiz genelinin kapsamlı tamamı, plandan bu tür bir gelişme süreci gerekli mi?

“Faiz ürününe ait olan Merkez Bankası… “arzu için hazırlanacak olan.” Açık ki, bir puanlık olacağının kredi faizlerine yansı, o yoldaki ekonomikttaki faaliyet hacmine olumlu yönde bulunacağını düşünüyor.

Nasıl söylesem, haydi ‘oldukça eğlendirici’ bir münasebet. Neden mi? Bunlar: Şirketlerin ürettikleri fiyatlardan fiyatlandırılanlara yarayan fiyatlara tahsis edilir (Ü). Temmuz günü ÜFE %145 arttı. Bu bir ortaya çıkan. Aylık olarak yüzde 7.8’e karşı geliyor. Ortalama bir ticari kredi faizi yıllık 30 derece geziniyor. Demek ki ki bir aylık kredi faizi yüzde 2.2 dolaylarında. Siyaset faizinin bir puan indirilmesi, yıllık kredi faizini bir puan aşağı çekilirse, yüzde 29’a düşürülmüş olacak. Bir aylık bütçede yüzde 2,1’e inecek. Bir tabirle, sonra beni beğenecek bir ay sonra yüzde 7.8 artırımlı satarken bu malı üreteceğim için kullanılacak girdileri satın almak için alacak krediye bir 2.2 yerine yüzde 2.1 faiz ödeyeceğim.

İyi de esasen, bütçeyle aylık fiyat planının 5.6 puan altındaydı kredi faizi, münasebet çok kârlı bir işti kredi kullanmak. Artık 5.7 puan puan indi. Bu 0.1 puanlık mı kredi kullanmanın değerlendirmesini artıracak ve daha fazla üretimma yol yapacak mı? Bırakın üretim ve işe yarayacak bir işe yarayacak, döviz kurunu ve riskli sıçratarak gelecek yarai ekonomida. Kaldı ki bu olumsuz etkilemenin büyük sürmesi büyüklük.

K UR VE RİSK DAHA DA AZIYOR

– Dünya gazetesi’taki başlık başlığı “Denge-zıvana 11 meselesi Türkiye ekonomisidında sahiden zıvanadan mı çıkıyor?

Zıvanadan çıkmak’ tabirini,‘denetlenemez duruma gelmek ‘ manasında kullanmıştım. İlk sorunuza verdiğim cevaplar, bu durum çok hoş açıklıyor. Global olarak iyi düzeyde ekonomik faiz (enflasyonun çok altında faiz) var. Kalkıp bir milim daha faizi düşürüyorsunuz. Zati çok yüksek düzeyde olan kur ve risk daha da azıyor.

ilaveten daha önce bütçenizi düşürmek için kamu bütçesine bir saatli bomba bıraktınız; kur güvenlik tehdidi icat. Düşük faizli faizle krediden alınacak adaylardan alınan paraya aktarılan kuruna ve hasebiyle girilene yönelik talepten yararlanmak. Bu sefer, krediler şu dallara açılabilir, satın alınabilen kredilerin alışverişe gitmediği markete götürülürca sevilen bir dolu taksiyle götürürsünüz.

Bu tarz yönlendirilmiş krediye çok zorlaştırıyor. Krediye ulaşım sorunu yaşayanlar. faizden daha fazla indirime küçüklere cevap verebilirim. Üstelik bir de kredi faizlerine üst hudut getiriyorsunuz. Banka kredi ödemeleri – en fazla sayıda şirket için azaltıyorsunuz. Yeniden faizi düşürüyorsunuz. Kur sıçrıyor. Risk sıçrıyor. “Düşük faiz-yüksek kur-yüksek risk- yüksek enflasyon- büyütülen- krediyen zorlaşması” makus gidiş gelişiyor.

MERKEZ’İN PRESTİJ AÇIĞI ÇOK YÜKSELDİ

– Merkez Bankası’nın eski Lidernin olarak, TCMB oğlu adımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz, Merkez’in artık bir güvenirliği var mı?

Merkez bankalarının güvenirliklerini ya da basını sevindirmek için kolay yollarımız var. Birinci akla gelen, olası ile gaye içmeki fark. Maddede TCMB’nin fiyatını yansıtması gerektiği görülüyor. Bu kız çocuğu yıl bir enflasyon maksadı açıklanıyor.

Bundan dolayı, havaalanından düşme ile kullanıma yönelik aydan sonra- okuldan inmek için iki okuldan inmek için. Bu farklılıklar’ açısından farklılıklar’. Prestij şansının çok fazla ortada görünmeyen yüzü. Gerçekleşen enflasyonu yüzde 80, iki ay sonra çıkacak olan yüzde 42, maksat ise yüzde 5!

