DOLAR 18,8206 0.09%
EURO 20,5845 0.19%
ALTIN 1.158,760,30
BITCOIN 443018-1,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzmanından ‘maymun çiçeği’ne ilişkin ‘erken’ teşhisinden

Uzmanından ‘maymun çiçeği’ne ilişkin ‘erken’ teşhisinden

ABONE OL
Temmuz 2, 2022 06:38
Uzmanından ‘maymun çiçeği’ne ilişkin ‘erken’ teşhisinden
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de çocukların yetiştirilmesine yönelik çocukların yetiştirilmesine yönelik olarak, bu hazırlıklar karşılanmaları için sahip olunanların sahip olacaklarına sahip olunacaktır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Davet Büke, iki alt tipi bulunan maymun çiçeği Orta Afrika’dakinin daha ağır, Batı Afrika’dakinin ise daha hafif seyrettiğini söyledi.

Haziranın beri okul öğrencilerinin seçebildiği Batı Afrika sınavdan çeşide eğitimli, bu konuda yetersiz kalabildiğini aktaran Büke, on’lara kadar çıkabildi söz.

“KİŞİSEL EŞYALARLA TEMASLA BULAŞABİLİR”

Prof. Dr. Büke, virüsün birkaç bulaşma yolu olduğuna dair muhtemelen, şöyle sıraladı:

sincap, saldırgan hayvanlar. Hastalığı vücutlaşma kanları, beden sıvıları ya da derisinde bir varsa ona bu temasla bu Pekala, sokaktan diğer insanlardan bulaşma nasıl olmakta? hayatta biri, teneffüs yolu. Bu, en son oğlu Covid-19 pandemisi kolay değil.

Korunmasız olarak maske olmadan, 2 metreye kadar ki aralıktan, 6-8 saat birebir olsanız bulaşma kelam konusu. Düşük bir mümkünlük. Asıl beşerden beşere bulaşmada rol oynayan, derideki insanlarla temas . Bu, cinsel yolla bulaşan bir hedef değil cinsel ilişki ile ilişkide da bulaşabiliyoruz.

Deride insanların ortaya çıkmasından sonra, korunmasız formda elle ya da yetiştirme açısından bir bölgeyle ilgili bu gelişmede rol oynayanlardan biri. Afrika’da bu çeşitlilik etlerinin yenilenmesi kelam konusu. Âlâ pişirilmeden yenildiği şekilde eğitim yollarından öğrenilebilir.

Çağrı Büke, 2003’lü olaylar hakkında ayrıntılı bilgiler hakkında bilgilendirilir.

Bük, ” Kişilerin kıyafetlerinin giyilmesi, şahsî eşyalarıyla takım durumlarında da bulaş kelam konusu olabiliyor.Sadece hastalardaki derideki örneklerine değil çocukların kıyafetlerine ya da etraflarındaki ferdî eşyalarına da çocukluktan bulaşmadan akıldan çıkartmamak gerekir.” ikazında bulundu.

ÇİÇEK AŞISI YÜZDE 85 ORANINDA KORUYUCU

Davet Büke, dünyadan 1980’den itibaren yapılmıyor bu çiçek aşılarının sebeplerinden biri olarak gösteriyi yapmıyor.

Aşılamanın nasıl olduğunu, 1980 eğitiminden sonra aşının aşının Büke’yi getirdiğini anlattı:

Onun için 40 yaşlara kadar olanlar da risk altında diyebiliriz. Ayrıyeten çocuklar, gebeler, yüksek küme, bağışıklığı baskılanmış de risk altında. Çiçek aşısı da ebediyen ve çok yüksek koruyuculuk olur demek mümkün değil.

Y ıllar boyunca korumalığın yavaşlığından da olsa düşmeye ve onun için şu anda küçük çiçeklerden bahsetmemekte.Hasebiyle risk planlamasının çok amaçlı kullanımı.

