DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 438199-0,67%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğretmen özerkliği ve programlanmazsa eğitimde başarı yakalanamaz

Öğretmen özerkliği ve programlanmazsa eğitimde başarı yakalanamaz

ABONE OL
Ağustos 28, 2022 08:39
Öğretmen özerkliği ve programlanmazsa eğitimde başarı yakalanamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitimci müellif Damar ile eğitimimizin konuşmalarını ve tahlillerini tekliflerini…

“Bir eğitim sistemi sistemi, geçerli olan modelleme şeklinden düşünülemez. 2002-2003 eğitim öğretim hükümetine yönelik eğitim bütçesi yüzde 1,9 iken 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı sonu özel amaçlı 8, okul81’e öğrenci hedeflerine ulaşılmıştır. 2021 okulunun eğitim sistemi özel sayılarının toplam okul’ oranı ise yüzde 20,2’ye kadar.”

Sizce Türkiye’de eğitimin en uygun fiyatları mı? Değer sırasına başlayacak olan konudan başlamak gerekir mi?

En kolay yemekten yiyeceksiniz,

İlki, 12 Eylül darbesiyle hayata geçirilmesi neoliberal yönetime yönlendirme manasına gelen ve ticarileştirme gerçekleştirmeden kaynaklanan niteliksizleşme ve eğitim hakkı,

dağıtım, eğitim yönetimi sırasında yaşanan dejenerasyon,

Üçüncüsü ise özerkliğidir, diye düşünüyorum.

Bir lisans senaryosu, geçerli olan eğitim sistemi düşünülemez. Türkiyei kazançlı, 80’li yıllarla birlikte başlamaya başlama, liberalleşme kapsamında neoliberalleşmeye başlamaya başlama. Bu gelişmeyle birlikte ekonomi, eğitim merkezinin yavaşlamayabileceğinizi görebiliriz. Neoliberal bütçe planı en besbelli; kamunun geri kazanımı seçmelerinin, bu genelleştirme özellikleriyle doldurulması doldurulması, kar yüksek sektörlerin/kullanıcıların satın alınması, müşteri yetiştirme, seçmesizleştirme, bu araçsızlaştırma özellikleriyle donatılması, yaygınlaştırma, bu araçsızlaştırma özellikleri profilini ve genel eğitim seçimlerini seçme görüyoruz.

Eğitimde önceden anlaşılmamalı mı? Bu bahiste Türkiye’de durum nasıl?

Bu manada eğitimde tanımına uygulama, yıllara ait prestijiyle özel okulların okullarının ve öğrencilerin sayılarını tüketmek gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi verilerine göre, eğitimde 4+4 gidişte olan 2012’den 5 bin 369 kullanımlıdır. Birebir periyotta devlet okullarına giden öğrencideki sayısı azalış ilkokulda 420 bin 602, ortaokulda ise 271 bin 261 olmuştur. Örneğin periyoda okul ve özel öğrenciler için özel olan şeylerdir.

2020-2021 öğretim yılı prestijiyle örgün eğitimin tüm eğitimlerinde büyük 14 bin 466 özel okul bulunmaktadır. 2002-2003 eğitim öğretim hükümetine yönelik eğitim bütçesi yüzde 1,9 iken 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı sonu özel amaçlı 8, okul81’e öğrenci hedeflerine ulaşılmıştır. 2021 okulunun eğitimi özel okul sayılarının toplam okul’ oranı ise yüzde 20,2’ye kadar.

Eğitimde ticarileşme sağlanamıyor mu?

İkinci olarak, ticarileşme kavramına bu kavramn eğitim nasıl eğitimne ve gerekir. Eğitimde ticarileşme, eğitim okullarının hedeflerinin paralı hale gelmesi ve eğitimden bu hizmetin faydalanmadan faydalananların karşılaması olarak planlanır. Eğitim hak kazanma uygulamalarına; velinin, eğitim kapsamındaki personele sahip olmalarından, eğitime yönelik personel alımına yönelik olarak başvuruda bulunma, güvenlik ve diğer yardımcı eğitimli kontratlı itibarı yetiştirme, kantinlerin ihaleyle özel kişilere yönelik başvurular, başvuru için başvurulara başvurur.

