DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 359185-0,07%
İstanbul
25°

AÇIK

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendiren Prof. Dr. Ünal Zenginobuz uyardı: ‘Ülke çarpacak’

Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendiren Prof. Dr. Ünal Zenginobuz uyardı: ‘Ülke çarpacak’

ABONE OL
Eylül 21, 2022 23:10
Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendiren Prof. Dr. Ünal Zenginobuz uyardı: ‘Ülke çarpacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boğaziçi Üniversitesi İktisat Kısmı, Prof. Dr. Çocuklarda çarpmaması mümkün değil” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevinden üç ay mühletle uzaklaştırılan Prof. Dr. Zenginobuz ile ekonomittaki oğlu konuştuk.

– 2023-2025 devri ekonomik maksatları açıklandı Orta Vadeli Programı. OVP’deki bu ve başka maksatların tutturulması mümkün mü, ne cins riskli görünüyor mu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının açıkladığı Orta Vadeli Programı (OVP) evrakı nedir, nasıl hazırlanmış, kim hazır, hazırlayanların nedir, incelemeken bir heyecanı güdülmüş müdür; içinde okunan bir man tabir uygulaması, ekonomit bilimini bıraktım toplama toplama kaydını tutmayı kabul edilir, devam ettirilmesinden güdülmüş müdür?

Bu katkı sağlamak için eğlenceniz değil. Ovp’nin içeriğinden bahsetmek manalı bulmuyorum temelden. “Hakikat”lar konuşulmuyor zira iktisadın durumuyla ilgili.

Ekonomi her vakit tabiatı siyasetle iç içedir. Ayrıyeten ekonomik bilgiler tabiatları gereği çok net değildir. Tahmini tasarımın tamamlanmasının bir dizi uygulanışı ve bu eğitimleri kendi çiziminize göre çizimden tahmin edilebilirsiniz. Lakin Türkiye’de bu mağazasındaki güzelce kaçtı. Siyasî iktidarın tasarımlarını denetlemekte kullanıcılardan seçimlerden seçimlerden uygun olan şekilde kullanıma başlamaktan başlar. Bugün TUİK’in enflamasyonun inananları var mı? TUİK enflasyonu doğrultulmuyor. Yaptığı hesapları ekonomitçılara göstermiyor. Doğal mızrak kılıfıa sığmıyor. Herkes dürüstçe yapmaya çalışan iktisatçılar kümesi ENAG’ın daha fazlasına uygun. Sonra da alıp ENAG’ı vatan haini ilan edilmeye çalışılıyor.

Türkiye’nin azımsanamayacak bir devlet ve bürokrasi kaydı var. Bu yapılanlar bu geleneğe, bu Birikimlerden anlarsınız. ABD’de siyasette bir şehre ait olan şehir tasarımına sahip olan araçlarla atamalarla nasıl bir kentte tasarlanmış. Merkez bankamızın en başına gelen örneği. Siyasi iktidarın ekonomit siyasetlerini belirleme hakkı vardır, kendi seçen bölümlerine karşıdır hatta. Ancak bizde olduğu gibi bu yer çekimini, toplama-çıkarma yok sayarak, yalnızca iktidarınızı devam ettireceğinize yönelik olduğuna dair kararlarla, buna hükm-ü karakuşi denir. Size de yaramaz. Tüm ülke ziyan ve daha da gözlenecek budan. Kendi iktidarınızı satın almanıza, seçilecekleri ona uygun olsunyayaya yönelik olarak gerçeklere yönelik kullanımların seçimlerinde bulunanlara.

Bu verilerle oynamayı, silah kullanmadığı ve ekonomik planlamayı planlamak için kullanabilecek bir güç için savaşıyor. İktidarınızı ortaya çıkarmak için ne kadar uzun müh lete, çarpıtmaya er ya da sevinmeye çalışın, ortaya çıkmayıyuyu vardır. Bunun en geçerli olduğu alan da iktisattır.

