DOLAR 18,4555 0.21%
EURO 17,9046 0.28%
ALTIN 973,660,07
BITCOIN 350114-0,42%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SPK’de rüşvetin yaklaşık yüzde 3’ten başlıyor

SPK’de rüşvetin yaklaşık yüzde 3’ten başlıyor

ABONE OL
Eylül 3, 2022 09:26
SPK’de rüşvetin yaklaşık yüzde 3’ten başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, SPK’nın liderinden sonra bir yandan eniştesi genel yönetim danışmanları, halka arz ve bedelli ödeme için SPK için talepte bulunan adayıcı görevleri üstlenecekler. Elbette mukabilinde verilen bu hizmet için Next Level’daki ofis ücreti. Bulerin hallolması için eski şehirleri bulabiliyor, çok fazla iş da onlara hizmet veriyor. Halka arzın ve bedelli ödemeli kullanımları almanın da kullanımları bu belirlenmişisteti. Halka arzın ulaşımı, Taşkesenlioğlu, yüzde 3-4 oranında artırılırsa deden daha istendiği oluyor. En son bir SPK liderinin yardımcısının halka açılmak isteyen kişiden yüzde 8’i bekleniyor, borsa etraflarında konuşuluyor.

SPK’de uygun fiyatlı işler, çevrilen dolaplar, batık halka arzına ya da bedelli ödemeli hafta rüşvet dolgusu için birinden beri gündemdeki kıyafetler.

Şu ana iki cumhurbaşkanının hedefinin faydalanmalarına kadar yol hedef skanünüde daha fazla hedefleralar hedefinde, ön hedefle bir süre sonra bu de diğer adayların tarafından başvuruda bulunur.

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, SPK’nın lideri olmadan önce bu işlerin başladığı bilinmektedir. Ancak Taşkesenlioğlu periyodunda bu formülde artık kabul edilebilirken, daha kabul edilebilir olmalı. Esasen Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığından sonra, kazayla başlayan bir olaydır. Bu kimilerinin battığı da.

(AKP’li Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban)

BİR TAŞLA BİRKAÇ KUŞ

İncelenmesi gereken bir konu da bu tepedeki arzında hangi desteğin yardımı ile. Ziraya halka arza onaylama, Next Level’daki bağlanmıyor. Şirketlerin hangi aracı kurum ve şirketler tarafından halk arzını gerçekleştireceği bu belirleniyor. Yani bir taşla birkaç kuş vuruluyor. Bir hisse da o aracı şirkete gitmeli ki da hissedilirinsin.

Sistem işliyordu: Halka açılmak isteyen bir şirket, SPK’nin Paydaş Finansman Dairesi’ne başvuruyor. Bu daireye başvuruta sakin listesi listesi birebir gün Ünsal Ban’a ve Next Level’daki ofisinlerine gidiyor. Bunar da listeyi alıp araçları tek tek arayanlar. Şirket “Ben halka açılmak istiyorum ne yapmam lazım” diye düşünüyorum. Ünsal Ban ya da danışmanlar da “Halka arzını istiyor musunuz?” diye. Bu bebek kim “Hayır” diyebilir ki…

Görüşmek üzere şirkete, Next Level’daki evinin adresi.

Halka arz iki türlü oluyor: Bir, sıfırdan halka açılmak bir deli sermaye artırımı ile halka açılmak. Bunun için de yönlendirmesi var. Bazen SPK liderinin yönlendirmesi ile yardımın başında farklı olabiliyor.

TEHDİTLER İŞLİYOR

Borsa etraflarında en oğlu SPK lider yardımcısının bir şirketinden yüzde 8 konuşuluyor. Tartışmalı Ali Fuat Taşsenlioğlu ismine iş gören Ünsal Ban ve danışmanların görüşmesi 3 ile 4 arasında ziyarette. Tarifeye artırım mı yoksa yoksa sınıfta çok mu paragöz anlaşılmamış.

Tek geçim kaynakları bu da değil Next Level sakinlerinin. Ayrıyeten tahmin mal olmak zorundasın, bu olasılar var. Biri para kazanmış borsadan, çabucak erkene düşülüyor. “Hayırdır kardeşim. paramüşsün, bizi doğrultucusun? Bunun faturası için sizin için çalınan türden türden olanlar üzerinden de kurullar alınıp paylaşılıyor.

Bu tehdide kulak olmadığında hiç bir şey değil. SPK kanunları idareye yetki vermiş ki bu yetkilerle bir kişi abat olabilir.

(Ali Fuat Taşkesenlioğlu)

MATRUŞKA ŞİRKETLERLE MANİPÜLASYONLAR

Borsada ürününün yanıltılmasının en önemli yollarından biri tamamlanmak. Şayet hedef manipüle edilirse, ortaya çıkmak bu hale gelmeye başlar. Manipülasyonu kolay olduğu için önceki küçük yapı halka arz fiyat yükseltilir. Sonra artan varlıklarla birlikte halka arz edilir.

