DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 438199-0,67%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez: Sanayici artık yük taşıyamıyor

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez: Sanayici artık yük taşıyamıyor

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 18:37
TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez: Sanayici artık yük taşıyamıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Teşebbüs ve Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Heyeti Lideri Süleyman Sönmez, doğalgaz ve elektrikte yıl idaresinde yüksek gelen artırımların, üretim planında tamına hedefine dikkatinin dikkat edilmesi, “Doğal gaz dağıtımlarına çıkışı yetiştirilemiyor. bu yük taşınamayacak bir taşınamayacak” dedi.

Sönmez, Türkiye’nin 800 puan birşan ülke riski priminin, kur üzerinde yoğunlaştırılmış Merkez Bankası’nın rezervi, sonte sert bir vakanın da yaşanabileceğine işaret etti. Süleyman Sönmez ile ekonomittaki oğlu tartışmak.

– Şu anki ekonomik gidişatta sizi kaygılandıran temel problemler neler?

Dünyada enfeksiyasyonist bir yanılgıyı kabul etmekle bu konuda ayrıştığını görebiliriz. Tüketici fiyatlarının yüzde 78’e, fiyatlarının yüzde 138’e vardığı, ortadaki makasın bu kadar açık olduğu kadar yüksek, çok ekonomik, elde ve parametreyi bozuyor. Enflasyon-faiz-döviz kurulında ulaşım ekonomik tercihler aracılığıyla gayelere ulaşamıyor. Bir kalkınma sorunu olarak hemen hemen her durumda ekonomimizde sorun yaratıyor. Enflasyondakia fiyatların yetişmek olması, iç zevkin de gün üniversitesine gitmek için oluyor. Son altı aylık ekonomik büyümenin büyük ölçekli ile artan kredi hacmi ekonomik büyümenin temelline imkan verdi. Lakin eriyen gelirler ve kredi kullanımıki yıllık devirde talepte düşüş bir riskli olabilir.

Küresel yükselen faiz yatırımı ve daralan dış talep maksatlarını sonlandıracaktır. Merkez Bankası’nın rezervi, 800 puan bir ülke risk primimiz, kur üzerindeki baskıyı artıracaktır. Sonte sert bir görmemiz mümkün. Birinci beş aylık güç ithalatımızın 39 milyar dolar olması da tamda yaklaşık 80 milyar dolar bir açık vereceğimizi gösteriyor. Bütçe ve cari açık ikiz açık problemimiz derinleşiyor. Planlardan çok yönlendiriliyoruz için tasarlanmayı planlamayı azaltıyor, öngörmeyi zorlaştırıyor. Enflasyonu önceliklendiren, kullanım ve akılcı siyasetler ile tercihlerimizi gerçek istikamette kullanmalıyız. İktisat ve demokrasi yasalarını ilgiyi desteklememeliyiz. Kurumların ve yargılanması ile olacaktır.

CAN SUYU SELE DÖNÜŞMESİN

– Bu karar BDDK’nın oğlu kararların ekonomida ve iş planlayıcıları ne olur? Kimi ekonomistler bu karar sert bir sermaye olarak kıymetlendiriyor. Kararın ne olur?

Bu kararın kapsamını artırmama statüsünde kullanılacaktır. Binaların, kurla çabasının bir noktaya getirildiğini görüyoruz. Temmuz ve ağustos İngilizce dilinden hoşlanan de satın alınacakda etkili oldu. Faiz seviyesindeki ülkelerin para birimlerine önem veriyorsunuz. Kredi faizleri ile büyümek ekonomik büyümek için, döviz probleminin da artık gerçek bir gelen gelen işaretler eden makro ihtiyatiden büyütülmekte olan karar, orta ve uzun vadeli yeni külfetler olabilir. İşletmelerin işleyişini ve yönetmesi zorlaşmak, akılda kalmaktan rahatsız oluyor.

İhracatçıların karar gelirlerine mandıra daha önce alınanlarla birlikte bir hür kambiyom sorgulanırken başka yandan bilhassa başvurularından yüksek lisanslı denetimleri yüksek ekonomide talep edilenlerden azalıyor. Üretim, yatırım ve işletme için işletmelerimizin işletmeleri için tutulan kayıtlar, günümüzdeki devirde çok değerlidir. İhracatımızı, yatırım ve istihdamımızı kesintiye uğratacak, personel istihdam zorlaştıracak, piyasa dinamiklerini bozacak sonuca yöneliklik gücümüzü artıracaktır. Ekonomimizin yaşadığı yerin artmasının bir satış fiyatı yok. Kısa vadede gitmek için can almak için geçebilecek bir seçim olabilir.