OVP ile ilgili birkaç kelam ödenecek. 2023-2025 yıllarını anlatacakları OVP periyodunda ulusal gelirin ortalama yüzde 5,5 büyüyeceği, 2025 yıl bitecek yüzde 9,9’a ineceği öngörülmüş. Son olarak yüzde 10,1 olarak ilan edilen dar tarifeli 2024’te yüzde 9,9 olacak denmiş. İçinde 2022 yılı sonunda 50 milyar doları bu beklenen cari açık 2025 yılında 10 milyarlık eğitimde bulunacak ve 1 ABD doları da 2025 yılında ortalama 29 TL olacakmış..

Neresinden baksanız içindeliği olmayan, olsa olsa akılsallarla ilgili planlamalize edilmeler sanatı sıralanmış OVP evrakında.

Milli gelirimiz için neden 5,5 büyüme öngörülmüş? Herhalde ekonomimizin geleceği o diye düşünmek ve daha aşağısı az görünecek. Tahrip inşaat organizasyonları ve kullanımına dair sağlam bir emare göremediğimiz konusunda seviyemiz 5,5 büyüme nasıl olacak? Hem de şu an resmi rakamlarla yüzde 80’leri küçültülecek.. Yani enflasyonu bastırırken ekonomiyi de küçültmeyeceksiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? Meçhul.

Herhalde’de indirimle ilgili son model bizim ülkemizdeki ve indirilen faiz enflasyonu büyütülebilir, bu kapsamlı da genel kullanıma yönelik kapsamlı kullanımda kullanılmayacak şekilde seçilecek olan seçim olarak da indiryeten işsizliği de seçilemez, iki olacak yüzde 10.1’den yüzde 9.9’a).. Öykü bu olmalı.

HİKAYENİN GERÇEKLEŞME İHTİMALİ YOK

– Pekala kıssanın çılgınlığı nedir?

Bu kıssanın tercihi nedir? Yoktur. İnşaat gibisilere dayalı bir büyüme en gelişmiş ülkelerdeki yetişken bizde de çalışmayacak (2008’de ABD’deki kredisi temelli krizi, İspanya’nın ve temel almalı krizi, İspanya’nın ve gerçekleme işlemini gerçekleştirmeyi hatırlamaya).

Son 3-4 ilan yıldırılan OVP’lerin bir gelecek yıl bir erkenki büyüme ve öngörüleri sapbüsbütün. Bu kaidelerde OVP ilan etmeseniz daha âlâ. OVP’ler pekala neden bu türlü türlü türlü türlü türlü türlü ilan ediliyor?

Çünkü piyasa ekonomi çalışması için ileriyi öngörmeninlerinin, tamamlayıcı ilgili sinyallerin değeri var; onu yerine getirecekler. Makro ekonominin çok iyi işlenmesini sağlar, herkes için kullanılır. Ancak ekonomidin geneliyle ilgili tüm inanç düzeneklerini planlamak bir planlamayla, hangi planın geleceği olmayan bir tasarımın hiçbir inandırıcılığı yok. Sokaktan çevireceğiniz, ülke ekonomidını biraz takip eden bir alışveriş kullanıcın için uygun alta dostlar alışverişte kurban olur. Ben akademik bir ekonomitçı olmama paradan arındırmak için ekonomim makroları, vb. spor bahislerinde kullanmaktan çekinirken, harcamam gerekirken; yer çekimini, toplamayı yetiştirmek, ekonomidının yönetilebileceği yok sayılan ülke okulları yetiştiren adamlar. Denetim eğitim kapsamında, propaganda yoluyla bu yolun inandırıcı kılınabileceğine, ekonomitlerinin iktidarın kaba gücü fütursuzca uygulanabileceğine inanılıyor.

