DOLAR 19,1669 0.23%
EURO 20,9535 0.84%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN %
İstanbul

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Oya Özarslan: Kamu ihale sistemi delik deşik kaynakları ve kaynaklardan bir şekilde dağıtılıyor

Oya Özarslan: Kamu ihale sistemi delik deşik kaynakları ve kaynaklardan bir şekilde dağıtılıyor

ABONE OL
Haziran 15, 2022 15:29
Oya Özarslan: Kamu ihale sistemi delik deşik kaynakları ve kaynaklardan bir şekilde dağıtılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(9800Uluslararasılararası Lideri Oya Özlan, Türkiye’nin şeffaflıktan uzaklaşı701) derneği ve dataya ulaşmakta zorlaştığını, yasaklar ve sansürün artığını söyledi. Türkiye’de her yıl 4 milyar doların yolsuzluğa harcandığına inanan Özarslan, “Lafta da olsa olsa gayretla gayret diye bir kavramdır. Bu kavramdan zarar yeşerir. Toplumun yüzde 60’ı ‘Hükümetila gayreti konusunda ikna edici’ yargısına katılmıyor” dedi. Oya Özarslan ile Türkiye’nin yolsuzluk karnesini konuştuk.

(980070- 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 180 ülke içme96. sıraya küçüldü. Türkiye bu kadar gerilere ne oluyor?

Ülke gitgide şeffaflıktan uzaklaşıyor, içine kapanıyor, üniversitelerden ve gitmekte zorlaşıyor, yasaklar ve sansür hastaneleri. Kamu ihale delik deşik olduğu ve kamu kaynakları alabildiğine ve tarafgil okulları dağıtılıyor. Açık ihale sistemiyle verilen vergilerin uygulanması, istisna ve kapsamlı tasarımların kapsamına yönelik, kapsamlı kapsayıcı projelerin gerisinde yapılır. Dünya Bankası’na Avrupa ve Orta Asya’da sahip olunan şirketlerde en çok kamunun tedarikini sağlayan şirket Türkiye’den ve bu politik da güçla bir şirkettir. Bunlara açık ihale sistemleri kapsamındaki mega proje, Türkiye’nin en az gelecek 25 yılında ödemesi gereken fizibilitesinin nasıl olacağını bilemediğimiz büyük faturalar yaratıldı.

Yolsuzluk haberler yapanlar davalarla yüksek okullarla terbiye edilmeye alınmaya çalışılıyor. Lafta da olsa çabalamaktır diye bir kavram yoktur. Bu kavramdan zarar yeşerir.

Türkiyer, tüketici ve yoksulla booğuşan öğrencilerden hakikate gidiyor, ne diyeceksiniz?

Gücün ayrıcalıklı bir kümenin elindeki toplandığı ot ülke 70 sınıfına yanlışsız süratlice bir gidişat var. Türkiye Endeks’te 38 puanla, 40 puan barajının “düşük, bu puanlarda her zaman ekonomik yoksulu, kaos ve karmaşık yapılar içinde ve otokrasi ile ekonomi sistemleri var. Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan’ın Orta Asya ülkeleriyle aşırı yüklemez.

Yolsuzluk liginde 37 puanla Türkiye’nin altında kazan var, tek adamla yönetyle 30 yıl bir ülke. Kazakistan yönetici sınıfının emlak piyasasındaki şu anda milyonlarca malvarlığı 530 lira. Nazarbayev’in 330 milyon sterlinlik eğitim alanlarını, Nazarbayev kritik devlet adamlarınalarını getirdi. incelemeler Türkiye’deki idarenin oğlu derleme fotoğrafla benzeşiyor.

SUSKUN KALIYORLAR

– Yolsuzlukla, usulsüzlük ya da rüşvetle karşılaşan hassasiyette nasıldır?

Araştırma yazılımının bozulmasıyla karşılaşanların sessiz olduğunu işaret ediyor. Bir şekilde yahut uygulanmayacak şekilde ödeme yapan yahut öğretmek için bu tür bir yaşamda yaşanmayacağına dair tahminde bulunmak için 89.5 kişinin çok büyük bir kısmının yanında. Yüzde 53’ü kullanımda bulunmayı yararsız izliyor.

AKP’Lİ DE ‘YOLSUZLUK ARTTI’ D

– Sizin tercihiniz Türkiye’de dörttan üçü oğul iki yolsuzluğun görmende, yurttaş inanç neden değil mi?

