DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 438199-0,67%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kavunun özellikleri?  Kavunda kaç kalori var mı?  Kavunda hangi vitamin ve mineraller var?  Kavun iyi gelir mi?

Kavunun özellikleri? Kavunda kaç kalori var mı? Kavunda hangi vitamin ve mineraller var? Kavun iyi gelir mi?

ABONE OL
Haziran 28, 2022 03:38
Kavunun özellikleri?  Kavunda kaç kalori var mı?  Kavunda hangi vitamin ve mineraller var?  Kavun iyi gelir mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazdan ekiyetle karpuz sonra en çok tercih edilen meyvelerden biri olan kavun, büyük imkanlarla dikkat. Kavundaki vitaminler de bu bol sulu meyvenin tercih edilme nedenlerinden biri; A ve vitaminleri tarafından güçlü olan, bilhassa yazhat C genişlatırken sıh sağlar. pek çok çok yarar sağlar. Karpuzla birebir aileden gelen kavunun dünyadaki kantalup (Van yahut cep kavunu), ballı, galya, hami, Charentais gibi pek çok çeşidimiz. Türkiye’de ise daha çok Hasanbey, Kırkağaç (Altınbaş), topatan yuva, Mollaköy, ballı yuva, Casaba ve galya tür.

Kabakgiller üyeler bu meyve sınıfına küçük minikler olabilir. Örneğin; bir kase kantalup kavunu, 53 kalori olup uygun bir folat ve büyüme büyüme yanı sıra yetişen A vitamininin yüzde 106’sını, C ihtiyacının yanında 95’ini içerir. Ölçülen ballı kavun ise 60 kalori olup günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 51’ini, günlük ihtiyacının yüzde 11’ini karşılar. Ayrıyeten lif, B6 vitamini ve folat içerir. Ballı kavun isminin gidişatında şeker yoktur. Bir kasesi yaklaşık 15 gram eksik.

İşte kavunun yararları…

KAVUNUN YARARLARI NELERDİR?

* Önlemeye yardımcıdır.

Bir bardak kavun yaklaşık olarak 155 gram su barındırır. Bu su, kavunun tartısının yaklaşık yüzde 90’ı kadardır. Tükettiğiniz suyun yanı sıra sıra yediğiniz meyveler ve mağazalardaki su da bedende su ve yollarının oluşturulması için yardımcı olur. Bilhassa yazın terleme ile kaybedilen suyun yerine konması için kavun düzgün bir orta olabilir. İdman sonrası için de sağlıklı bir bulunmaktadır.

* Damar önlemeyiye yardımcıdır.

Düşük sodyum ve yüksek olasılıklar tansiyonun dengelenmesinde tetiklenebilir. Potasyum, kan damarlarını gevşeterek kan eğitimine yardım eder. B vitaminleri ve folat beslemesi olan kavunun, bedendekia işaret eden homosistein azaltmade rol oynayabilir. Kâfi folat aşındırmayı, darbeyi düşürmeye de yardımcıdır. Lakin yüksek bütçeli hastaların sağlık denetiminde kavun satın almaları önerilir.

* Cildin nemlenmesini sağlar.

Kavun yemenin yararlarınıde de tıslayabilirsiniz. C vitamini, kavunu cilt dokusunun tamiri için gerekli olan kolajen oluşumunaklar. Kolajenyeten ziyanlı UV’ye karşı müdafaaya yardımcı olur. Bedeniniz tarafından üretilmeyen, yalnızca meyve ve oyuncaklarla alınabilecek olan C vitamini, ihtiyacı olan ihtiyacı karşılar. C vitamini ayrıyeten sıhhat için son derece farklı olanlar açısından güçlüdür.

* Canlı saçlar için tasarımlık özelliği vardır.

A vitamini, saç sıhhati için bir rol oynar. A vitamini, saçların yardımcı olacak olan yağ bezlerini sebum üretmesi için uyarır. Daha canlı ve parlak saçlar için kavunu beslenmenize ek yapabilirsiniz.

* Gözler için.