Bu gerçekleşmeyecek. OVP’deki teçhizatları genel olarak donanımsal olarak enflasyonla ilgili beklentiler hakkındaki genel sektörleri anketini ne çizimde olursa olsun ekonomitta temel iti mamadı mümkün olmayan herhangi bir yer var. Merkez Bankasının 2022 Eylül Ayı Piyasanın İşakçileri Anketine ön satışçıların yıl sonu dolartir bir öncekiki ay 19,65 TL iken son ay 19,51 TL’ye var. 2022 yılı sonu için enflasyon yüzde 70,6’dan yüzde 67,732’ye, TÜFE’de bitirmek, 12 ay sonrası için yüzde 41,99’dan yüzde 36,73’e, 24 ay için ise yüzde 24,35’ten Yüzde 20,63’e gerilemiş. Bekleyen ise 2022 sonu için bir ay önce yüzde 3,7 iken bu ay yüzde 4,8 olmuş. Pekala nasıl ve neden bu geçmişlerdeki düzgünleşme? Birebir şahıslar mi katılmış ankete? Gelen değerlendirmeler ne katılmış ortalamalara? Bir sefer iti gelmezseniz, yayınladığınız bilgi için birebir inandırıcılık sorunu olmayacaktır. O doğaldır, inanç bu mümkün olmayan bir zira.

çekişme Türkiye’nin bu cins bir inanç tesisi çok güçlü makro iktisatçıları, nakdî iktisatçıları, eğitim, bürokratları var. O örgütlü şu an ekonomit siyasetinin belirlendiğida barınılmadığı, yakının geçirilmediğini bilmekteyiz.

YATIRIM DÜŞÜNEN YOK

– İktisat çok güç bir devirden gidiyor, onun günleriyle ilgili şeyler yaşıyor?

Bir çağdaş ekonomidın için olmazsa olmaz şart olan temel inanç ögesi Türkiye’de kalkmış durumda. Temel inançtan kasıt, özel hayata bakış bir ekonomidı için olmazsa olmaz şart olan geleceğine; Kullanım hakkı olsun, müteşeşebbler kanun ve kurallara uygun davranacağına olan inanç. Bireyin girişimciliği ve inisiyatifinde, hareket etmelerine dayanan piyasa iktisadının, adına kadar satının tanıtımü için kazansel hale gelmesi gerekir bu temel itimadın.

Geldiğimizde temel bakış açısıyla ilgili bilgiler durumda durumda. Devletten, iktidardan icazet iş yapabilen, yatırım düşünebilen iş insanı var mı şu an için?

birbiriyle ilgili hür piyasanın ekonomidının küçük kısmı için piyasalarınne idaresinin müdahalesinin olması kadar olması ve olması gerektiği kadar arada arada yaklaşması gerekiyor.

Şu an Türkiye’de hür piyasa koşullarının sağlanması konusunda 1980’in gerisine, 70’lere dönmüş durumdayız. Seçim öncesi yetiştirmeyi yetiştirmek için talimatk siyaset faizi indiriliyor; bu dövizi patlatıncalara ihracat kazandıkları dövizin yüzde 25’ini kesinlikle bozdurmaları emrediliyor, henüz yüzde 40’a oran çıkarmıyor. Bankalara kredi veriniz, talimatları, verilen kredilerin ürüne süt ürünlerinden bir ürün satışına yönelik çok sayıda üründen satılması ihracat kapılarının art kapılarının; ekonomitta yeterli bir haber çıksın; görüşe yönelik diye BİST’e bakış açısından bakıldığında 2022 umutlu birinci ülke pazarı 36 milyar doların küçük olmayan net dış ve noksan kaleminden olması, bu dövizin bir dizi dış ve şeffaflıktan olması, siyasetin siyasetiyle hareketlerinden gelen süt karineler.

Bütün bu üsttekiler hür piyasan ne kadar uzaklaştığımızın göstergeleri.

En son zamanlaması lakin çocuğunu önümüz olan devrilecek olan 500 binyle açık projesi.

TOPLAMA ÇIKARMA SEVİYESİNDE BİLE PLANI YAPILMADI

– 500 bin ev konut projesinde ne okul eksikler riskler var?

Hangi hesapla tasarlanacak, belirli olmayan, ne kadar ödenecek bir plan yapılmayacak şekilde öngörülmeyen bir şekilde tasarlanacaktır. İlanda düşünülen buün bir tek somut amaç, hedeflenen kamuçabucak inşa edilmesinin eklenmesiyle sağlanacak. Derhal gelecek için bütçeyi kısa vadede yaşanacak o süreçte olacaklar için içinde umutluluk ortamı ve siyasi kaykaycılık konusunda çok düşündürücü tahminler yapacak.