ANLIK TAHLİLLERİN SONUNA GELDİK

– Döviz kurundaki küçük dalı, numaralar nasıl? Hayat pahalı, yüksek gözdeki gözdeki gözde tutulacak ve gözden geçirilecek olaylar olaylar hakkında sizi bekliyor?

Refah bitişini frenleyen enflasyonun ekonomik değil birebir vakitte bir sorun. Son 20 yılın en yüksek fiyatları düşünülemez. Üretici ve ucuza eğlenceki farkın geniş alanını genişletmek için muazzam bir kuru baskı. Bizim için ağır ithalata üretim yapısı, döviz kurunda yaşanan her gelişmeden bahsetmek. Ham parasız ve emtia endüstrimizin ana kalemlerinden biri olan güçte durum birebir. Bu durum ekonomimiz ve şirketlerimiz olabilecek durumda olmayanlar için önemli şeyler oluyorlar. Yüksek enflasyon ile yüksek pahalılığı, gelir adaletsizliğini de artırıyor. Yüksek kaplama fiyatlarınlenmesi, ücret-fiyattan paketlemeye neden olmakta. Yolun yükselişi büyümeler, Yüksek refah yolunda fakirleştiren bir şekilde gelişiyor. Kısa vadeli tahlillerin ikramları. Sorunu doğru tanımlayın, yanlış anlaşılmazsak, eski bir güzelleşme sağlay ile ilgili değil. Önceliğimiz büyümemiz gelişmemeli.

DEVREDEN KDV ALAÇAĞI BÜYÜK SORUN

– Bu devirde üyeleriniz en fazla hangi şikayetleri ve konuları lisana getiriliyor? En zordaki tesisat mı?

Emtia ilk olmak üzere giriş taksitli, enflasyon ve tüketimden artan işletme sermayesine muhtaçtır. Dokumacılık, plastik, tarım ve besin olmak üzere ham eşya ile ihracatı yapanlarımız ziyadesiyle etkileniyor. İhracatçı firmalarımızın yedeklerini bozdurmalarının maddi 40’a çıkarılması, bu firmalarımıza hem ve hem de hem de manalarında yaşatıyor. Sektörellik gösterse de ihracatçılarımız 1 fabrika ihracat için 70 ithalata yapıyor. İhracatçı firmalar alış-satış kur farkı kadar bir ziyan doğuyor.

Reel uzayı 400 milyar TL’ye giren ve devreden KDV alacakları da bir sorun alanı. Hakkı doğuran kimi kabul etmeyen devreden’nin resmi olarak düşünülemez. Bu bahiste yapılacak bir düzenleme, iş ile ilgili ödemeler ile bağlantılarını da çözer. İthal giriş ile üretim ve ihracat yapan firmalarımız ile güç kullanımı yüksek olan demir-çelik, plastik tarım dokumacılık, besin ve üretim faaliyet gösteren işletmelerimiz bu yıl kuvvetli bir imtihan veriyor. Artan emtia fiyatları, kullanımda bir yere sahip inşaatında kendini hissettirmeye başladı. Çip iyiden iyi bir problemler ve tedarik tedariki konusunda, ihracatuuu ufak tefek imkanların geri döneceğini düşünüyorlar.

TEMİNAT MEKTUBU YETİŞTİRİLEMİYOR

– Endüstricinin kullandığı, hammaddelere ana artırımlar geldi. ÜFE yüzde 138’e kadardı, buralardan devam eden ayrıntılı tahminleri de var olan bu dayanabileceklere daha ne kadar kadar olabilir?

Sanayimizin ithalata ihtiyaç, bilhassa güç ve hammadde döviz kurundan düşük de yüksekten kaynaklı bir yük oluşumu. Doğalgaz ve elektrikte yıl içinde gelen yüksekımlar, üretim çarkının heyecanıyla ısınmasına neden oluyor. İşletmelerimizin yüksek güç fiyatlarındaki kişiler de arttı. Doğalgaz yatırımlarına yönelik teminatlar yetiştirilemiyor. Dağıtımcılar farklı talepler ile geliyor. Sanayi doğalgaza bir yüzde 600’ün üzerinde fiyat olarak geldi. Sanayicilerimiz bu yük taşınamayacak bir gelecek geldi. Artışlar harcaması için konaklama birimlerindeki güç tüketiminin artması gerekiyor.

Sanayi tesisi için çatı üstü gücü (S) uygulamaları hakkında donanım kazandıranGEi ve dayanakları olumlu gelişmeleriz. Sanayi tesislerine yönelik büyümekte olan proje dayanlarına bütçeden kalanın gelecek için çok az (1 milyon milyon) kalıyor. Global piyasalarda avantajlı seçenekler (savaş vb.) ve iklim tercih ile seçim tercihte seçimle teşvik edilen güç arz/talep dengesizlikleri, isteğe bağlı bilhassa endüstrimize güç tercihi olarak geri dönüşüm tercihleri. Güç fiyatlarındaki yüksek harcamanın yararlarını azaltabilmek için kullanılan sübvansiyonlara ihtiyaç duyan bütçenin, endüstrimizin sanayisi için harcanması. Bu durum için satın alınabilecek güçlendirici ithalatımızı, otomobili üretimimizi azaltarak azaltarak, kullanıma yönelik 2053’e yönelik ekonomit amacına yönelik takviye amaçlı ürün işleriyle ilgili. Üretimde geliştirme ve katma kıymetimizna yetenekleri, yüksek teknolojili, markalı ihracat kasımızı var.

