DOLAR 18,8246 0.12%
EURO 20,5557 0.05%
ALTIN 1.158,510,27
BITCOIN 441547-1,46%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Madımak Oteli’nin yobazlar tarafından ateşe verilip yakılması süreci katledilen 35 can anıldı

Madımak Oteli’nin yobazlar tarafından ateşe verilip yakılması süreci katledilen 35 can anıldı

ABONE OL
Temmuz 3, 2022 08:49
Madımak Oteli’nin yobazlar tarafından ateşe verilip yakılması süreci katledilen 35 can anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas’ta Madımak Oteli’nde, 33 aydın ve iki otelinin yakılarak katledilmesinin üzerinden tam 29 yıl geçti. Lakin bu 29 büyüme yobazların Madımak Oteli’nde yaktığı ateş sönmedi. 35 can, 29 yıl sonra, Hacı Bektaş Veli Vakfı’nın görünümünle anıldı.

Yürüyüşe, Hacı Bektaş Veli Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri üyeleri ve yurttaşlar katıldı. Anmaya CHP’den genel lider pazarda Ve Ağbaba, İstanbul Sezgin Tanrıkulu, Sivas’tan Ulaş Karasu, Tokat Milletvekili, Muğla Ulaş Karasu, Tokat Milletvekili, Muğla Mürsel’den Sevindirmek , Ankara Üyeliği Yıldırım Kaya, Parti Meclisi Programı Genel Lideri Aylin Nazlıaka ile, HDP’nin Genel Lideri Killik, HDP’nin Lideri ve İnançlar Komitesi Eşsözc Öker, Alevi Masası Sözc Nesimi Aday, Alican Önlü Masası Sözc Nesimi Aday, Kemal Peköz Lideri Aylin Nazlıaka ile ve Zeynel İhtimam katıldı. SOL Parti ve Türkiye Emekçi Partisi üyeleri de destek verdi.

ALKIŞLARLA DESTEK

Yürüyüşe katılmada dikkat edilmesi gereken aydınların isimleri tek tek okundu. Onun bir aydınının ismi okunduğun zaman anneler “Burada” Sivas şehitlerini andı. Kortejinin en gözde seçme aileleri, ellerinde yakınlarının fotoğraflarıyla yer aldı. “Siva’ın katilleriyle hesaplaşmaya başlayacaklar”, yetiştirmeye başlamayan yurttaşlar, türküler Mevlana Caddesi’ne geldi. Yürüyüş yollarındaki apartmanlardan oturan yurttaşlar ise konutlarının camlarından ve balkon alkışlarla dayanak verdi. Kortej, yürüyüş yoluyla “Kurtuluş yok, ya her zaman bir arada ya hiçbirimiz”, “Madımak Oteli müze olacak”, “Sivas’ı unutma, unutulma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı. Yürüyüşün araştırmaları, “bilim ve kültür tedavisi” dönüştürülen Madımak Oteli’nin incelenmesi. Aileler, Madımak Oteli’nin “utanç müzesine” dönüştürülmediğilmediği köşede, eski Madımak Oteli’nin giriş kapısı karanfil bırakıldı. Bu yakınlarını yakalayan ailelerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

“LAİKLİĞE BAŞKALDIRIYDI”

Ailelerin akabinde geleceği CHP ekibi geldi. Burada heyet’in açıklamasını CHP Genel yardımcısı Veli Ağbaba, Lider şunu söyledi:

“Bugün (dün) 2 Temmuz Sivas katliamının 29. rakip. Üç gün Bağlar katliamının sonra, 5 Temmuz Başbağlar katliamın. Biz iki katliamda da kurban olan herkesi kucaklayan ve hürmetle istiyoruz. Hem Başbağlar’da hem Sivas’ta insanlarımızı katleden canileri de kınadığımızı istiyoruz. Yalnızca Türkiye’de değil, bütün bütün ayrıntılı en acı katliamlarından birisiydi. Hem Sivas hem Başbağlar’da hem de Çorum’da tarlada yetiştirdiğimiz canlarımızı, kardeşlerimizi anıyoruz. 29 yıl önce karanlık güçler; laik Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmayı bir hücum gerçekleştirdi. Sivas’ta yakılan yalnızca beşerler değildi. Sivas katliamı, Cumhuriyet ve laikliğe karşı bir başkaldırıydı.”

Katillerin hesap vermediğini söylüyor, “Katliamınkilerden güçler öğrenemezmiş. Ailelerin ve laikliğe, yaşayan insanları çalıştırmaya devam ediyor. Bu paranın kesilmesiki güçlerle kesinlikle hesaplanmalı. Katillerle hesaplaşacağımız günler” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE DE BİREBİRİ YAŞANIYOR”

HDP’nin ekibinde, Ali Kenanoğlu, “Madımak’ta 29 yıl ne yaşamışsa bugünde önceden yaşanabilir. Madımak katliamıyla ilgili hesaplaşma sağlanamadı. Katiller kollarını sallayarak. Bu kayıpların güçler hesaplarının ifadelerini kullandılar. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Lideri Cuma Erçe ise şunları söylüyor: “Bu ve gibisi katliamların tamamı, insanlığa karşı işlenen küçük sorunlardır ve zaman aşımına uğrayamaz. Biz gerçek manada adaleti başarıcaya kadar bu davayı devam ettireceğiz.”

“DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ”

Cumhuriyet’e değerlendirmede bulunan CHP’li Aylin Nazlıaka, “Buraya, Türkiye’nin dört bir yanından bayan kolları ve MYK üyelerimizle birlikteyiz. Bir defa daha yitirdiğimiz canlarımızı anıyoruz. Buranın önce kebapçıların değerlendirilmesinden sonra, katliamı gerçekleştiren iki kişi sizin için bir bilim ve kültür merkezi haline dönüştürülebilecek. Bunu kınıyoruz. Buranın bir müze görünümünde” tabirlerini kullandılar. Nazlı huzur içinde, bir Türkiye istiyoruz. Bu olayla karşı karşıya bir suikasttı. Bu davanın pazarlamacılarına kadar.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.