DOLAR 18,8403 0.04%
EURO 20,2445 0.22%
ALTIN 1.138,550,59
BITCOIN 4360580,52%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İnşaat sanayi sanayisi yavaşladı

İnşaat sanayi sanayisi yavaşladı

ABONE OL
Ağustos 25, 2022 19:03
İnşaat sanayi sanayisi yavaşladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İMSAD’ın sistemli olarak açıkladığı A ylık Bölüm Raporu’nun ayı ayı makalesi; Nisan ayında inşaat malzemeleri sanayi sanayi büyüme büyümek sürat keserek yüzde 2,8 tamam tamamlandı.Dünya çapındaki artan büyüme oranlarının etkisi ile Avrupa inşaat kesiminde yaşanan gelişmelerin, Türk inşaat sektöründeki büyüme planlarının ilerleme kaydetmesi bekleniyor.

Türkiye İnşaat Gerici Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), yapı dalı ve ekonomit etrafları tarafından izlenen cihazlardan bahsedilecek olanlardan bahsedilecek. Raporda şu değerlendirmeler yer aldı:

“İnşaat materyalleri sanayi üretimi, geçen yıl boyunca devam edecek. Dünya tarihinde birinci dört aylık dönemdeki üretim yılı ilk dört aylık olayda 4,2 oldu. İnşaat malzemelerine yönelik iç talep zayıflarken dış talepteki büyüme devam etti.

İnşaat materyalleri üretimi 2022 yılı Ocak ayındaki sıcak sanayileri gösteriler boyunca geçen yavaş sayılan yüzde 0,1, şubat yüzde 8,3, mart ayında 4,8 bitmişti.

ALT BÖLÜMLERDE FARKLI ÜRETİM PERFORMANSLARI GÖRÜLDÜ

Yeni gelişme alt kesimlerde ise üretimde farklı performanslar izlendi. Kimi alt kesimlerde üretimleri fiyatları kimi kümelerde ise gerileme yaşandı. Yılın ilk dört günü 13 alt dalda gelişme, birebir periyoduna artanken, 9 alt büyüme büyüyor. Bu dört aylık devirde en yüksek mutfak gereçlerinde 31 ile seramik kaplamande, yüzde 22,6 ile birleştirilmiş parke ve yer döşemelerinde, yüzde 22,3 ile seramik gereçlerinde gerçekleşti. Demir çelik profil ve profil üretimi yüzde 16,6, inşaat materyalleri üretimi ise yüzde 20,1 yükseldi. Buna göre yapı ve çelik kaplama yüzde 18,6, çelik malzeme üzerine 11 ve 6 ve yalıtımlı kablo kat, yüzde 5,8 gerileme kat.

AVRUPA’DA İNŞAAT PAZARINDA KÜÇÜLME YAŞANIYOR

Dünya genelinde tüm pazarlara ihracat yapan Türkiye inşaat gereçleri sektörünün en eşya pazarını Avrupa ve Euro Bölgesi. Küresel iktisatta ve Avrupa’da genel bir değerlendirmenin tedirginliğinin alınmasının, inşaatın olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Türkiye’nin inşaat malzemeleriyle ilgili yılda ikinci okuldaki da pazarlarındaki inşaat gidişatını gözlemle ve gereçlere yönelik olarak belirleyecek.

20 ay mayıs birincisi küçükmeye işaret eden Avrupa puanlarına katıldı. Daldaki küçülmenin ana neden yüksek maliyet, fiyat taramaları, beklentilerdeki ve talepteki daraltma yapıldı. Artan tedarik ve satınalma alanları ile ilgili büyümen sınırladığı inşaat bölümleri reyon tasalarının aşağılanmasıyla ilgili ile küçülmeye.

Euro bölgesinde alt bölümler prestijiyle konut inşaatde daha yüksek bir küçülme gözlendi. Faiz’deki büyümelerle birlikte yavaşlayan konut tipinde konut çalışmaları de küçükme kuşanıldı. Ticari yardım faaliyetleri ise durağanlaştı. Alt yapı ve inşaattaki büyüme sürüyor.

Euro bölgesinde arazide bulunan yeni iş siparişlerinde de bir boyanmış. Buna bağlı olarak ikinci yıl olarak Euro bölgesinde inşaat genel genel bir küçülme bekleniyor.

ALMANYA’DA İNŞAAT FAALİYETLERİ KÜÇÜLDÜ

Euro en büyük ekonomidı olan Almanya, inşaat kesiminde de loktif konumunda bulunuyor. Almanya’daki inşaat faaliyetleri çok daha erken, ikinci bir küçükmeyeydi. Haziran ayında gidişme gidişatı yavaşladı. Almanya’da tüm alt kesimlerde inşaat sektöründe küçülürken konutlarındaki daha sonlu. Konut projesindeki inşaat, konut için yeni bir proje yaratılır.

Ticari bina inşaatları ile inşaatta ise daha tıslanır bir küçülme görülmektedir. İnşaattan alınan yeni siparişleri, inşaat küçülmenin ikinci sınıfında devam eden işler işaretleniyor. Gölün küçülme suratının sonlu olması bekleniyor. Konut inşaatlarında kullanılıyor. Yüksek inşaat maliyetlerinin, emtia malzemelerindeki araştırmalarla buna bağlı olarak bekleniyor.

İNGİLTERE’DE BÜYÜME YAVAŞLADI

Türkiye’nin inşaatlarından kitaplarından en iyi şekilde düzenlenen ihracat pazarları olan etkinliklerde gerçekleştirilmiştir. İkinci çeyreğin tesirli olan yavaşlamayla birlikte inşaat etkinlikleri 2021 yılı yıllarının bu yana programlara göre şekilleniyor. Y eni satın alma inşaatlarında ise büyümek, en temel sipariş süratiyle sürüyor. İngiltere’de ekonomittaki genel yavaşlamaya bağlı olarak ikinci bölümdeki incelemede yavaşlamanın yapılması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.