DOLAR 18,8241 0.11%
EURO 20,4024 -0.7%
ALTIN 1.142,49-1,11
BITCOIN 440161-1,61%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özgür Demirtaş’tan BDDK seçime tepki: ‘Artısı yok baştan eksi’

Özgür Demirtaş’tan BDDK seçime tepki: ‘Artısı yok baştan eksi’

ABONE OL
Haziran 27, 2022 22:02
Özgür Demirtaş’tan BDDK seçime tepki: ‘Artısı yok baştan eksi’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Youtube kanalından yeni bir görüntü yayımladı.

BDDK’nın 24 Haziran 2022 işlenmiş tanımlayan Demirtaş, “ 900 bin küsur Dolar üstü döviz bulunduran işletmeye kredi verilmeyecek dedi. Detaylı yazarsam: ” “bilançosundaki ölçü ölçü 15 milyon lirayı aşan bir işletme şayet döviz mevcutları etkinlerinin yahut hasılatının yüzde 10’undan fazla ise bankalardan nakit tl ticari kredi kullanamayacak.” Bu kararın çok olacak olacak” dedi.

Demirtaş şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

“BDDK’nın kullanımından yararlanıldığından yararlanan olsalar da birebir ilgilendiriyor. bir periyoda girdik diye düşünüyor.

BDDK oğlu kararında,’ Eyy Türkiye’deki iş ortakları, şehirlerdeki şayet 900 bin dolardan paranız varsa dolara yakınsanız, o vakit ben kredi tahminini, kredi kısıtlı yaşıyorum‘ dedi.

Bu ne demek, 900 bin dolardan fazla döviz tutmayın bozacaksınız. Çok büyük bir artısı yok, baştan aşağı eksi…

Türkiye’de taşımacılığın gerçekleştirmek için banka kredisine düşkünler. Münasebetiyle olası bir olaya bağlıyor bu olay. Ölçü daraları için oldukça iyi değildir. Orta ortaklık için çok az.

“BU KADAR KOLAY OLSA HER ÜLKE MARS’A ARAÇ İNDİRİRDİ”

Peki diyeceksiniz ki, “Özgür Hocam bu düzgün bir şey değil mi, dövizi bozsun, döviz de düşsün…

Ah benim canım arkadaşım o kadar kolay gelen… Yüz devlet var, döviz kasveti her insanın kendi planlarıyla ilgili sorunları çözüyor. Ondan sonra da Mars’a beşerli araç indirirdi. Bu olmuyor. O kolay akıl kazandıran sayfalık ekonomit öğretileri yazılmazdı arkadaşlar.

Türkiye’de örneğin ki bir şirkette bir üretim yapıyor, satın alma işleminde satın alma ihtiyacında olan bir Türkiye’de bir kalem üretiyor. Dış tarafı alimünyum. Alimünyumu alması gerekir, plastiğini alması alması gerekir. Diyelim limon kolonyası üretiyorsa etil alkolünden alınmasını alması gerekir. Yani Türkiye’deki en önemli firmadan alışveriş yapan firma. Bu seçenekler için de dolar ve euro bulundurmak zorundadır.

Şimdi siz bu şirketlere gidiyorsunuz ki, ‘ Kardeşim sen bu doları orda tutmayacaksın… ‘ Bir de amaçte amaç ithalat doğrudan şirket var. esasen para birimi tutması gerekiyor.

Önce anlatayım: Bunda amaçlanan şey ne ve bu nasıl sonuçlanacak. Bir sefer amaç çok net… Dövizin uygulaması için alınan bir karar bu…

Biliyorsunuz döviz Türkiye’de çok önemli bir halde gidenler. Beni yakınen izleyen arkadaşları bilecek, 10 yıldır devamde tüy bitti, uyarıyorum

Türkiye’de çok uzun vakittir dolar artmakta. Zira hane halkı dolar alıyor. Neden alıyor, zira kendisinden korumaktan korumak için dolar alıyor. millet doları hali yok. Arkadaş vakitte borçlarını oynamak için dolar alıyorlar.

“KUR MUHAFAZALI MEVDUAT İNANILMAZ BİR ZARAR”

Ne Aralık 2021’de Kur Muhafazalı olduğu Mevduat diye bir şey çıkarıldı. hükümet dedi ki,’ Ya siz dolar almayın, gelin siz TL’nizi bize verin. Biz büyük işlerin bu kadar fazla bir faiz dağıtılması. ‘ Ben buna faiz. Ve kur müdafaa tehdidi ortaya çıkıyor. Ancak kur müdafaa saldırılarından sonra düştü/TL düştü. Zira hane halkı ve şirketler hala dolar almaktaydılar.

Neye inanacak bir ziyan olarak geri dönüyor. Milyarlarca Türk Lirası faiz ödemesi yapılmak zorunda.

Düşünsenize dolar 12, 13, 14’ken, o esere verenler dolar 17’ye giderken vakit ortadaki farkı TL olarak bizim hazinemizden almaktalar. Pekala kim ödüyor bu bütçeden O… Hazine… Bir saniye… para kimin parası. Bu izleyenlerin parası. Hepimizin bu işi ekstra faizini bölümü. çıkış yolu bu değil. Tahlil bu değil.

Bu işler bu kadar kolay olmaz. Tavşan çıkararak bu olaylar çözülmez.

Kur Muhafazalı Mevduat doları biraz düşürüldü, bize iki üç ay mühlet kazandırdı. Kur ile hedefle yakınlaşmak.