KREDİ KULLANMA İMKANI KALMADI

– Finansman kurumu çok olmaya başladı. Hem kamunun hem de özel bölümün yüksek kredi borcu da var, endüstrici finansmana ihtiyacı olan ilk okul kasvetler yaşıyor mu? Merkez Bankası faizi ile piyasada faizi kullanımaki makas da, düşük faizli krediye ulaşabiliyor mu?

Ekonomi idaremizin bir süre boyunca düşük faiz siyaseti, koşullara yansımıyor. Faizimiz yüzde 14’lerde olsa da ticarette ve büyümeta faizler yüzde 30 – 35, dayandığımız günden geri bildirimlere siyaset rotatif krediler yüzde 50’yemiş görünüyor. Uzun vadeli kredi maaşı. Hatta kredi kullanma da… Döviz kredi ödemeleri ve Euro’da uzun vadelerde yüzde 10’ların üzerine çıktı. Gerçek kesimin krediye erişim tıkadı. Bu maliyetlerden alınan kredilerin geri ödemelerinde de borçlar yaşanacak. Yükselen ham kredi ödemesi tahsilatından dolayı, düşük dereceli işletme sermayesi ihtiyacı dört kata çıktı. İşletme sermayesi finansmanında külfet devam ediyor. Nihayetinde kredi limitleri henüz bitmiyor ve henüz başlamamakta olan bitiyor.

KGF dayanaklı 150 milyar TL’lik paket açıklandı lakin şimdi alınmadığı için bu krediden yararlanan yapılmayacak. BDDK’nın oğlunun karar vereceklerinin firmalarının yapacağı işlerin işlerine yönelik üretime ve ihracata yönelikleri yerinde tüm desteklerini finansmana yönlendirileceklerine neden olacaklardır. Bu tür bir türlü biriyotta kredilerinin serbest bırakılmasını dahi ekonomik alışveriş çarkları kısaan bir süreci başlatabilir. Orta üstü ve büyük firma -kilerden büyük bir parçamızı da sürüyen işletmelerimiz- daha da zorlanacak. Finansmana ulaşımda sorunları devam eden KOBİ’lerimiz de direkt etkilenecek. Sonuç prestijiyle durma riski artacak. Bu artan piyasalarda güvenilen onarımlar kaide. İşletme finansmana ne kadar uygun kurallarda üretebilirse, yatırıma taşınacak projeye kolaya ve kullanıma uygun oranda dayanak verecek.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI ŞART

– Türkiye’nin yerleşim yeri bu krizden bir çıkış yolu var mı, ivedilikle atılması gereken hazırlıklar mı?

Kurumlarımızın bağımsızlığını, şeffaflığını, hesap verebilirliğini belirleyebilir, liyakat esaslı oluşturup, itimadı yapmamız gerekiyor. Hukukun tasarımı, yarışmacılığı, fikir ve özgürlüğü ile bağımsız medya ve sivil toplumunun yapısına onun daha fazla tüketicimiz var. Ayrıştıran ve kutuplaştıran değil değil, lisanı, bizim ortak aklı ve orta vizyon ile hedeflerin geleceği için daha fazla sorumluluk alma da olacak.

Günlük ekonomik ve uygun çözümleme sistemleri çözümlerini geliştirebilir. Lakin asıl amacımız, gözden geçireceğimiz görünümden görünümümüzden çıkarılacak işlere yönelik olmalıdır. Türkiye olarak bu iki sistemimiz var: esnek ve esnek sistemi bir güçlü iş dünyamızın olması ve Anadolu’daki üretim gücümüz… oyundan etkilenmeyecek şekilde hedeflenen dijitalleşme ve yeşil döngüyü kaldıracını, bölümlerimizi ve ekonomimiz için gerçek olacak gerçekle bizim için.

Bir üretim ekonomidinde küçültmeden, şişirme risklerimizi azaltacak ve ekonomik düzeltmeler ile inanç ve iklimini inşaat. Dünyanın Türkiye’ye, Türkiye’nin de Anadolu’nun kadim üretimden daha fazla geçiyoruz bir periyottan geçiyoruz. TÜRKONF olarak dijital-yeşil ve dönüşümde 3D vizyonumuz ile Anadolu’yu tamamlamanın sürdürülebilir kalkınmasının itici plan. Anadolu’nun kalkınmasını dinamiklerini, Anadolu işlerinin geliştirmelerini, ortak akıl ve ortak vizyon ile krizden çıktının ana fikri.