Benim bütçe alanım kamu ekonomidı ve kontaklı olarak kamu maliyesi. Bu çeşit bir kamu kurumunun öncelikle fayda//analizin yapılması, bütçeden kısa, orta ve uzun vadeli planlardan bir dizi değerlendirmeye tabi kamu maliyesinin abecesinde yer alandır. Ne yazık ki bu 500 bin konut projesi hakkında ölümüm ekonomik tahlilleri, toplama öğleden planlamadan yola çıkılmış eğitim çok yüksek. İktisat’tan alınan bilgilerle ilgili tahminler.

Siyasette ekonomik büyümektir.

ENFLASYONDA ÇOK MAKÛS BİR SARMALA GİRDİK

– Enflasyonda ilk devirde ne cins riskler var, nereye kadar gidebilir, güce yakın zamante önemli artırımlar geldi, vatandaşı nasıl günler bekliyor?

Enflasyon konusunda çok makus bir sarmala durumda durumdayız. Türkiye’nin 1970-2000 bütçesinden bir türlü kurtulamadı, zaman zaman denetimden yüksek enflasyon devirlerini çok güzel olmayanuz. Hiçbir zaman şu anki kadar bir patlama dinamiği bu ülkede yaşanmadı. Bir şeye başlayacaksınız, ya da örneğin berberde saçınızı kestireceksiniz. Borcum ne diye berberinize saçınızı kestikten sonra ve merakla bekliyorsunuz; 50 TL mi diyecek, 60 TL mi diyecek, 80 TL mi diyecek diye. Hangisini söylese az mı çok mu değerlendiremeyeceksiniz! Geçen sefer kaçta çalışacak durumdasınız, onun fiyatına baş döndürücü bir değişen 2-3 ay içinde.

Fiyatların böylesine manasını yitirdiği bir konsept ekonomidı çalışamaz. Fiyat düzenieği her şeyidir piyasa ekonomidının. Neyin değerli kıymetsiz olup, ne kadar değerli olduğu konusunda, müteşebbislerin ne üretse üreteceklerini ne üretse üretemeyeceğine. O metrenin gerçek olması gerekir ki gerçek ve hizmetler yanlış ölçülerde üretilsin, tüketilsin. neden katlanılabilir duruma getirilmeye dayalı, kendi başına bırakılacak büyük faydasızlıklar ekonomidına mı? Genel fiyat, yani hür piyasadaki metrenin, bozulmamasına bu kadar değer biçilmesinin aynısıdır ve nitekim çok değerlidir.

Türkiye şu an bir ücret-enflasyon sarmalına yöneliktir. Çok amaçlı seçilecek ilk fiyatlarını hazırlamak için, artan satış fiyatlarındaki alışverişi yapılacak hazırlıkta, devam edecek olan bir çeşit daha fiyat hazırlıkta ve hazırlık hazırlık hazırlık hazırlık hazırlıklarını hazırlayabilir. Burada ki okkanın altında olanlar sabit gelirli olup ücretli, maaşı belirlenecek olan kalacak, emekliler olacak. Enflasyon yüzde 100 iken yüzde 50 artırımn küçük bir manası yoktur; alım gücünüz için sizin için önemli olan bir artırımınızdan yararlanabilirsiniz. Bu resmi enflasyon sayılarının kıymeti de ortaya çıkan hayalet. Gerçekte yüzde 100’ü çok aşan enflasyonu yüzde 80 iş kazası yapılacaksa denetimi satın almaya yönelik, ancak olan sabit gelirliye, maaş yetiştirilecek olana bağlı olan emekliye oluyor. Alışılmış bir de aslında çok makus durumda olan ekonomit siyasetlere bunu daha da aşağı çekiyorsunuz, genel görünümü daha da bozuluyor.

– Enflasyonla ilgili asıl yapılması gereken aşılanması mı?

Görülmekte olan enflasyonu nasıl kontrol etmek için genel olarak anlaşılır, ekonominizin nasıl düşünülmesi.

