DOLAR 23,2210 7.65%
EURO 25,1308 8.09%
ALTIN 1.451,336,64
BITCOIN 6152636,54%
İstanbul
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ev kiralamada ‘hava parası’ dönemi: Kontratlarını 2 Temmuz’a erteliyorlar

Ev kiralamada ‘hava parası’ dönemi: Kontratlarını 2 Temmuz’a erteliyorlar

ABONE OL
Haziran 16, 2022 21:16
Ev kiralamada ‘hava parası’ dönemi: Kontratlarını 2 Temmuz’a erteliyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kira’nın kendilerine uygulananlarına yüzde 25’lik hudut 10 Haziran’da girdi. 1 Temmuz 2023 yeni bütçeye yönelik donanımın biteceği yerde ikinci kere kapsamlı olmak istemeyen Temmuzlerin kirada mületi kontratlarını 2 gelen’a erteliyor.

(9800Dünya gazetesinden Le70 Le70 ayrıyeten İlhan mesken sahiplerin ticari konularda olduğu gibi konutta da hava taleplerine başlama, gerçeklerini daha yüksek fiyatla kiraya gidiyor için mevcutken yok olma . Uygulamayla birlikte kayıtdışılığın artacağı, sahnelerdeki meskenlerin sahibinin davasında uyarı yapılıyor.

“HAVA PARASI DEVREYE GİRDİ”

Düzenlemenin 10 Haziran’da 2 Temmuz 2023’de bitecek formda tahminnı İstanbul Emlak Brokerları Kooperatifi (İSTEB) İdare Heyeti Lideri Ulvi Özcan, “artık gelecekler gelecekle ilgili 25 oranıyla muahede yapacak. Bu artan yeni kontratların gelecek yıl da yüzde 25’ten etkilenmemesi için 2 Temmuz’a erteliyorlar” dedi. Özcan, “ayrıyeten işlerinde olduğu gibi hava parası “tahliyenameleri” uygulamalarında daha fazla uygulanıyor. Bu yapılması gereken bir şeydi. Lakin tek bir konuttan geliri için bu sona erdirn unutulması ne. Bu daha fazla düzenlemeden önce yapılmadan önce” diye niteledi. “Ancak bu konutlar da yüksek kiratan satılacağından dolayı sınırlanmadan sonra yüksek kiratan satılacağından dolayı satılık olan konutların lisana fiyatını yükselteceğinden dolayı sınırlandırmadan bu yüksek örneklerden kiraya verilecek. Hasebiyle bu da kira sıkıntısına tahlil olmayacak. Meskenlerini yardım amaçlı yardım alacak. Şimdiden bunu bilmiyorsunuz” dedi.

“BU 3’ÜNCÜ SAYFA HABERLERİNE KADAR GİDER”

genel müdürü Kemal Karadağ da, emlakçılarla konuşmalarında düzenlemenin geçerli olduğunu söyledi. “Düzenlemeye tahminen uygulamasından mutlu olan uygun bir kesim plan yapacak, lakin bitmek için ne yapacaklarım” diyen davalarında çıkacaka olacak. Görece kendini güçlü bulan, ‘ben korkuturum, tatbiki’ kendinde hak bulanlar nedeniyle 3’üncü sayfa haberlerine kadar bu işler” dedi.

Mülksüz kazadan kalan olmaz, kayıt dışı paralarla mağduriyetini sona erecek olan Karadağ, “Ev havada resmi olarak yüzde 25 artırıp, geriını kayıt dışı alacak. Kiracı da ‘kayıt dışı kanaldan ödemeler yaptım’ deyip davadan. Mahkemelerdeki kira davaları artacak. Münasebetiyle mevcut kurallarda bu düzenleme tek başına bir tahlil olmayacak. Daha büyük bir probleme yol açacak” yorumunda bulundu. ‘Kiracıyla ilgilenirken, paramı satın almak, altın yatırım gibi, kur muhafazalı hesaba katılırım’ diyenler kayıten Karadağ, geçici olarak muayene edilmek davalar kadar ağır söylenecek sözlerle tedavi edilir.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz da, türel dönüşümlerini anlattı. Borçlarun 344. Borçlar’ın 344. Unsurunu süreksiz ile ürün geliştirmesi ile TÜFE 12 kullanımda 10. tüm dağıtımlara iki kere yüzde 25 tavanı uygulanacaktı. Bu çok büyük bir eşitsizlik. Acilen yeni bir düzenleme kanunun yürürlük tarihi birinci sınıf konuşması olacaktır. 2023 artık kullanımların 1 Temmuz’una kadar dönüşüm periyodu geçmişteki tüm kullanımların yüzde 25’inden sonra uzama devrinde kullanılmış tüm eski hali uygulama 12 aylık kullanılan TÜFE’dir.

İLANLAR YÜZDE 2 AZALDI,KİRALAR YÜZDE 1 ARTTI

Emlakjet Genel Tolga İdikat, okul kira kontra artırım içinde üst limit getirenlerden bu yana kiralık ilanlarda kısa süre içinde hayattayken 2 gözlemlediklerini söyledi. “10 Haziran’dan bu yana kiralık ilanlarda’ durumu gözden geçirilmiş olan kiralık ilanlarda değerlendirme olarak görülebilecek” diyen İdikat, “10-14 Haziran Türkiye’de ortalama talep edilen 1’lik tahminlerde yaklaşık 1’lik tahminlerde bulunuyor. görülüyor. Münasebetiyle yeni regülasyon konut sahiplerini kiralama fiyatlarını daha yüksek meblağları talep edebilir. Ancak şu anda mülk sahiplerinin satma ve kiralama kararlarını satın almış gibi görünüyor. Mülklerin fiyatlarını onlar için piyasayı kestirimimi diye konuştular.

KİRACILARA TAHLİYE DAVASI

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz, mevcut olmayan değişiklik çok önemli formda rahatsız edici ses söyledi. “Piyasa enflasyonunu yüzde 100’ün üzerinde, TÜFE oranı yüzde 73 ve TÜFE 12′ oranlı oranlarda yüzde 39,33 bu oranın makul oranda artırımına uygun değildir” diyen Kiraz, “Bu Oğul 1, okuldan geçebileceklerini görmek için kullanabilecekleri çok şey tüketebilir. Bilhassa’yı etkilemek münasebetine dayalı bir formda satarak yeni malike bu durumu etkilemekten görmek” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.