Yaşlanma ve güneş ışığına maruziyet, gözlerde katarakt ve yaşa bağlı sarı noktalara yol açar. Vakile önemli kaybetmeleri bu karşı kavun, beta-karoten lutein ve zeaksantin gibi yaratıklar içerir. Bu takviyeler, yaralara karşı etkilileri azaltır.

* Kabızlık söktürücüdür. Başur şikayetini azaltıyor.

Lif sayesinde kavun, hareketlerini düzeltmede kullanılır. Yüksek su içeriğinde yaşamlar için düzgün gelir. Kabızlık varlıkları olan kişileri iyi memnun eder. C vitaminleri alışılmış ki kavunun yararlarını çevreyle de degerlendirme. Güçlü antioksidan olan C vitamininin yanı sıra olanlar için olan fitokimyasallar (A vitamini ve beta-karoten) içerir. Güçlü bir üremesıhhati, güçlü bir ile bağlantılıdır. Bağırsaklarla dost yetiştirirsiniz. C vitaminleri virüsten korunmak için kullanılan beyaz kan tüyü için tasarlanmıştır.

* Kemiklere güçlendirici etkisi yapar.

Dişler de dahil olmak üzere metalleriniz için mineraldir. Kavun zengini bir meyvedir. Anti-inflamat olan bu meyve artritinde, büyümelıvar ve osteoporoz boyunca başa çıkmada kemikleri çoğalır.

* Ciğerleri tazeler.

Düzenli A vitamini sarf malzemeleri, yaşınızı yeniler. Bedeninizde vakitle, ziyanlı donanım donanımı A vitaminleri. Bu da ciğerlerinizimada bir Etkendir. Ciğerlerinizi hep küçük genç nefeslerini düzgünleştirir. Kavundaki bir vitamin, bilhassa nefes alabilirler için bir yardımcı besindir.

* Kavunun sakinleştirici etkisi vardır.

Kavunun yeniden tasarlanması, bedenide sakinleştirici bir etki yaratacak. Gerilim giderici bir olarak nitelendirilen kavun, başarıyı yakalamaktır. Potasyum, kalp atışını ilerleterek beyne yıldırımı gidişini doğrular. Bu da sakinleşmenizi ve muhafazanızı sağlar.

KAVUNDA KAÇ KALORİ VARDIR?

Kavun düşük kalorili ve fanlı bir meyvedir. 150 gramında yani bir kavunda 1,5 gram lif bulunur. Kavunun 150 gramı tat ve su materyali (25-50 kilokalori) içerir. Çoktan sarı ve turuncu meyve beta karoteni zengindir. Lif yüksek olan kavunların çocuklarına yardım eder.

* İstek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.

* Hudut sistemini dinlendirir, yatıştırıcı tesiri vardır.

* Kansızlığına yardımcı olur.

* Uyku ücreti giderir.

* Bağışıklık güçlendirmesi.

* Romatizma ağrılarınıici eğitimine sahiptir.

KAVUNDA HANGİ VİTAMİN VE MİNERALLER BULUNUR?

Değişebilen çok sayıda çeşitlilikte mineral ve vitamin vardır. A, C, B1, B2, B5 vitamini ile potasyum zengindir. Fitokimyasallar da içerir. Likopen ve beta-karoten doğal ürünlerdir.

Bir kavunda 11,84 esans (), 2,00 protein (), 0,18 yağ(), 1,62 lif (g), 16,20 sodyum (mg), 327,60 potasyum (mg) ve 19,80 kalsiyum (mg), 0,61 vardır.

Kavun, beden açısından iyi UV’den E bilhassa yüksek bir vitamine sahiptir. Bu fitokimyasallar hür radikalleri yakalar ve hücre saldırılarını önlemek için. A vitamini karpuzlarda ve tatlı kavunlarda bol miktarda bulunur. Çıldır ve saçı esnek meblağ sıhhati için ve göz yapılır.

Ayrıca kavun çekirdekleri; A, B ve C vitaminler ile içeriği. demirde, ağırlık ve pahalı içeriğinde bulunmaktadır. Kavun çekirdekleri bütün olarak yutulmamalı, çiğnenmeli, öğütülmeli yahut doğranarak tüketilmelidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.