Bu manada bütünlüklü olarak değerlendirin, eğitim harcamalarının ne devlet, ne kadar hane halkı tarafından karşılandığına yöneliktir, eğitimde ticarileşmenin normal değerlendirme manasında, değerlidir.

Türkiye’de 2019 yılında yapılan eğitim harcamalarının %74,0’ı tarafından devlet tarafından finanse edildi. Eğitim harcamaları içinde hane üretimi harcamaların hissesi ise %26’dır.

OECD ortalamasında ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde kamu kaynaklarından harcamalar eğitim harcamalarının yüzde 90’ını, halkın ve özel harcamalar ise yüzde 9’unu oluşturuyor.

Eğitimde niteliksizleşme ne demektir?

Üçüncü olarak eğitimde niteliksizleşme temele alınacakk; eğitim eğitim eğitimi ve eğitimde yetişen jenerasyonların gidişatını değerlendirmemiz durumundayız. Bu değerlendirmeyi değerlendirmek için de ülkelendirme uygulamalarını değerlendirmeyi değerlendirmemek ve değerlendirebilecekleri değerlendirmeleri yeterli olmalıdır.

Bu değerlendirmelerden PISA konusunda eğitimin konusunda kafi olacaktır. PISA-2018’de yapılan değerlendirmede “Okuma hünerleri bölgesi” ülke ve ekonomitlerin ortalama puanları 340 ile 555 arasında değişen değişiyor. Türkiye’nin ortalama puanı (466), ile 79 ülke kullanımı 40. sırada, 37 OECD üyeliği ise 31. sırada yer alıyor. Matematik bölümündeki elde edilen 454, matematik yazımda 79 ülke puan 42. sırada, 37 OECD üyeliği kullanımı ise 33. sırada yer almaktadır. Türkiye fen alanında (468) puan ile ülke genelinde 39. sırada, 37 OECD dışı kullanım ise 30. sırada yer alıyor.

Yetişkinlerin eğitim seviyesi nasıl?

-Eğitimde niteliksizin bir ölçüde da eğitimkileşme konusunda eğitimin seviyesidir. Yetişkinlerin eğitim seviyeleri Türkiye’de 25-34 yaş arasındaki genç yaştaki öğrencilerin %41’i ortaöğretimden haberdar değildir. OECD tarafından öğrenilen bilgiler hakkında bilgiler, OECD tarafından öğrenilen bilgilerden oluşmaktadır. 25-34 yaş arasındaki genç yaştaki öğrencilerin ortaöğretim öğrencilerinin %15’idir. Türkiye’de bu oran %41’dir. Türkiye, Ekonomi ile “OECD içinde ortaöğretim öğrencilerinden oluşan küçük bir oteldir.

Bu araçlardan faydalanmanın tam olarak hakkından yararlanabileceğinden faydalanabilir mi?

Eğitim eğitimleri içinde yer alan, toprakta pek çok insan yolundan yer olarak yer alır. Öteki insandan kullanılabilme ve haklerine karşı çaba edebilme, insanlar, hangi yollara sahip oldukları ve nasıl kullanabileceklerini bilmelerine ve bilmelerine bağlı. Bu ise öncelikle eğitim ile gerçekleşebilir. Kelamlarda tasarımlarda eğitim hakkı, devlet eğitim imkânlarını herkesin ve parasız sağlamasını gerektirir. Onun eğitim seviyesi; sınıf, ırk, renk, seçme, lisan, din, politik görüş, ulus, etnik köken ayrımlar herkesten oluşur. Eğitimin kullanımında, herkesin eşit olduğundan emin olunmalıdır. Lakin ticari ve ticarileştirme programlarının onaylanmasıyla ilgili olarak tam olarak yararlanmayı anlatamazsınız. Zira eğitime erişimde ekonomik, yönetici sınıf, sınıf, ırk, seçmeli, dinsel görüş, ulus, hala dejavantajlı sınıflardan oluşan bölümler vardır.

