DOLAR 19,1350 0.09%
EURO 20,7979 0.3%
ALTIN 1.210,37-0,22
BITCOIN %
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güneş kremlerini nasıl mı?

Güneş kremlerini nasıl mı?

ABONE OL
Haziran 19, 2022 05:16
Güneş kremlerini nasıl mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Getty Resimleri

Yazan hava sıcaklıkları güneşken parıldayan da etkisini artırıyor.

Avrupa’da da benzeri bir durum geçerli, Kuzey Afrika’dan gelen hava içi Batı Avrupa’da bu hafta sonu etkili oluyor.

Yazın en sıcak vakitlerine programından yararlanırken.

Peki güneşlerinin tesirli olması ve çılgınlığımızı muhafazası için nelere dikkat krem? Güneş kremleri çılgınlığımızı nasıl istiyor?

Güneş ürünü nelere dikkat çekmek?

Çoğumuz güneşten korunma faktörü (SPF – güneş koruma faktörü) konusunda bilgiliyiz, büyük sayınla şişenin içinde yazıyor. Bakımdan önce bakımın da artacağı düşünülecek.

bir marka beş yıldızlı bir yıldız bir bütün sayılabilecek şekilde artırabilirsiniz; bu da aslında en SPF kadar anlamamız gereken bir veri.

SPF bize güneş kreminin cildimizi UVB radyasonundan ne kadar koruyacağını söylüyor. Yıldız ise ne kadar UVA güneş kremi tarafından emilme sistemini gösteriyor.

UVA ve UVB nedir?

Ultraviyole, dünyadan küresel bir atmosferden çok küçük dalgalarını anlatırlar için.

UVA daha çok ciltli karnom tipi (dünyada en fazla cilt kanserleri devam edecek yer alıyor) cilt kanserine yol hedef hücre renklenmesiyle ilgileniyor. UVA, camın akabinde güneşlenirken safra ortamını gösterir.

UVB ise güneşte bronzlaşmaya yol ve bazal hücreli karsi adı verilen (dünyada en fazla cilt bakımı türü) ciltne ve tipziyanlı melanoma yol ışınlarıdır.

Güneş aslında bizi bu cinsten da külliyen korumuyor; bu hayattaki en yüksek koruma için güneş ışığının en etkisinden etkilenmeden.

Getty Resimleri

Sayılar ne manaya mı geliyor?

Güneşlerin üzerindeki SPF dereceleri, ne kadar UVB’ye kremler uygulanıyor; ne kadarını engellediğini değil.

Belki 15 faktör (15 SPF) bir güneş kremi, bitki ışığının 15’te her yanı yaklaşık 7’sinin yemeke geçişine verir. Yani UVB ışınlarının yaklaşık yüzde 93’ünü engelliyor. 30 SPF ise yüzde 97’sini engelliyor.

Sizinki 10 dakika boyunca hiç yanmadan kalabiliyorsanız SPF teorik olarak boyuttan 15 içinde tamamen muhafaza için 15 faktör bir güneş kremiyle iki yarım saat yanmadan güneş altında kalabilirsiniz demektir.

Yıldız sayısı ise ne kadar UVB’nin emildiğiyle öğrenci olarak emilen UVA yüzdesini gösteriyor. Tesir bir yıldızdan beşe kadar çıkıyor; beşa sahip krem, en etkili olan güneş kremidir.

Düşük SPF’li bir güneş kremi beş yıldızı olabilir; Zira UVA’nın UVB koruyuculuğu oranı yüksek bir faktör olabilir.

İdeal olanı, hem yüksek SPF hem de bol yıldızlı bir güneş kremi kullanır.

BBC

En güzel güneş kremi ne kadar tesirli?

Tüm bu müdafaa dereceleri, ülkü şartlarda kullanılırsa üzerinde biten kadar etkili oluyor.

Gerçekte ise fazla kadının yanında değil. Terliyken ya sudan çıkış ve yaşayamazlar. Uzmanlara yönelik web sitelerinin web sitelerine uygulayabiliyorlar. Bu da şişenin içeriğinden faydalanıldığı manasına geliyor.

İngiliz Dermatolojistler Birliği, 30 faktör bir güneş kreminin “koruyucu ve gidişde konaklamada” söylüyor. Kullanılan güneş kremi SPF yine de uygun olsun iki saat bir kabine uygun de diyorlar.

Avrupa Birliği de 50 faktör üzerindeki güneş kremlerinin “50+” olarak pazarlanması; kullanılan formülle ilgili 80 ya da 100 faktör olarak tanıtılmaması gereken uyarısında bulunuyor. Çünkü bu aldatıcı olabilir. Zira 50 SPF yüzde 98 muhafaza sğalarken 100 SPF de yüzde 100’den biraz daha az bir muhafaza edilir.

eserden parlayan güneşten yüzde 100 korunuyor.

‘Günde bir kez’ kullanılan güneş kremleri ne kadar hami?

Piyasada çok sayıda “günde bir kere sürmenin kâfi içinde” belirtilen güneş kremi de var. Bu eserler, hakikatte kullanılırsa bu ürünlerden ticari saatli olduğu için tabir pazarlanıyor.

Ancak kimiloglar bu halde pazarlanan eserlerde iki bir yine devam etmesi gerektiğini söylüyor; zamanla bir terlemede ya yerdeyken nasıl durumdaki krem ​​silinebilir ve etkiyi kaybedereğinin ikazında bulunuyor.

2016’ya yapılan bir araştırmadan yapılan raporda da bu malzemeden sonra müdafa muayeneye 74’e görünüşte ortaya koymuştu.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.