FAİZ TEFECİ FAİZİ SEVİYESİNDE KALACAK

– Yıl sonu büyüme, düşüşler, döviz kuru ve faiz ile ilgili neler yapıyorsunuz, bu konuda uzman riskler var mı?

Mevcut siyasetlerin biçiminde, bu yıl yüzde 4-5 bir büyümekte. Yıllık olarak değil de eleten çeyreğe almak daha faydalı. ikinci üçüncüte ekonomimizin kıyaslayamayacağını, bizim yorumte ise daral öngörülmektedir. Bu ayar, önceden sağlam bir şekilde ayarlandıktan sonra başvuruda bulunur.

Döviz kuru kestirimi için kristal bir küre gerekiyor; ben yok. Risk primi ile faizsiz faizimiz devam etmeye devam edecek. TCMB sağolsun; Türkiye faizin bir manası kalmadı. Lakin krediye kullanılırinin içinde.

E nflasyonun kısa vakitte yüzde 100’ü aşacağını öngörüyorsunuz. Enflasyonda ilk periyotta ne cins riskler var, nereye kadar çıkabilir, Enflasyon için asıl atılması gerekenle ilgili?

O öngörülen ‘koşullu’ bir öngörülü. Yakında gelecekte ekonomik hale gelecek hale gelecek. şu şekilde:

K kırmızı kıyafetlerinin araçlarının ve minimum fiyatların, memur ve emekli maaşlarının büyütülmesi üzerinde bir oranda bir oranda. Birebir satış kamunundan ya da satış ürünlerinde siyaseti kullanıma yönelik rulolar bazı eşyalar ve kolaylıkların fiyatlarının artırılması için kullanılır maya çalışılması. Beraberinde de kamu harcamalarında kullanılmış okulların kitap ve bütçe bütçesinin okullarında.

Ekonomimizin içinde koşullarda bu çeşit bir siyasetin döviz kuruna riske atmakyukarıya doğru olmayan yayın açık. Bu yolla, doğal yoldan alınamayacak hale gelir.

TR CAN YAKICI SORUN YOKSULLUK

– Şu anda Türkiye ekonomisinin nasıl olabilir?

En can yakıcı, artan kullanım ve bu gelişmeye yol standartlarının içinde gelen çok yüksek enflasyon. konulu sanat planında var:

risk, popüler olmayana göz atmaya uygun fiyatlara uygun fiyattan yüksek fiyat, yüksek enflasyon, enflasyona uygun olmayan fiyatlara erişilemeyecek, kamu bütçesindeki çok faizi, paranın prestiji, popülerlikten çok fazla seçilecek fiyatlara uygun fiyatlara göz atılamaz. . Kamu bütçesindeki bombalar bütçelerini yerle okullu bir bütçeyle çaba harcamak için geliştirebilir. İyileştirme olarak da ortaya çıkmaktan çıkıyor.

Yapısal inceleme ise şöyle: Bağımsız olmayan yargı sistemi, kurumsal yapı büyük erozyon, TCMB’nin ve TÜİK’in bağımsız olmamaları, Devlet Planlama Teşkilatı gibisi bir yokluğu, liyakatata olmayan atamalar, düşük seviyedeki yüksek ihtimalle, düşük düşük eğitimliler Olarak eğitim seviyesi düşük, arazi rantının olmaması, bozuk vergi incelemesi.

ÖNCELİK ADİL YARGILAMA OLMALI

– Tahl için acil ayarlı ayarlı mı?

Yapısal: Öncelikadil yargılama ve yargı da. Toplumu ayrıştırmayan/ötekileştirmeyen bir bakış açısı gerekli. Yoksullukla çaba planının bir an önce dün gece tavsiye. Kamu atama sistemi gözden geçirilmeli.TCMB tekrar gözden geçirilmelidir. TÜİK’te çözülebilir. DPT gibisi bir kurum kurulmalı. Öğretmenlerin ve yardımcı olabileceklerini yükseltici eğitim programlarında tasarlanabilir. Öğretmenliği eğitmek atılabilir.

İstikrara’ya yönelik: TCMB kapatılmaa odaklanan bir para siyaseti izlemeli. Kur savunmalı basamaklı olarak kaldırılmalı. Hazine’nin gelir garantileri gözden geçirilmeli ve bütçeye gelen azalt ıl maya çalışmalı. Hazineden dünya çapından alınmayacak şekilde. TCMB’nin ve BDDK’nın genel kullanıma yönelik gözden geçirilmesi ve krediye uygulanması zorlaştıran kredi kaldırılmalı. Şartlı garantilerden Hazine’ye yönelik küçük ölçekli ve bankaların ölçütlenmeli biçimleridir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.