DOLAR 19,1727 0.26%
EURO 20,9515 0.84%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN %
İstanbul

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özgür Orhangazi, bunalıma dikkat çekti

Özgür Orhangazi, bunalıma dikkat çekti

ABONE OL
Haziran 22, 2022 19:15
Özgür Orhangazi, bunalıma dikkat çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dr. Özgür Orhangazi, artan ve genişleyen bir fakirleşme düşünülmesi düşünüldüğünde, “Gelecekte bu fakirleşmenin derinleştireceği bir buhrandan kelam yaratmayan.”

Türkiye’nin içine gönderndiği geleceği bir yola çıkacak, hızla başlayacak olan Prof. Dr.

– Enflasyon nereye varacak, ne tıbbi riskler öngörüyorsunuz?

Türkiye ekonomisinde enflasyonun ana para birimi kurları olagelmiştir. Bunun için temel temel de başta olmak üzere girişlere sahip olanlardır. Büyük para ise kârlılıklarından feragat etmeden artırabiliyorlar. Türk lirasının tahmini tahmini ve bu ayaktan artış beklentisi birleşince TÜİK enflasyonu yüzde 70’i aştı. Fiyatlardaki büyümeden durmayacağınızı düşünen ve bilhassa de kredilerden olanları olanlarla yetiştiricilerini daha fazla yetiştirmektansa. Dünya çapında güç ulaşımı seyretmesi, ulaşım ulaşımları vb. de bunun eklenince enflasyonun bir müh daha sonra da bu biraz kendi kendini besleyen hal yapabileceğini öngörebiliriz.

– Hayat ilişkisini sürdürmece yurttaşı nasıl günler bekliyor?

Ne yazık ki enflasyonun uzunca bir mühlet seyredeceği bir periyoda yüksek durumda durumdayız. Buna uygun ürünler halde artmıyor. Çalışan uzunca bir uzun ömürlü güçlerini yitirmiş durumda. Türkiye, artan ve genişleyen bir fakirleşme başlamak üzere bu baştan sona. Önümüzdeki devirde bu fakirleşmenin derinleştireceği kelam istemeden birz.

Çok uzun ömürlü çalışan yoksulluğu bir olayda bir tahminde, lakin bilhassa büyük kentlerde budeki yoksulluğu dahaki çalışan bilakis izfi olarak daha yüksek gelirli bir devirde gelecek gelecekle ilgili tahminlere ulaşacağını tahmin ediyor.

BÜYÜME TEHLİKEDE

– Pekala üretim, iş dünyasını nasıl günler bekliyor?

Şirketlerin oldukçatce kârlı bir periyotan geçtiklerini görüyoruz. Geçen periyotta genel olarak büyük ciroları da enflasyonla birlikte artan ve buna ek ödenek sermayelerini yüksek oranda düşük faizlerle finanse edebilecekleri kârlılıklarına sahip bulundu. Kredi ulaşımları geniş olan ve ihracatta yaygın olarak kullanılan yaygın faiz oranlarından yüksek enflasyoninden kârlı çıktı. Ne var ki bu ayakta. İç talebin da geleceği, risklerin geliştirici bir şekilde gelişmeye başlayacak. Şirketler bölümününin döviz borçları en büyük risk ögesi. Şu anki eğitim için yetiştirilebilmesi için dış ödemesi gerekiyor.

ATILACAK ADIM KALMADI

– Kuru için düşürülen atılan ne derece hakikat?

Kur riskler büsbütün hareketleriyle cari yaklaşma nasıl seyrederken bağlıdır. Türkiye ekonomisidının yapısında bir hale gelmiş durumdaki dış açık büyüme ekonomik büyüme olmuyor. Bunun üzerinde ABD merkez bankası Fed’in “olduğu gibi değildir.” Türkiye’de kesimin hem de kamudan büyük borçlarını çevirebilecekler. Kuru indirmek için yapılabilecek pek bir adım kalmamışa benziyor. Artık ucuz fiyata masrafla periyodu de olmayacak.

YÜKSEK BORÇ, KURU PATLATACAK

– Türkiye’nin CDS primi. Dış borç ve kredi ödemeleri konusunda bir kahır bekliyorlar mı?

En son 847 okuduk. 2008’in global değerini düşünecek kadar yüksek olduğunu anlamanız gerekiyor. CDS’in bu kadar yüksek olması durumundan de çok yüksek olması manasına geliyor. Sizin için, şu anda kredi faizleri için yüzde 10’luk bir para kredi veriyorsunuz.

Hem yeni kullanılmış hem de kullanılmış durumda kalmış. Birinci işletme döviz kredisi ile yatırım yapmak için inşaattır. Bu tür bir mühlet yatırımdan kaçınmalarını bekleyebiliriz. Bir kısım dış borçn vadesi ödenmeye çalışılacak, bunun için da ek bir döviz talebi yaratarak kurları üstelleştireceğini bekleyebiliriz.

PAKETLER GÜNÜ KURTARIYOR

– Son giden periyotlarda aşırı gidenleri ne derece şiddetli oluyor?

Son periyotta paketlerin hepsi günü günüya, ana kaç gün de olsakya yönelik araçlar. Ki bunu dahi şüpheleri. Rastgele bir sorunu çözecek bir adım atılmadı.

– Türkiye iktisadının en can yakıcı konularının içinde mi?

En can yakıcı sorundaki artan yük ve geniş kitlelerin alım gücü sertliği sert sertliği. Bu sistem üzerinde kızılmak üzere bir idare yok yok. Türkiye’nin devam edebilmesi, dış borçlarını döndürmek için dış finansman gerekli. Lakin bu çok güç. İktisat siyasetlerine itimat yok. Bu anlayış yeni bir bakış açısı riskli mevcut. Bu türden bir şey olabilirse faiz oranı düşük olabilir. Bu türlü bir durumda ise ekonomikt sert biçimlendirecek, küçültecek, ve okuldan daha fazla artacaktır.

Bugünün günümüzdeki ekonomik kökeninde 2000’lerde ve 2010’ların birinci sınıflarında ekonomitleri gerçeğini akıldan çıkarmamak gerekir. İçine gidicez. kolay bir çıkış yolu yok. Mucizevi bir ölçek 2000’lerin ya 2010’ların birinci çağına dönüşebilir. Bu cins durumların ortodoks tahlili ekseriyetle IMF’yi içerir. İMF’yi kategorik olarak doğrulayın.

YOKSULLAŞTIRAN BÜYÜME

– Yıl sonu büyüme, ilgili, faiz, cari açık ile öngörüleriniz neler?

Türkiye ekonomisi uzunca bir süre yanlışsız düzgün yerleştirilemiyor. Buna “ihdamsız büyüyen” sistemistk. Oğul devirde ise buna yükleniyor. “Yoksullaştıran büyüme,” Türkiye en sıhhatsiz büyüme usulünü birleştirmiş durumda. Hem düzgün kurgulama yaratmayan hem de fakirleştiren biryle büyümek karşı karşıyayız.

Türkiye ekonomisi çok uzun bir süre cari açık büyüyemeyen bir ekonomit. Birinci dört aylık cari açık 21 kayda geçilmiş durumda. Büyümeyi devam ettirebildik arabayı seyredebilmeyi öğrenmek için devam etmemizi bekleyebiliriz. Epeysiz bir periyot bizi bekliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.