DOLAR 18,8383 0.04%
EURO 20,2339 0.16%
ALTIN 1.138,600,60
BITCOIN 4364180,71%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Seyhan Soylu’nun Ata Çağlayan’la ‘örfi nikah’ı Diyanet’i karıştırdı

Seyhan Soylu’nun Ata Çağlayan’la ‘örfi nikah’ı Diyanet’i karıştırdı

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 01:37
Seyhan Soylu’nun Ata Çağlayan’la ‘örfi nikah’ı Diyanet’i karıştırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Sisi’ la lakaplı Seyhan’ı medya hesabından adını açıklama bir Cet Çağ’la ‘örfi nikah’ yaptıklarını duyurmuştu.

“Örfi nikâhla evlendik, öteki törenlere başlıyoruz”diyen Seyhan Soylunda “Her din, inanç, inançta evlenip ahirette de buluşmak istedik. Türkiye’de pek bilinmeyen bir nikâh çeşidi. Her yıl Mısır’a tatile giderim. Eski Mısır’da fakirlerin nikâhını duymuştum. Karı ve koca içmek olan bir tek Allah’ınnikliğinde bir nikâh tipidir ‘örfi ‘gösterişten uygulamalardan uzak. Mısır ve Mısır başta olmak üzere tüm Ortadoğu ve İslam’ın ünlü bir nikah şeklidir”kullanmıştı.

Soylu’nun bundan “örfi nikah” kavramı sonra merak konusu geldi. İstanbul Vilayet Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer ve İlahiçı Muharrir Cemil Kılıç, hususa mandıra Al Sana Haber telefonla görüşmede görüşmede bulundu.

Sunucu Gök Kalaycıoğlu yayına bağlanan İstanbul Vilayet Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer’e “Seyhan Soylu, bir gün geldi ve ‘Ben örfi nikâhla evlendim’ dedi. Tüm medya ve basın Seyhan Soylu’nun Ceylan’la seviniyor bu nikâhı konuşuyor. Haliyle bizde merak ediyoruz. Örfi nikâh nedir?”diye sordu.

Vaiz Ümran Kılıçer “İslam Hukuku’na baktığımız vakit örfi nikâh diye bir nikâh yok ancak Ürdün, Mısır, Tunus yetiştirda oğlu günlerde kullanımda bir örfi nikâh, hanımların ayrıntılı gazpları nikâhlardan olduklarından şüpheleniliyor. Din ismine düzenibazlık demeyelim de nikâhı sulandırmamak gerek. Bu tür her türlü fesat oluşturacak akımlar kurumsal zemin değil. Örfi nikâh din literatüründe, fıkıhlarda yok”diye yanıtladı.

Gökay Kalaycıoğlu buna göre “Mısır Diyanet İşleri Başkanı’nın bir var. Örfi Nikâhı, Ahiret Nikâhı olarak okuyor. Tunus’a vakit içinde 1200 genç Örfi nikâhla evlenmiş. Pekala, bizim Diyanet’imiz yahut İlahiyatımız nasıl bir bakış açısından?”halinde bir soru yöneltti.

Vaiz Ümran Kılıçer “Ahiret Nikâhı diye bir nikâh yok. Türkiye’de kimileri fetva veriyor lakin Din İşleri Yüksek Müzesi o fetvalara katılmıyor. Diyanet Liderimiz da bu son vakitlerde çıkan Örfi Nikâh ile ilgili yakın zamanteleri açıklamayı yapacaktır”cevap verdi.

“BELGELER YOKSA, ‘ALLAH KATINDA EVLİYİZ DERSENİZ’ GEÇERLİ OLMAZ”

Programa ilahiyatçı Müellif Cemil Kılıç ise resmi nikâhı kastederek “Türk Uygar Kanunu’na uygulanan nikâhtır sahih nikâh. Başkaları geçerli değildir. İslam’da Dini Nikâh, Dini Olmayan Nikâh diye bir ayrım kelam konusu değil. Nikâh da 2 kural vardır. Biri İcap oburu de Kabul’ dür. Ve ayrıyetenlerin olması gerekir. Evlenecek iki kişiden biri kabul ediyorsa eş ve buna da en az 2 varsa ister İmam kıysın, ister Papaz kıysın, ister Belediye Memuru kıysın o nikâh Allah katında nikâhtır. Bu sadece soyutlama, manevi bir irtibat değildir. Bunun somut türelleri vardır. Bir aile kurma durumu vardır. Tahminen çocukları olacaktır. İleride bir referansların güvenliğinin korunmasına yönelik olacaktır. düşünülen ilgili devletlerinin kabulü hukuksal olacakların olması gerekir. Bu evraklar yoksa siz ‘Biz Allah evliyiz’ derseniz bu nikâh olmaz. Çağdaş Hukuk’a uygun olanı ve bana satılan İslam’a Uygar Kanun’da belirtilen formülle olan nikahtır. Serkan Tekin kelamam Cemil Kılıç’a “Dediniz ki bu benim görüşüm. Hasebiyle, Kurani yahut Dini bir görüşün olmadığı konusunda şahsi İslamizdür. Kuran’da bir şey olmak üzere melge diye yok” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.