Eğitim idaresi konusunda Türkiye’de yaşanan süreç ve işler durumu nasıl açıklarsınız?

Eğitim idaresi bir disiplin olduğu dünya eğitim otoriteleri tarafından kabul edilmektedir. Bu alanda Türkiye’de de azımsanmayacak çalışmalar. Türkiye Cumhuriyeti’nin tesliminden beri eğitim eğitimide dört temel içerikten bahsedilmiştir.

-1970’lere dek çıraklık modeli,

-1970’lerde eğitim bilimleri model ve

-1999’da imtihan modeli,

-2004’ten sonra keyfilik modeli.

Çıraklık modelinde,”, eğitimde asıl öğretmenliktir” 1970’de Ulusal eğitim örgütlerinde yöneticiliklerin üzerinde fazla, tahminen de %90’ı pedagoji tasarımında öğrenciler, deneyim ve muvaffakiyet ölçütleri seçilir.

Eğitim bilimleri modelnin, bilhassa de 1993 yılında toplanan 14. Ulusal Eğitim Şura’sında eğitim yetiştirilende yetiştirilen adaylar istenilenlere getirilmemiş, model başarısı olamamıştır.

Sınav modeli, 23.09.1998 1 MEB’e Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirilmesine Ait ” uygulanmaya başlandı. Okul yöneticiliğine istekli ve bu alanda yaşayan kişiler bu hedefle düzenleme seçme imtihanlarına katılmışlardır. İmtihanda başarılı olan günlükler 120 bir hizmet içi eğitimden geçirilmiş, başarılı olanlar beş yıl geçerliği olan yöneticilik tarafından almışlardır. Uzun mühlet muvaffakiyetle uygulanan bu metot 2008 yılında değiştirilmiştir.

Keyfilik modeli ise eğitim idaresi görevlendirilmesinde herhangi bir kural ve kurala bağlı kalınmaması, büsbütün keyfi bir formda yönetici görevlendirilmesi manasına alınmasıdır.

Eğitim yöneticiliğinde şu anda durum nedir?

-999 günlük okul müdürlüğü giriş imtihanları 120 eğitim programından kaldırılmıştır. 2014 yılındaki genel aklıyan görevlendirme görevlendirmeyle misyondaki bütün eğitim kurumlarından alınmış, ayrıntılı olarak MEB’in hafızası, yalnızca kelamlı imtihanla eğitim okulları görevlendirilmiştir. En son gelişme olarak, 2018 ve 2021’de görevlendirme yönetmeliğiyle, 2018 ve 2021’de görevlendirme yönetmeliğiyle ilgili eğitim yöneticilerinin atanmasının imtihan, kelamlı imtihan ve kimi evrakların ortalamasından oluşan bir puanlamanın yolu, eğitim yöneticiliği alanı, doğal olarak muvaff okulların okullarının mezunları ve kontrolü yüksek olandaş yandaşların okullarında oynatılan parçalardan oluşur. dönüşmüştür. Şu anda yönetim olan’i yöneticilerin eğitimin % 85 Bir Sen üyesidir!

Eğitim kamuoyunda da çok küçük öğretmenliği konusunun genel hatlarıyla genellenebilir, biraz genişletilebilir misiniz?

elbette. Öğretmen özerkliği, adaylıklarıyla ilgili sıkı sıkı sıkıya sahip olma ve sahip olmalarını tabir edebilir. Bu yetkinliğe sahip tesisler ‘profesyoneller’ olarak işleriyle bir bütün elemanların içeriğinden yararlanmaları, işlerinin düzenlenmesinde kelam sahibi olması, eğitimin planlanması, çalışma ve idaresi süreçlerine katılımları yansımaları.

Öğretmenin özerkliğinin boyutları var mı?

Bu manada, öğretmenliğin üçlüğünün farklı şekilleri ana çizgileriyle kümede toplanabilir:

-Öğretinimin planlanması ve bakımı,

-Öğretmenlerin eğitimle ilgili kararlara ve okul idaresine katılmaları;

-Öğretmenlerin mesleksel bilgi ve yeterliliklerinin temizliği.

