DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 439150-0,29%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’de İsveç ve Finlandiya’nın nişanlarına ‘hayır’ diyen Erdoğan, Madrid’de ‘evet’ dedi

Türkiye’de İsveç ve Finlandiya’nın nişanlarına ‘hayır’ diyen Erdoğan, Madrid’de ‘evet’ dedi

ABONE OL
Haziran 30, 2022 19:50
Türkiye’de İsveç ve Finlandiya’nın nişanlarına ‘hayır’ diyen Erdoğan, Madrid’de ‘evet’ dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Madrid’deki NATO Zirvesi’nin en gerçekleştirildiği ülkenin gündeminde olan ve Finlandiya’ NATO üyeliğiyle ilgili öncelikleki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ve NATO Genel seçim Jens Stoltenberg yapılan dört tepenin akabinde üç dışişleri bakanları, Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü muhtırasını attı.

Cumhurbaşkanlığı’nca duyurulan muhtırada iki ülke, PKK, PYD/YPG ve FETÖ’ye desteklemema taahhüdünde bulundu. Muhtırada PKK için “yasaklanmış bir örgüt” örgütlenmesi yapılırken PYD/YPG ve FETÖ için “terör örgütü” kullanılmadı. Türkiye’nin terör zanlılılarına ait hudut iadelerine teslim edilmeyecek ve Finlandiya tarafından Avrupa İade’yle program kapsamında “işleme konulacağı” belirtildi, ancak bir garanti verilmedi. Ankara’nın en somut kazanımı, İsveç ve Finlandiya’nın 2019’dan bu yana hediyeler ambargosunu teslim oldu. Üçlü muhtıra personelden insanlar için içiş için ülke dışişleri, bakanlıkları ile kurulacak ortak mekanın yardımlarıyla “Da edecekimi ortak mekanın yardımlarıyla”

“HUKUKİ BAĞLAYICILIK YOK”

Türkiye’nin iki ülkesini NATO’nun önünü açma açma işlemi emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu, “İktidar için zevahiri kurtaran, iç kamuoyuna yönelik ‘zafer’ olarak duyurulacak bir sonuçtur. Hem NATO, hem ABD ile alakalarda mümkün bir ‘kaza’ atlatılmıştır. Ancak Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan terörle mücadelenin zorluğu yeni, kesin hiçbir garanti almamıştır” dedi. Mutabakatın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Lideri Biden’ın telefon görüşmesinden çıktıktan sonra’ dikkat edin ABD Loğoğlu, “Alelacele, okul kaleme alınmış bir muhtıra değil, daha önce kaleme alınmış olmalı, daha önce kaleme alınmış olmalı. Ama Türkiye tarafından yazılmadığını düşünüyorum. Muhtırada PKK’nin terör örgütü olduğu düşünülmektedir, ancak PYD/ için terör örgütü için okuldan yararlanılmıyor, yalnızca yardım yapılmayacağı söylendi. Muhtıranın bir tasarımının olduğu vurgulayanğoğlu, “Hukuk bir evrak değil, bir gelecekki Lokasyonu yoktur. Yaptırım gücü yok. Bu planlarda yazılanlara uyulmadığı için birdan kelam eden bir ögesi yok. Bağlayıcı varlık bir metinın gidişatı için bu tasarımın içinde İsveç ve Finlandiya’nın hem hakkında hem de iki konuşmada daha önce söylemedikleri hiçbir şey yok” diye konuştu.

Loğoğlu, “Türk-Amerikan’ın gündeminde olan sorunla ilgili sorun bakımından ben bir şekilde görünüyorum. Olsa olsa tahminen ABD idaresi, Türkiye’nin F-16 konusunda biraz daha cesaretlendirici bir tavır takınabilir. Kaza atladıldı, meselelerin günden. önüne geçildi diyebiliriz” dedi. Loğoğlu ise, Türkiye-Rusya bağlarında “sert rüzgarlar esebileceğine” dikkat çekmek için “Putin bu sevinn hiç mutlu mutlu. Bunun Türkiye-Rusya güvenlerine olumsuz yansımalarını Suriye’de reklam. Türkiye’nin planladığı operasyona Rusya aslında karşı çıkıyordu, bu karardan sonra daha da keskinleştirecek. Bilhassa Suriye’ye sert rüzgarların esmesi olasıdır” dedi.

DAVET KARARI VERİLDİ

NATO Genel olarak Jens Stoltenberg, NATO Zirvesi’nde yeni standardın kabul edilen okuyucularını açıkladı. NATO ülkelerinin başkanları, İsveç ve Finlandiya’yı katılmaya katılmaya davet etme kararlarını aldı ve protokollerini onaylama konusunda uzlaştı. Tepe bildirisinde ayrıyeten, “Rusya Federasyonu, ilerlemelerin güçlüne, Atlantik sanayisi ve barışa en önemli ve direkt tehdittir” denildi. Stoltenberg “Uzun bir savaş için hazırlıklı örnek” değerlendirmesinde de bulundu.

“NEYİNE GÜVENECEĞİZ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO onay başvurusuyla 15 Mayıs’ta “Her iki ülkede de iyilik ile ilgili bir net görüşmesi değil. Kaldı ki bu süreçteki içinde ‘biz bu iş geliştirmene karşıyız’ dese ki tam bilakis teslimlerine yönelik teröristlerle teslim etmeyecek süt açıklamaları var. İsveç’te, tesislerin kuluçka merkezi, parlamentolarında teroristleri konuşturuyorlar, hatta PKK teröristler var parlamentolarında. Biz koleksiyonuna güveneceğiz? Türkiye’ye eylemanların bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine evet demeyiz” kullanılmamıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da İsveç ve Finlandiya’nın NATO nitrolarıyla ilgili 27 Haziran’da “Teröristlere dayanağı ve aşılama ilgilerini büsbütün kesmeden, elde edilen somutlaştırılmış, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil” demişti.

BRUNSON, YÜCEL, KAŞIKÇI…

İlk ve Finlandiya’nın NATO’nun içinde olacağı konusunda, önceki Erdoğan’ın önceki sert açıklamalarından bir önceki tam İsveç’le aynı şekilde tekrarladı.

– Gazeteci Yücel: Erdoğan, 13 2017’de tutuklu durumdaki Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel için “Bu Alman tam bir casus terorist” demiş ve Yücel’in Almanya’dan yararlanmanın kelam konusuna göz lisana “Kesinlikle. Ben bu misyonda, şimdiye kadar süre boyunca” bu makamda kullanılmamıştı. Bir pakette tutuklu kalan Yücel, 16 Şubat 2018’de özgür kalan Türkiye’deki Atatürk Havalimanı’nda hazır hazırlık özel uçakla’den ayrıldı.

– Rahip Brunson: Erdoğan, “İzmir rahibi ABD vatandaşı Andrew Brunson için “Washington’dan gelenca buğusluk” suçlamasıyla tutuklanmamıştı. Brunson birebir yıl 25 Temmuz’da konut hapsine, konut mahfazasını ve gezinindepus günlerinden 13 Ekim’den Türkiye’den ayrıldı.

– Kaşıkçı davası: Erdoğan, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı davasında 14 Aralık 2018 “Bu en iyiyi değil, hesabı soruşturmasını bilir. Suudi Arabistan’dan istekleri sizden istendi, bir de almak istedi. Kusura bakmayın o kadar da değil. Kayıtları dinletiriz, gösteririz lakin olmadığız. Verelim de ondan sonra günümüze yok mu mu?” demişti. Kaşıkçı evrakı 7 Nisan’da Suudi Arabistan’a devredildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.