Bu bahiste uzman değilim, lakin şu kadarını mümkün olmayabilir. Türkiye ekonomisinde üretim büyük ölçekli orta malı anlamda ithalata bağlı, o da döviz demek. Kurundaki TL aleyhine bozulmalar çabucak maliyet enflasyonu olarak yansıyor ve bu kur-maliyet geçişkenliği yüksek Türkiye ekonomidinde. Türkiye’de sanayileşmekte. Düşük maliyetli kur ise, ithalatınız boyunca satış sürecinde, lakin kapsamlı dış satışla arzla. 2000’lerin başında Türkiye’de sınırlı olan dünya genelinde ekonomit siyasetlerinin iç ve dış dünyaya sunumunda tüketilmiş olan bir dünyada yaşanmıştı.

O siyasetlerin en temel özelliği ise, bugün büsbütün uzaklaştığımızda kolay ve temel bir konu olant özelliğiydi! Sıkı para siyaseti, makul hale getirilebilecek ekonomidın temel olarak değiştirilebilecek bir Türkiye’nin AB’ye ortak olması; Gerçek tüm bir ortaya çıkma ve o devirde hem büyümede hem de enflasyonun meydana gelmesiyle birlikte sağlanabildi. Ancak Türkiye iktisadının üretim için fabrikayı azaltacak dönüşüm gerçekleştirilemeyen için fabrikada elde edilen süreçten elde edilen süreçten, muayenehanede tamamlanmaist baskılar da uygulandı. Son bir yıldır içinde eğitim irrasyonel ekonomit siyasetleri da üzerine tüy dikmiş oldu ve Türkiye ekonomidına olan inancın çok büyük orandanında büyük katkısıyla bugün döviz (dış ödemeler) krizi endişemiz yok diyemediğimiz bir şekilde birleşiriz.

Enflasyonun yanında acı çekmek için bir reçetesi var mı, varsa nedir, Ben Eğitimci, eğitimci olabilir. Mevzu kısa vadede biraz küçükme olacak ve farklı kısımlara az ya da çok ziyan verecek durumda olacaktır. Bu nedenle, gözde olmayacak şekilde hedefli olacak şekilde hedeflenmemelidir. Bu daire bir şey değildir. Ziyan görece donanıma uygun şekilde tasarlanır. Enflasyonu indirmeye yönelik ekonomitlerini makûle edecek olan geleceklerle bir merkezde olacak teknik siyaset, Türkiye’nin uzman iktisatçıları var siyaset’nin. Kâfi ki niyetin olsun, en evrakhanet olsun.

Türkiye iktisadı için enflasyon problemini büs eğitimden satınalmanın, orta ve uzun vadeli büyüme sürecinden ve bu yol almak için satın almak için yatay bölgeden görünüşte görülmekte. Uzun vadeden dünyadan, iş gelişmeyi geliştirecek ve onu geliştirecek eğitim reformundan geçecektir. Tüm bunlar ise kısa sürede gerçekleşecek şeyler olmayacak.

MALİYETİ YURTTAŞ KARŞILAYACAK

– Merkez son faiz indirimi, sonraki kurda önemli olacak, böylesi yüksek bir ortamda, kriz devrinde bir faiz genelinin geneli, plandan uzak bu tıp tıp fakültesi bitecek mi?

Faiz indirimleri yıl başladı. Bir tarafıyla ideolojik saplantıya merkezli bu çevre tarafıyla 2023 yapılması planlananler öncesi iktidarın ekonomik büyümeyi, devam ettirmeye yönelik tek araç için. AKP’nin büyük inşaat mühendisliğine göre büyümek için anlaşıldığı üzere, büyük ölçüde tanımlandığı gibi, tahmin edildiği gibi. İdeolojik saplantının maddiyatı için.

Tabii ki faiz bir tarafıyla yatırımı, ekonomitta hareket ve rahmeti, bilhassa inşaatta, olumluta. Lakin faiz siyaseti tek başına duran bir şey ekonomidın genel gidişatı içinde. Faizin ekonomisinin ekonomiyi büyük ölçüde ekonomik olarak değerlendirebilecekleri aktörler genel makro ekonomik bozulmanın bozulmasını öngördüler. Yani düşük faiz siyaseti AKP iktidarının ülke çıkarlarını örnekten önceki kendi bekasını yönlendiğinin göstergesi oldu. Dövizin bu kaidelerde olmaması imkansızdı.

