DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 439937-0,19%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlahiyatçılar ‘tarikat şeyhi’ Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesini değerlendirdi: Yolumuz Cumhuriyet
  • Anlık Güncel Haberler
  • Genel
  • İlahiyatçılar ‘tarikat şeyhi’ Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesini değerlendirdi: Yolumuz Cumhuriyet

İlahiyatçılar ‘tarikat şeyhi’ Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesini değerlendirdi: Yolumuz Cumhuriyet

ABONE OL
Haziran 25, 2022 10:03
İlahiyatçılar ‘tarikat şeyhi’ Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesini değerlendirdi: Yolumuz Cumhuriyet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nakşibendi tarikatına Bağlı İsmailağacematinin “şeyhi” Mahmut Ustaosmanoğlu’nun seçmemesiyle politikler taziye yarışmasına girdi. İhtilalcılığa karşı ilgi göstermez.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye’nin yolu, 1925’te Kastamonu’da “Efendiler ve ey darı; yeterli biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti pirler, dervişler, mensuplar memleketi olamaz. En gerçek ve en gerçek tarikat, medeniyet tarikatıdır” konuşmayla çizdi. Lakin siyasilerin tasasıyla tarikatlarla bağ kurarken, Ustaosmanoğlu’nun meydana gelmesiyle yine gözleriyle karşılaşabildi. Bürokratlar, eski bakanlar, öğrenci ve iktidarın üst kademesi’na “taziye sunmak” için sıraya girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taziye için gazetelere ilan verdi. Lakin tarikat-siyaset bağı tenkit konusu oldu.

‘DİN DIŞI YAPILAR’

Cumhuriyet’e ilahiyatçı İsrafil ilâhiyatçı, ihtilal cemaate “Buna gelecek tarikat, ve pirlik” dervişlik için ‘sanal’ otoritelere politikler prim veriyor. Bunlar da siyasi yapının tasarımından gelen ürünerek ve onlarına alarak palazlanıyor. Kimi siyasetin oy uğruna, kimi siyasetin de gönülden bu yapılara prim vermeleri, durmaları, iş tutmaları hakikat değil. Bu, ülke çıkarlarına aykırı” dedi. Balcı, karadan bir kuyudur. Aydınlık yol, Cumhuriyet bedelleriyle olur. Tarikatların maksadı hiçbir vakit din değil. İstisnasız hepsi, kendi öğretilerini bir formda iktidara taşıyıp romantik yorumlarına devlet tertibi tesis etme hedefi güder. Aydınlık sarısı; akıl, bilim, demokrasi, laikliktir” kullanılır.

‘KADIN AŞAĞILANIYOR’

Emekli müftü Gani Aşık ise mevcut durumda, “Türk devleti, devlet ve siyaset açısından devlet tarikatlarına tutsaklığının ve laik devlettekimüşlüğünde dönüşmüş olduğunu vurguladı”. “Üç günlük yas ilanda kaldı” diyen Aşık, tekke ve zaviyeler yasal olarak kapalı, ihtilal vaka ‘sözde’ diye” diye konuştu. Aşık, cenazeye bayanların örneklerinin istenmediğine işaret etmez, “Bu bile bayanın nasıl normalden az olduğunu gösterir. Bir merhuma karşı oğlu uhrevi olması gerekenin olmamasının yasaklanmasının dinde olmayacak. Peygamber ailesinden baştai Hazreti olmak üzere pek çok hanımın sahip olduğu güzelma tabirlerini kullanırlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.