Bu gizli alanda bu önlem alınmadı. Birebir vakitte merkez Bankası sanat tarafından kullanılır, dolar satılmakta… Pekala bu dolarlar Nereden geliyor? Hem Merkez Bankası’nın kendi rezervlerini eritmesinden geliyor, hem de ihracatçılara bir kural getirildi. Denildi ki, siz tüketilecekleri ölçülerin yüzde 20′ kadar bozacaksınız.

100 bin liralık mal mı yapacaksın, 25 bin dolarını yapacaksın kardeşim. Sonra yüzde 40’a alındı. Ordan dolarlar, diğer taraftan gelenler, kur muhafazalı dolarlar için para yatıran geliştiriciler TL yatırmaklarla ilgili yardım için/TL’nin çıkışı engellenmeye çalışıldı. Ancak bu da pil yavaş yavaş bittiği için fazla işe yaramadı.

“ŞİRKETLER KKM’YE GEÇECEK, ZİYAN BÜYÜYECEK”

Zannediyorum BDDK’nın buğusunu tavsiye ediyorum, zannediyorum değil apaçık, ben kibarlık olsun diye zannediyorum diyorum. BDDK’nın bilgisini veriyoruz bu kural kuruluşune diyor ki; ‘Kardeşim için harcanmasımız var. Hasebiyle siz eyy işletmesi 900 bin dolarda döviziniz varsa ve kredi kullananları geliştirecek, o fazladan do satacaksınız.

Peki şirket ne yapacak, kredi kullanmak zorunda. O vakit bu satışı yapacaklar. Pekala büyük çocuklardan itibaren ne olacak? Şirketlerin bir kısmı, dolarlarını ekstra kısımlarını bozup, kur muhafazalı güvenliklerini geçecek. Âlâ de ben ne yaptım, bir bardak suyu bir yerden aldığım bardağa koydum. Maksadım o bardaktaki suyu diğer bir yere boşaltmaktı başka bir yere koydum.

Ne demek istiyorum: Kur bakımlı tahmini TL olsa da fiyatlara endeksli. Dövizin ta… O da bir döviz hesabı. Biz kamu kurumlarına yatırım yapan yatırımcıların parası dolar. Aslında o bir parçası olmayan şeylere gidenlere gidecekler.

Dolayısıyla, trafikte siz 900 bin doların vakitlerini yapacaklarınızı bozacaksınız dediğiniz zaman ve zorladığınız zamanı krediyi düşünerek, tabi elleri bunu yapacaklar.

Belki de kısa bir süre olacak olacak ama kur muhafazalı dolartaki ziyan git gide daha fazla artacak. Arkadaşlar bu çıkar yol değil.

Ekonomi büsbütün inanç işidir. Siyaset, ideoloji, lisan, din, ırk, kuzey, güney işi değildir. İktisat öğrenci. Siz itimadı bozacak hareketler için eksi olarak yansır. Yani tam aksini yapmak aslında bundandır.

Peki ya araç kur muhafazalı geçeceka sonra ne olacak, sonra dolar tekrar tekrar ziyaret, dolar tekrar tekrar sorunla karşılaşacağız. Bu sefer ne gibi? Ya 900 bin doları da ediyorum, 1 TL bile dolar tutamayacağını mı diyeceğiz.

Hadi onu da yaptık. O dolarları dak bitirdikten sonra ne olacak. Allaha bir bana söyler misin, sonu ne olacak. Ha bu iş seçimine kadar önümüzdeki 6 aylık 1 yıllık değil Türkiye için 10 yıllık 50, 100 yıllık planlar yapmalıyız.

Bu planlarda din, lisan, ırk, bayan erkek, kuzey, güneyden ihtiyaç duymamalıyız. Matematikle yapmalıyız bu kuralı.

“İTHALAT PATLAYACAK, DIŞ TİCARET AÇIĞI ARTACAK”

Bazı şirket de ürktüğü için çok farklı hareketler de yapmak. O düzenleyiciler ne yapacak. Örneğin, girişimci gelecek ki, örneğinde 3 milyon dolar para var. Ben alimünyum alıyorum, onunla kalem yapıyorum. Öteki bir şirket diyecek ki ben pamuk diyeceksin. Benim o 3 milyonluk olacak var, sen boz diyorsun. Onu bozmak yola çıkmayan, önden mallarını alacaklar. Yani zati ithalatları, alimünyumu, demiri, çeliği, pamuğu önden sipariş verecek, bu sefer de ithal edecek, dış ticaret yapacakları patlayacak. E bu mu tahlil. Allaha bu mu tahlil.

“PARA YURTDIŞINA GİDECEK”

Dur daha bitmedi. Yurtdışında tahminen gelecek bir şirket kuracak. Bizim Türkiye olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri paranın yurtdışına kaçması. Biz dili Türkiye’ye istiyoruz. Lakin kimi arayacaklar ki burda itimat yok. O tesiste bir şirket kuracaklar, kendi şirketler o şirketlerden mal alacaklar O dolarları kaçırmışlar.

“DOLARLAR ŞAHSÎ HESAPLARINA ÇEKİLECEK”

Bazı şirket ne yapacak, 3 milyon dolar var. 900 bin dolar seçici çıktı. Diyecek ki, bari ben bu temettü, tıssarlarıma, kâr hissesi dağıtacağım diyecek. O vakit bu beşerler bu dolarları kendi şahsî hesaplarına çekecekler. O vakit ne olacak. Bu mu tahlil. O vakit, temettü çekme iznini çıkaracağız. Yasaksa beşerler şirketin kursunun ki.

Temettüyü durdurmayacaksak, temettü dünyalarını engellemeyeceksek, 3 milyon do olan şirket, 2 milyon 100 bin dolarını temettü olarak dağıtır, 900 bin dolarını şirket hesabında meblağ, krediyi de çekerleri.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.