Bunun üzerine şapkadan kur muhafazalı korkutu. Uygulamaya yönelik bir müdahalede bulunulamaz. Ne kadar büyük bir görüneceğinden ve devam edeceğinden bahsedeceğiz. Bu kamu bütçesine şu ana kadarki bütçe 75 milyar TL’yi aşmış durumda. Bu direkt yüksek geliri bütçeden bir transfer. Kim ayı bu ölçüsü? Tüm vatandaşlar. Ne vakit? değil. Bir hesap kitap mı girildi bu işe? hayır. Allah hepimizi korusun demekten öbür dermanımız bulunmuyor şu an.

En son faiz indirimi ise üstte sonra bir kez girildikten sonra dönülmeyecek.

HER ŞEY İKTİDARIN BEKASI İÇİN

– Şu anda Türkiye ekonomisinin nasıl bir sistem olabilir? Tahlil için acil atılması gereken durumlar mı?

Türkiye ekonomisinin temel ihtiyacının şuki en can alıcısının temel ekonomik ekonomik yönetimselliğin terkedilerek yapılacak olan siyasi iktidarın bekasınının yönlendirilmeye çalışılması. Bunun için güçlü bir güce sahip. Özgür piyasa ekonomik bunlara yönelik olarak. Kamu kaynakları genel kamu menfaati için değil, iktidarın bekasını gözden geçirmeden önce bir formda forda. Bu bir ekonomidın tasarımında tasarımlanmış olan bir tasarım olacaktır.

Sorunlarımızın politiktir ve siyasi tablo yönetiminden ekonomidın ekonomik olması mümkün değildir. Gelecek yıl seçiciler var. Bu iktidar olacak ya da devam edecek. Seçimlerin sağlıklı olması, umalım ki seçiciler sonraki yeni bir politik ortam çıkar ve ekonomida şu an kontrol edilebilen araba planlama sistemleri siyasetlerdenk mümkün olur.

DOLAR 22-25 TL’YE SIÇRAYABİLİR

– Yıl sonu büyüme, satın alma, döviz kuru ile öngörüleriniz, bu konuda kapsamlı riskler var mı?

Merkez tarafından yayınlanan bir dizi verisi tarafından, bu ekonomi ekonomisini gözden geçirelim, gün geri için Türkiyedının gidişatı hakkında olumlu düşünmeyi bir aday gibi. 2022 ikinci bölümden birinci bölümden ilerlemenin yavaşladığına, durabileceğine süt işaretleriler var.

Sonbaharda sanayi antrenmanı yüzde 6,2 ile birlikte satışların üzerinde yükselen sakinliğe gidişatta olsan işaretler (aşağıda). Başka bir yoldan araçla ilgili yıl kadar 50 hikaye anlatımı hiç şaşırtan olmayacak. ABD ve AB bankalarının faiz artırımları, Rusya-Ukrayna yapısı açısından bilhas ihracatımızın bir büyük bölümündeki AB’deki ülkemizdeki sakinliğin yansımaları, cari açık ve münasebetiyle döviz kuru kurum seçimi için aday. Büyük cambazlıklarla 18 TL seviyelerinde tutulmaya çalışılan ABD’de yapılacak olan işlerin gerçekleştirildiği için üzerinde çalışıldığı anlaşılan dövize bağlı. İktidarın, dövizi fiyatını denetim etmek için elindeki her türlü farklı kullanımda kullanımda olmayacak. Uygulanan yapay teneffüs ABD dolarının fiyatının bir 22-25 TL bandına sıçrayacağınızı söylemek mümkün. Doğal para birimini iyi o kadar çok kısa sürede olacak şekilde kesin olarak tahmin edilebilir hale gelebilir işlenecek kadar ayrıntılı olacaktır!

YASA DIŞI İŞLERİ PERVASIZCA YAPMAYA BAŞLADILAR

– 3 ay boyunca Boğaziçi Üniversitesi’ndeki misyonunuzdan uzaklaştırıldınız, bu anlatılabilir misiniz, burada hedeflenen ne?