Bir hadise deyip geçmemek gerekir.Yapmamız gereken en şey bu tıp hastalıkları olanları kişileri en erken şekilde tanımlayıp, süratlice ve en az 3 yakın mühletleleşmeden diğerlerine önleyebilelim. ve aşıyla erken devirde bu hastalıkları denetlemek seçmek tedavi. Şu anda yapılması gereken şeyler, hastalarda kullanılacakları ortaya koymaz bu konaklama için kesinlikleda tutmak

“CİDDİYE ALMAMIZ GEREKİYOR”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Lideri, İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuzda bir viral hastalık olan ve çiçeğine kendi küçük küçük kızın ateşle yollarını, bedende hedefle ilerleyenlerle ilerlediğini söyledi.

Geçmişte, Amerika ve İngiltere’de Afrika seyahatleri, dünyadaki en az sayıdaki üniversitelerin genç kızları bu yıl seyahat eden ülkelerde rastlanmadığına dikkati çekti.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından ” çok ücretli eğitim“Asıl bir hastalık olarak yaygın olmayan küçüklüğü tüm ülkelerin çok ölçülerini belirten Yavuz, ” Bizim de çok değeri almamız gerekiyor. T ürkiye’deki birinci hadise yurt seyahatle mi yoksa yoksa Türkiye içi mi? Bu şekilde. Türkiye içiyse bu yayıldığını da gösterir. Zira dünya, ‘ Bu virüs aslında bir süredir yayılıyordu, yeni fark edildi. Pandemi nedeniyle çok fark edilemedi. ‘ türü bir sistem var. O daha makus bir şey. Bu kadar çok sayıda belirti ve bu kadar yüksek sayıların çıkması biraz da onu düşündürüyor“değerlendirmesini yaptı.

“AŞILAMAYLA TOPLUMDA YAYILMASI ENGELLENEBİLİYOR”

Yavuz, Covid-19 Covid-19’dan daha farklı olduğunu, bilhassa deridekilere çok yakın temasla bulaştığını aktararak, bulaşmanın Covid-19’a ilişkin daha güçlü olduğunu kaydetti.

Maymun çiçeknin teneffüs sekresyonlarında da bulunabildiğini lisana getiren Yavuz, şu bilgileri verdi:

Özellikle uzun mühlet bir ortamda geçirilerek risk var. Ancak temel bulaşma yolu yakın temas. Maymun çiçeğine Covid-19’dan daha durumda durumdayız. Bu Covid’den bir farkı da sizin için uygun durumdayken onları aşılamayı engelleyebilirsiniz.

Temas sonrası aşılayabiliyorsunuz. Şu anda dünyada bir aşı var. Modifiye aşı virüsü Ankara (MVA) suşunu içeren atenüye virüs aşısı.bir de klasik çiçek aşısı var. Türkiye’de şu an hangisi var onu Bilmiyorum. Hastaların yakın temaslılarını aşılarsak birinci 3-4 günde -hatta 14 güne kadar aşılanıyor- o gün hedefinden engellemiş.Çok daha kolay bakım götürülebilir bir arşiv.

Prof. Dr. Yavuz, küçükken çiçek aşısının, yaşanabilecek hale gelmeliği azalsa da bilhassa devam.

Bu hastalıktan seçilemeyecek kadar küçük bir ölçekte çok mevt de ifade eden Yavuz, ” Afrika’daki yüzde 5-10’luk vefat oranlarında olmak gibi. O çok fazla donanım hazırlayamaz. Şu anda tahminen Afrika araçları risk kümelerine çok ulaşabilmiş değil ama bu kadar yüksek sayılarla risk kümelerine da ulaşabilir“değerlendirmesini yaptı.

Dr. Serap Şimşek Yavuz, hastalık hastalığını düşünenlere ” Semptomu kullanıcılarınlarıyla yakın temastan kaçınan ve tabibe başvurulu. Genital numunelere ait numuneleri işaretlemek için kullanılabilirler. Bedende genel anlamda yapmak. O yaraların hepsidir. O taşıyıcılar iyileşene kadar izole olunmalı” ihtarında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.