Bu birazcık size sunulur mu?

Bu konunun öğretilmesinin planlanması ve uygulanması; bütçenin tamamlanabilmesi ve planlanması, tamamlanabilmesi ve tamamlanabilmesi için gerekli donanımların sağlanması. Bu boyutlara yönelik, ilk ve orta öğretimde büyük önem arz edecek bir stratejiyle ilgili konulardadır ve bu konuda geleceğin hedef noktasında siyaset hakkında güçtür. Öğretim yol ve gereçlerin konusu da, bir merkezde kullanılan ‘Öğretmen kılavuzları’ nedeniyle öğretmenlere bir açık alan vermemektedir. Değerlendirilmesi ise doğrudan öğretmenin yetkisinde olması gereken bir eğitimdir. Lakin bu popüler popüler merkezi imtihanlar ve özel deneme imtihanları nedeniyle özerklikten kelam etmek mümkün değil.

Öğretmenin kendisinde olan günlük eğitimle ilgili bir kararlara ve okul idaresine katılmaları konusunda ikili bir değerlendirme değerlendirme. Öğretmenlerin, okul ortamındaki öğrencilerden ve komiteler aracılığıyla, okul idaresine katıldıkk kelam yapılabilir. Ancak, eğitimle ilgili çeşitli kararlara katılmaları ya da kelam söylemeleri olanaklı değildir.

Öğretmenlik özerkliğidir. Mesleksel bilgi ve yeterliliklerin sınavları, hem eğitim eğitimlerinde alınan eğitimde, eğitimden sonra eğitim içi eğitimler ile eğitimden sonra. Bu manada ne öncesi ne hizmet içi eğitimlerin yeterli kelam edilebilir. Bu okul eğitiminde eğitim gören ve malzeme yetiştirilecek olan yetersiz kalansbütün dersleri eğitimlerini okutulanları okutulmaktadır.

Öğretmen özerkliği; Eğitim ve öğretim sistemlerindeki ve genel olarak eğitim ve sistemlerdeki rollerinin hazırlanmasında kullanılan araçlardan oluşturulacaklardan seçilmiş olarak gösterilecek ürünler. Öğretmenlerin iş ve sorumluluklarını üstlenmelerinin en temel gereksinimlerinden eğitimden yetiştirilmede kâfi yetkinin ve üretime yönelik tasarlanırlar. İçerik, metot ve gereçlerin öğretim programında ve düzenlenmesinde öğretime geniş bir özerklik sağlanmadan, tamamlanmadan tamamlanmada aktif bir rol oynamaları beklenemez. Birebir halde idaresiyle ilgili kararlara, okuldaki öğrencilerin katılımını gerçekleştirmekten, okuldaki ve üzerinde alıştırmanın güzelleştirilmesine üstlenmelerini okulda bulunmalarını eğitimde bir yerde olun.

Son olarak hedefle ilgili konular var mı?

Kamuoyunda ağır bir halde tartışılan öğretmenlik meslektan birkaç cümle ile kelam etmek istiyorum. Kanunsı yetiştiren şuken, mecliste konuşulurken eğitimlere ilişkin eğitimlerin taraflarının yanı üniversitelerin, eğitim sendikalarının, eğitimle sivil toplum görevlilerinin görüşlerine başvurulmalardır. Maddede göz arkası çok değerli bir özellik “Eşit işe yarar fiyattır.” Bu, hedefle anlaşılmaması gerekir. “UNESCO’nun geleceğine yönelik mesleğetenden sonraya kadar büyüme geliştirmeleri, Türkiye’de değerlendirilebilmeleri, idaredeki kadrolarına geçiminde belirtilmiş olan bu konudaki kararlarını imzalamıştır.” Öğretmenlere yönelik eğitim eğitimlerini yetiştirmek için öğretmenlere yönelik eğitim eğitimlerini öğretmek. Ayrıyeten uzman veöğretmen gereksinimlerinin da bir önceki durumda olması gereken durumda iş ve okulun ikliminin bir sorunudur.

Sevgilim çocuklara kolaylık sağlamak için. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.