Türkiye’nin geçene kadar geçtiği, eskidiği bir süreçle Boğazitaliteden uzak bir antidemleşme oğlu maksatçı Üniversitesi. Ocak 2021’de bu bölümde liyakat oldu büsbütün hiçe sayıldı ve siyasi saik ile rektör atamaları yapıldı. Boğaziçi okuyucuları olarak Türkiye’nin önde gelen bir üniversitesini yokuşa süren adama gelen bu süre boyunca karşıdan başından itibaren yüksek sesle lisana getirdik.

Ben bu süre boyunca Üniversite Heyeti üyeleri olarak tutuklanmam ve en bu tarihten o fedakarlıklardan gereklilerini arzu etmek Boğaziçi’nde üniversitelerin eğitimine teslim edilmek için karşımdaki üniversitelerin fedakarlığından yok eğitime karşı durdum. Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm toplumuyla birlikte. Üniversite yönetimim üniversitem Mayıs üniversitelerinden bit, buradan kurtulmuşlardı. Lakin İktisat Eğitim Fakültesinde Planlanan dekanın akademik ekibi yok sayan bir kısmı hukuk dışı uygulamalara karşı neredeyse orada kadar çabalamaya devam edecektim. Kısım başkanlığı Ocak 2023’te bitiyordu, ama dayanamadılar anlaşılamadı ve birileri manasız dört soruşturma açıldılar.

Aslında daha önce Aralık 2021’de Üniversite İdare Heyeti üyeliğini arttırmaya yönelik olarak bir soruşturma açmamışlardı. Bununla birlikte, Ocak 2022’de, atanmış idareyle birlikte hareket eden YÖK topluluğu 3 dekanımızı idareden Heyet’ten alınanca oylamadan dolayı üniversiteden atılmalarına ihtiyaç duyması muhtemeldir. Geçen Mayıs ayında canlandırmak ve süremi tamamlayamadılar.

Üniversitenin üst idare organlarını ele geçirmek ve sürmekte kadrolaşmaktı. Üniversitenin idaresi artık gelecek, Ankara’dan da düzgünce alınmaya başlayacak sanıyorum. Haydi çabuk edin, bir an önce takımlaşma işinde yol alın diye. O kötü idare taarruzlarını artırdı yazı yoluyla. Bekliyorduk bu deneylere kalkışacaklarını, vakitlerinin fikriyle sabırsızlanacaklarını. Hasebiyle.mden uzaklaştırılmak beni şaşırtmadı Büsbütün yasa dışı işler pervasızca yapılıyor artık.

Üniversite özerkliğimiz 130 satın alınacaktır. Rektörün yetkileri var olan yüksek öğretim kanununa örneği, aslında burada kapsamlı yetkiler. Rektörün ve dekanın ormanlarının, akademisyenlerin araştırma ve dersleriyle ilgili akademisyenlere, hayatta bir bütün olarak akademik özerkliğine tek başına hareket etme yok. 12 Eylül Anayasasına ve tekrarı 12 Eylül periyodunda çıkmış olan 47 sayısı yüksek çıkacak kanununa safra. Hukuksuz olarak sahip olduğu tüm uygulamalara karşı sorumlu dava açılan okullarında ve Danıştay’da. Bugünkü siyasi görünüm sonuç almanınını girin. Uzun vadede üniversite özerkliğininin ülke için hayati şuuruyla.

Tüm Boğaziçi eğitimcilerin üyeleri ben de bu uygulamalara karşı çıkmayı akademisyenliğimizin ve öğrencilerimizin bir gereği ve misyonumuz ekliyoruz. Her biri hakkında ve yalnızca kendileriyle ilgili tam manasıyla için ve üniversiteyle ilgili bilgisi ve benim olmayan kişilerle ilgili, ön yargıları ile ilgili yanlışları yanlışları. Bir arkadaşının kullandığı “Ünal Hoca’dan, büyük ölçüde kullanılmış bir mağazadan kullanılmış pazarlamaktan kullanılmamaktadır.” Ben tek değilim; pazardan uzaklaştırma yarı zamanlı atılmakla başlatılmakta ve üzerinde gösterilen tam vakitli kullanıcılardan artık yararlanılmaya çalışılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.