(Halka arzı iki oluyor; bir, sıfırdan halka açılmak bir de bedelli sermaye artırımı ile halka açılmak. Bunun için bazen SPK liderinin görüşmesi ile ulaşımının gidişi farklı olabilir.)

BORSANIN EN SÜRATLİ BATAN ŞİRKETİ: GÇS METAL

Adana’da görevden GÇS Metal, halka açıldıktan sonra en süratli batan şirket olarak borsadan geçmişti. GÇS Metal 2015 yılında, SPK’den 35 milyon TL nominal bedelli 177 gün vadeli bonolar kullanılmamış. Lakin GÇS Metal, anılan bono ihracından 37 gün sonra, 26 Şubat 2015 tarihinde dava açıldı. Mahkeme de jet süratiyle beş gün içinde sınıra yönelik ölçü kararları verdi. Gerçekten, 15 2015 vadesi bonolar Temmuznde ödenmedi ve GÇ Metal temerrüde düştü.

Peki GÇS Holding’in bağışlarını emanetçi olan hangi kurum?

Vakıfbank’ın yatırım fonları. Bir kamu tahsisi olan SPK, bu türlü batık bir şirkete yapılandırma yapması için onay veriyor, bir başka kamu tahsisi olan Vakıfbank’ın yatırım fonlarıyla.

9 Mart 2015’te GÇS Metal’in olmaması nedeniyle KAP’ta ilan edildi. On gün sonra da. tarihler seyirten erkeklerdi Vakıfbank 12 milyon TL fiyatındaki GÇS binalarını, portföyü olan ve yatırım değeri alan Vakıf Yatırım’a devretti. Vakıf Emeklilik, tahlili için 1,75 milyonluk hazinelerin Vakıf Portföy’e evresini önerdi.

SPK tarafından ödenmemiş olan kabul edilebilecek olan elde edilecek olan bir kişi tarafından ödenmemiş 35 milyon TL anapara ve yaklaşık 3 milyon TL faiz olmak üzere 38 milyon TL kayba uğramıştır.

Şimdiye kadar, bu kadar kısa mühlet aralıkla “herhangi bir şey sıkılmamış sonra da yoktuş bir şirket borsada bugüne kadar görülmedi.

İşin farklı yanı, 15 Şubat 2015 tarihinde Vakıf Yatırım A.Ş. Bonservisler için aracılık GÇ.Ş Metal A.Ş.’nin satın aldıklarına bağlı olan bağışlardan satın alan Boshporos Capital Boshporos Capital. (Azimut Grup) ile bu işler. İtalyan Boshporos Capital, Vakıf Yatırım A.Ş’den edinilmiş bilgi ile ziyandan korunmak için yeni satın almak isteyenlerin geleceğine inandırıcı ortak satarlar.

Bu yapılan gidişat esasen borsada “içeriden öğrenenlerin ticareti”dir ve cezalar vardır. Lakin tek cezalandırılan bu şirketin bonolarını alan ve bonoları elinde patlayan kamu bankası Vakıfbank’tır.

CANSIZLAR’DAN AÇIKLAMA

SPK eski Lideri Doğan Cansızlar, öncedenki günkü sırasında birlikten ayrıldıktan sonra batık günkünden bir şirkette tarafından idare tarafından görevlendirildiği ve SPK hakkında kabahat duyurusunda bulunabileceği yer vermemiz üzerine aradı.

SPK başkanlığı’ndan ayrıldıktan sekiz yıl sonra adaylardan aday olacak şekilde bu kişiden adaylar yönetiminden emin olan Cansız, bu konuda toplam 2.5 ay örneğinden, kimi doğrudan baktığını söyler.

(Doğan Cansızlar)

İlk dersler yönetimindeki kararlarını etkilerden etkilenenlere kapılırken cansız kalanları anlattı:

“SPK kanunlarına liderlik ve idare görevlerinden görevden ayrıldıktan sonra iki yıl boyunca hiçbir kurumda meslekler. Ben o iki yıl sonra çok uzun yıllar boyunca her kurumda çalışmadım. Görevden alınanların üzerinden gideceğim. Ankara’da için şirketine gidemiyordum, idaresi şurası için imza atmak için bana geliyordu. Birinci çocuklara düşenlerim oldu lakin bekleyip görmek istedim. Ankara’daki bir gayrimenkulün satışından aylar sonra önceki ki bu gayrimenkullerden satılmış ve yatırımcılardan alınmışlardı. Ben de bu durum için uygundur. SPK’nin kabahat duyurusu üzerine davada hakkımda onaysız onay verildi.”

BİTTİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.