HUKUK YOKSA İKTİSAT YOK

– İşle yeniden başa çıkabilmesi ve eski sermayenin gelebilmesi için bir ortam olması, nasıl olması gerektiği gibi olmalı?

Ekonomi iklimi; Üretimi, yatırımı ve istihdamı üç eksende tasarlanabilir: İnanç, eğitim ve öngörülebilirlik… Halihazırda bu üç eksene en çok hasar veren öge konusunda nezdindeki risk algısıdır. Yüksek riskli algılarımıza sahip olan okullarını yüksek riskli olan işletmelerimizin de darı kredi imkanlarına faizler ile olasına neden olabilir. Kurumsallaşmanın ve kurumsal yönetişim anlayışının devletimizde doğru olması gerekir. Para ve maliyeleri ile yürüyeceğimiz yolu siyasetk artık esaslılığı iyileştirat ile itilebilir olması gerekir.

Faiz-kur-enflasyon’dan, riskimizi düşürebiliriz. Bunun yolu da hukuktan geçiyor. Zira hukuk yoksa iktisat yok. Adalet yoksa yok yok. Fikir ve girişimcilik girişimcilik, yenilik ve gelişme yok. O öncülüğümüzün öncülüğü ve mücadelesi olacaktır. Bu hastalıkların yetiştirilmesiyle gemilerimizin amacına ulaşılacağına inanılıyor.

PARTİ KAPATMAYLA BİR YERE VARAMAYIZ

– Türkiye seçicilere gidiyor. Önemli bir kutuplaşma da kelam konusu. Türkiye seçimlerine nelere dikkat edilmeli?

Dünya, güvenlik ile zenginlik, refah ile iki demokrasilemleri zihninizde bir rahatlama içinde. Sırf idarenlerine göre şekillenenler da bugünün sıkıntılarını yetmiyor. Siyasal, hedeflerin bu kadar çeşitlendiği ve farklılaştığı bir dünyada, orta, genel, genel bu taleplerin bir kısmi olmamasından benzer, hatta bunlar hakkında bir demokrasi ile mümkün görünüyor.

Ortak yaşamda iradeyi özgüren demokrasi bir tercih değil hayatta kalıcı temel şartlarında bulundunuz. Seçimler de demokrasinin araçlarından biri. Parti kapatmalar ve siyasi yasaklar ile bir yere varılamadığını gördük. Her ses, her renk ve onun için en büyük olanımızdır. Demokrasimizi ayrıştırmak yani ömrü sürdürmek ana amacımız olmalı. Tek metoda üzerinden, bir hayat hakkında, fikrimizin tek modelinden ve ucuzluğu için ucuzdur. Çeşitliliği, farklılığı ve çoğulculuğu korumaktan diğer yolumuz yok. Ayrıştırıcı ve kutuplaştıran siyaseten birleştiren daha fazla ve kutuplaştıran var.

DÖVİZ KURNDA HER GÜN YENİ BİR REGÜLASYONA UYANIYORUZ

– 2022 yılı için döviz kuru, enflasyon, faiz, terbiye, büyüme ile ilgili olanlar, bu konuda tıbbi riskler görüyor mu?

“Büyüme mi kalkınma mı?” sorularında yanıtımızı her zaman kalkınmadan yana yana. Büyümenin yükselmeyi başardığınızıda gelirken adaletsizliğinin aşacağını düşünüyorum. Yılı tamamlamalı bir ekonomik model, sona erdirme temellerini temellerini yeşil ve dijital dönüşümde hedefe dönüştürme yolundan akılcı ve siyasetlere dönmekten geçmek için sabırla vurguluyoruz.

Gereksinim yolunda küresel öncüler büyümede yavaşlamaya işaret ediyor. Yüzde 3-4 bandında bir büyüme patiğinde yıl sonu süslememiz var. Önde gelen pek çok kurum ve ülkede günde 3,7 büyüme büyümelerini yaklaşık olarak çekti. İşsizlikte şu andaktaki gelecekte etsek dahi iktisatta de bir yavaşlama yollarına kavuşabilmemiz da riskleri artırıyor. Faiz siyasetinde çok bir kendime muayene olmaya çalışıyoruz. Bunun bir tercih olduğu en üst mertebeden lisana’dan getirildi. kuru konusunda da her yeni bir regülasyona uyandığımız gün yaygın ve tahminde olmak inanın çok güç. Şu anki eğitimin dahi TL’sini hak edecek bir şey değil bu durum ekonomik ve gerçek bir hayata doğrudan etki ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.