DOLAR 19,0327 0.05%
EURO 20,5272 0.12%
ALTIN 1.187,350,01
BITCOIN 5395141,70%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ev kullanımı, kiralamada ‘yüzde 25’i tatbik etmek için uygulamak

Ev kullanımı, kiralamada ‘yüzde 25’i tatbik etmek için uygulamak

ABONE OL
Haziran 19, 2022 09:40
Ev kullanımı, kiralamada ‘yüzde 25’i tatbik etmek için uygulamak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İktidarın yüksek olacaklara karşı mücadeleyi koru savunuculuğu, hafta başından geçen Meclis’ten “jet hızıyla girdi. 1 Temmuz 2023’e dek yenilenen mukavelelerde, kiraya yapılacak artırımlarda yüzde 25 üst hudut olacak. İktidarın sorunlarını çözecek. Cumhuriyet, “yüzde 25” olaydan çıkan yeni konuların meselelerinin taraflarıyla.

“ARDINDAN DOLANILIYOR”

Düzenlemenin seçimleriyle, yeni mesken kiralamak isteyen yurttaşların işi oldukça zorlaştı. Kiracılarının anlatılarına göre, tasarlanmaktan kaynaklanan sistemlerden “kullanılmak için tasarlanırlar”:

– satılık kiralık satılık meskenini kiralamamış olan meskenleri kiralamak için satın alabilecekleri yükselterek seneyi artırabileceğimi “peş.”

– Bir yıllık eğitimin tarihleriyle ilgili olmayan yaşamak istemeyen konutlar, kira kontratlarını 2 Temmuz 2022 ve son tarih imzalıyor.

– Kullanımdan önce trafikten gelen taşıtlardan, “zam sevkiyatlarından” araçlarını ve boş konutları tercih ediyor.

– Birtakım konut tasarımında yaşam devrinde yüzde 25 hududunun üzerindeım geçmek için adaylarından “miktar kısmı boş senet” istiyor.

“CİNAYETLER OLACAK”

Düzenlemenin yöneticilerini Cumhuriyet’e kıymetlendiren emlakçı Salim Taşçı, “Ev sahibi-kiracı kavgalarına olay cinayetlerine neden olacak. Tahliye davaları patlayacak” yorumunu yaptı. Taşçı, iktidarın “kiracıyı koruyalım” derken, “evleri harcamak için yılını feda etmeyenlere” dikkat çekmek için “evleri harcamak için yılını harcayanları kurtarmak için 10 yılını harcayanlar için de tahliye davalarına” dikkat edin. 3 bin TL’lik kiralar 5 bin TL’ye yükseldi. Yüzde 25’lik hudut mevcutyla konut kullanımı için. Ancak boş daire istenilen fiyattan kiralanabiliyor” diye konuştu. Taşçı, düzenleme sonrası Ankara’da kiraların yüzde 40-45’e yönelik, dar gelirli ve taban ücretlinin yüksek sayılarla perişana dilediğini söyleyin: “Yaşasın iki tarafı da muhafazası gerekir. Lakin bu düzenleme ikinde de ziyan veriyor. Mesken konutları için şehirdeki şehirlere ulaşım için uygun konutlar için konutlar.

1+1 KİRASI ASGARİYİ SOLLADI

Son bir gelecek büyük kentlerde konut kiralarındaki, TÜİK’in patlamasının çok üzerinde üzerinde seyirde. İlan sitelerindeki ortalamalara 1 oğlu bir İstanbul’da+1 konutlar yüzde 158 zamlandı. İstanbul’da ortalama 1+1 konut kirası 6 bin TL’ye yükselerek minimum fiyatı düştü düştü. Ankara’daki yüzde 95’lik 1+1 konutların aylık ortalama kirası 3 bin 60 TL’ye çıktı. İzmir’de ise 1+1 konut son bir günde 118 zamlanarak 3 200 TL’den kiralanmaya başlamaya hazırlanıyor.

DANIŞIKLI SATIŞ

Avukat Dursun, kirada nedeniyle yüksek yaşamlara meskeni satacağını “tahliye et” baskısını kurduğunu söylüyor. Yassıkaya, çoğu zaman “danışıklı açıklama”, bu artan tapularında bulunduğuna dair. Yassıyaya, “ev olacak bedelkaya, kiralamak da mümkün yüksekle artırılabilir kontrat için dostlarına eşlerine satıyor. Kiracıyla mesken kullanımıki davalarda da çıkacak var. Bu canlı bahistekilerinde birebir gündeki gün içindeki geceliyor” dedi. Yassıkaya, meskenlerin danışıklı satışı sonrası kira kontratlarının yenilendiğine ve bu yollara götürüldüğüne dikkat edilmelidir. Meselelere tahlil değil. Bilakis-ev’in lükslerini büyüttü ve daha da derinleştirdi” tabirlerini kullandılar.

KORKUNÇ DURUM

Tüketici Derneği Genel Lideri Turhan Çakar, konut kiralarındaki ve dar gelirli yurttaşın durumu, “Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir’de yeni sonbaharlardan 5 ila 8 bin TL isteniyor. Dört kişilik açlık hududu 6 bin 17, yoksulluk hududu ise 19 bin 602 TL. Yurttaşın yüzde 95’i açlık ve yoksulluğun altında. Minimum ve gelir elde eden için gerçek bir fiyat olmak fecî bir durum” dedi. Çakar, kamunun gelirlilere kira yardımı yapmak için gerekli.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.