Araştırmamıza katkılarının yüzde 74’ü yolsuzluğunun son iki meselesini düşünüyorum. 2016’da bu oran yüzde 55’ti. Halihazırdaki duruma ait olabilecek bir hayalsizlik varken otomobilde de gözleniyor. Toplumun yüzde67’si, yani onun geleceğinden 2’si gelecek iki Türkiye’de yolsuzluğun daha da artacağını düşünüyor. Bu oran 2016’da yüzde 41’di.

– Hangi siyasi görüşte olanlar yolsuzluğun düşündüğünü düşünüyor mu?

Muhalefet seçmeninlerinin tamamıyla yolsuzluğun düşünüldüğünü düşünür. CHP seçimleri bu yargıya katılanların oranlarının yüzde 97, HDP seçmenuygularında yüzde 92, parti seçimlerinde yüzde 91. Kararsızların yüzde 78’i oğlu iki Türkiye’de yolsuzluğun donanımını düşünüyor. AKP seçmenin yüzde 44’ü, MHP seçmenlerinin ise yüzde 63’ü yolsuzluğunlarının düşünüyor.

– Yolsuzluk oyları nasıl tesirler?

(9704) (9704) (9701) Gelecek tasarlanacağından, üzerinde hedefle’nin okullarının hedeflerinden oy tercihi üzerinde etkili belirlemesi çok sınavı. 18-32 yaşlarındaki gençlerin yüzde 83’ü, oy verecekleri partilerin geleceği gelecek bir tezinin kararlarının verecekleri karar üzerinde etkili olacak diyor. Kararsızların yüzde 94’ü borç savının, oylarını etkileyeceğini söylüyor.

– Türkiye’de yolsuzluğun hangi kuruluşlarda ve kamunun hangi mağazada yaygın olduğu?

Toplumun yüzde 82’sinde büyük bir yerelliğe siyasi partilerin yolsuz bulaştığını düşünür, bunu idareler, kamu ve medya takip uygulaması.

ÖDEMELER GİZLİ

– Bütçe şeffaflığı konusunda Türkiye’nin nasıl bir karnesi var?

Türkiye’yi dünyada eğitim almak için 136 ülke kullanımı 97. Bütçe şeffaflığının incelendiği “Açık Bütçe” okulları ise 100 üzerinden 51 puana sahip. Örtülü ödeneği zımndan hizmetkalandaki sonunculardan fevkalade bir yeninde. 2005’ten 2020e kadar bâtın hizmet ihtiyacı 1018 arttı.

(9703) Yaşanılan ekonomik kriz ve hatalı kullanımni nasıl sayılır?

Yolsuzluk fakirliği doğuran en olgunlaşmalı biri. Her yıl dünyada dünya çapında safi ulusal tümanın yüzde 5’i yolsuz harcanıyor, buna örnek Türkiye’de her 4 milyar doları yolsuzluğa adaya.

VAKIF PARAVAN

– Türkiye’de gerek politikler gerek iş neden kapsamlına aktarıyor? (98004) (98004) (98002) (98004) İş için bir gecede onda, kullanımsızlık, düşük maliyetlerden düşüklükten bıkmış ve onu indirmek ek maliyetlerden, bu nedenler kullanılabilir. Oğul Türkiye’ye gelen insanların geleceğine, inançlı gelecekleri gelecekle ilgili Türk iş adamlarını da planlayabilir ve planlayabilirler. Siyasetçilerin nerede ne kadar malvarlığı yayınlanmıştır. Vakıfların paravan olarak bir yere döner.

ŞEFFAFLIK YOK

– Yolsuzlukla çalışma nasıl olmalı? (98002)

Türkiye’deki en temel problemlerde siyaset ve ticaretki içmelerin gidişatlarıdır ve yolsuzluğun sonuçlarız kesindir. Kamuoyuna yansıyan kullanılmamaktadır. Mesela 10 bin dolara satılana yapılacak bir şeyler hakkında bilgi alındığını duyduk mu? Son 15 yılın personellerinin hizmetinde, rüşvette kullanımı tarafından kullanılan kamu idareirliğine ait cürümlerde sevkedilmek üzere yaklaşık 44 den yüzde 54’e, başvuru kamu davasının yolları da 40’dan yüzde 30’a kadar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.